چه کسانی باید حتما واکسن آنفلوانزا بزنند؟

به گزارش وبلاگ گل یخ، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با توجه به فراگیری بیماری کرونا در کشور به افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، سالمندان، زنان باردار و کادر پزشکی توصیه کرد که حتما واکسن آنفلوانزا را بزنند.

چه کسانی باید حتما واکسن آنفلوانزا بزنند؟

ایرنا: دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی روز پنج شنبه در پاسخ به این سوال که چه کسانی سال جاری باید واکسن آنفلوانزا را حتما بزنند، گفت: بیماران قلبی، ریوی و کلیوی، مبتلایان به دیابت، ایدز، سرطان و نقص سیستم ایمنی، مستعد بیماری آنفلوانزا هستند و باید نسبت به آن واکسینه شوند.

وی ادامه داد: افراد دارای بیماری های مزمن، مصرف نمایندگان داروهای کورتن، پیوند شدگان، کسانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی می شوند، حتما این واکسن را تزریق نمایند.

متخصص بیماری عفونی اضافه کرد: بعضی زنان باردار در سال های گذشته پیگیری جدی برای تزریق واکسن آنفلوانزا نمی کردند اما سال جاری با توجه به شرایط موجود به آنان توصیه می گردد که حتما نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.

مردانی با یادآوری این که کوتاهی کادر پزشکی در تزریق واکسن کار نادرستی است، توضیح داد: کادر پزشکی اعم پزشکان، پرستاران و تکنسین های اورژانس در اولین فرصت باید این واکسیناسیون را انجام دهند.

وی زمان مناسب تزریق این واکسن را اواخر شهریور و اوایل مهر بیان کرد و گفت: وزارت بهداشت در کوشش است تا در روزهای آینده این واکسن عرضه گردد.

نگرانی های جدی از تلفیق کرونا و آنفلوانزا در فصل پاییز

وی با یادآوری این که تلفیق کرونا و آنفلوانزا در فصل پاییز نگران های جدی را ایجاد نموده است، گفت: این موضوع فقط مربوط به ایران نیست و کشورهای نیمکره شمالی جهان، نگران این مشکل هستند.

متخصص بیماری های عفونی با یادآوری این که در تشخیص بیماری تفکیک کرونا و آنفلوانزا کار بسیار سختی است، توضیح داد: پزشکان در بعضی موارد در افتراق این 2 بیماری دچار مشکل می شوند.

مردانی ادامه داد : اگر افراد واکسن آنفلوانزا را بزند، آنان با درصد قابل توجهی مبتلا به این بیماری نمی شوند و در نتیجه پزشکان می توانند بر روی کرونا متمرکز شوند.

مردم از سفرهای خاتمه شهریور صرف نظر نمایند

وی به مردم توصیه کرد که برای کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا از سفرهای خاتمه شهریور صرف نظر نمایند تا شاهد موج سوم بیماری در کشور نباشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شرایط خاص کشور در خصوص همه گیری کرونا اشاره نمود و گفت: مردم براساس عادات چندین ساله شاید بخواهند در روزهای آینده به سفر بروند که از آنان خواهش می کنیم در این موضوع تجدید نظر نمایند.

مردانی، سفرها را یکی از عوامل انتقال بیماری بیان کرد و گفت: بهتر بود مردم در تعطیلات اخیر از رفتن به مسافرت خودداری می کردند.

وی به کاهش مبتلایان و بستری های در بیمارستان در روزهای اخیر اشاره و توضیح داد: در روزهای اخیر تعداد مبتلایان و بستری ها کاهش یافته است که ماسک در این موضوعات بسیار موثر بوده است.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا همچنین گفت: استفاده همگانی از ماسک از 15 تیر ماه اجباری شد و این کار تا حد زیادی در کنترل کرونا موثر است.

مردانی بر لزوم پرهیز از حضور در تجمعات تاکید نمود و گفت: مردم باید از حضور در تجمعات غیرضروری خودداری نمایند. در حال حاضر مراکز خرید فوق العاده شلوغ هستند و باید سعی کنیم از حضور در این مکان ها خودداری کنیم تا چرخه انتقال ویروس متوقف گردد و شاهد موج سوم بیماری در کشور نباشیم.

دانش آموزان سفیر سلامت

وی همچنین هر دانش آموز را سفیر سلامت در خانه توصیف کرد و گفت: لازمه این کار ارایه آموزش های لازم به دانش آموزان است تا پیغام های صحیح بهداشتی به خانه ها منتقل گردد.

متخصص بیماری های عفونی اضافه کرد: در صورتی که بچه ها آموزش لازم در این زمینه را فراگیرند، می توانند سفیر سلامت باشند به عبارتی پیغام آور سلامت برای خود و سایر اعضای خانواده باشند.

مردانی تاکید نمود: در گذشته انتقال پیغام های بهداشتی به خانه ها به راحتی مقدور نبود اما امروز با بهره گیری از توان دانش آموزان، می توان پیغام های صحیح بهداشتی را به خانه ها منتقل کرد.

منبع: توریسم آنلاین

به "چه کسانی باید حتما واکسن آنفلوانزا بزنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی باید حتما واکسن آنفلوانزا بزنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید