چالش امارات در جنوب یمن؛ متحدان ابوظبی روی خط اختلاف و تضعیف

به گزارش وبلاگ گل یخ، در سایه تشدید شکاف امنیتی و سیاسی در گروه موسوم به المجلس الانتقالی - متحد امارات - در عدن که به احضار دو فرمانده امنیتی آن به ابوظبی منجر شد، استعفای مقامات مسئول این گروه در مناطق مختلف عدن همچنان ادامه دارد.

چالش امارات در جنوب یمن؛ متحدان ابوظبی روی خط اختلاف و تضعیف

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گل یخ، هفته پیش بود که وبگاه الخبر الیمنی با اشاره به بروز شکاف در گروه موسوم به المجلس الانتقالی الجنوبی، متحد ابوظبی در عدن (جنوب یمن)، از تسویه حساب های داخلی میان سرنموده های این گروه و جذب بعضی از آنها از سوی ریاض اطلاع داد و نوشت که به نظر می رسد، شکاف عمیقی میان عناصر حاضر در المجلس الانتقالی شروع شده است و عدن در آستانه سقوط باشد.

المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب) یک گروهی سیاسی-شبه نظامی است که در یازدهم می 2017 تحت حمایت امارات در جنوب یمن تأسیس شد و ریاست آن را عیدروس الزبیدی فعال سیاسی در تحرکات جنوب یمن بر عهده گرفت.

نیروهای المجلس الانتقالی و دولت مستعفی یمن (تحت حمایت عربستان سعودی) همیشه در مناطق جنوبی یمن با یکدیگر درگیر بوده اند تا این که امارات و عربستان در آبان ماه سال 98 نیروهای نیابتی خود در جنوب یمن را پای قرارداد صلح موسوم به توافق ریاض آوردند؛ توافقی شنماینده که نتوانست جلوی درگیری ها در جنوب یمن را بگیرد.

امروز پایگاه خبری عربی 21 نیز در یادداشتی به سردرگمی و نابسامانی ایجاد شده در المجلس الانتقالی پرداخت و نوشت: گروه موسوم به المجلس الانتقالی (شورای انتقالی) تحت حمایت دولت امارات در پی استعفای مسئولان ادارات مختلف در شهر عدن، در دو سطح سیاسی و نظامی دچار وضعیتی نابسامان و سردرگم شده است و این امر سوالات زیادی را درباره آنچه در انتظار این گروه که خواهان جدایی جنوب یمن از شمال آن است، برانگیخته است.

به اعتقاد نگارنده، در حالی است که نوعی نفرت و نارضایتی عمومی شهر عدن را به عنوان پایتخت موقت نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی که المجلس الانتقالی کنترل بخش های خدماتی، امنیتی و نظامی آن را در دست دارد، فراگرفته است. نشانه های درگیری عمیق میان جناح های مختلف این گروه نیز در حال افزایش است، امری که موجب شد فرماندهی مهمترین تشکیلات در عدن به ابوظبی احضار گردد.

احضار دو فرمانده المجلس الانتقالی به ابوظبی

طی چند روز اخیر، عیدروس الزبیدی رئیس این گروه جدایی طلب مقیم در ابوظبی، پس از فراخواندن محسن الوالی فرمانده شبه نظامیان الدعم و الاسناد (حمایت و پشتیبانی) و نبیل المشوشی رئیس ستاد جنگ آن به امارات، دو فرمانده جدید برای شبه نظامیان الدعوم و الاسناد و گروه الحزام الامنی (کمربند امنیتی) معین کرد.

کشمکش ها و اختلافات داخلی و تقلای ابوظبی برای مهار آن

محمد السعدی پژوهشگر سیاسی یمنی می گوید: آنچه در جریان است بخشی از یک درگیری داخلی در المجلس الانتقالی و بازنگری در برگه های موجود پس از احضار الوالی و المشوشی به امارات است.

وی در گفت وگو با عربی 21 توضیح داد: به نظر می رسد که نوعی اقدام برای سازماندهی مجدد این دو مرد و توجیه آنها به وسیله فشار یا هر شیوه دیگر در جریان است. معین دو فرمانده جدید برای نیروهای الاسناد، تا به این لحظه به عنوان یک حکم رسمی مطرح نیست بلکه تنها سرپرستی آن به دو فرمانده جدید سپرده شده تا زمانی که الوالی و المشوشی بازگردند.

به اعتقاد السعدی، باقی ماندن این دو مرد در فرماندهی الدعم و الاسناد در عدن را دیدارهای آنها در امارات و بازنگری در نظرات و فعالیتهایشان رقم خواهد زد زیرا به نظر می رسد که این دو نفر دارای نظرات همسو و مناسب با المجلس الانتقالی و حامی آن نیستند. به همین دلیل نیز فراخوانده شده اند و ممکن است طی ماه های آینده یا یک سال دیگر به عدن بازگردند یا مدت طولانی تری در امارات بمانند. چه بسا که به توافق برسند و ملاحظات مربوط به آنها به نتیجه برسد.

این تحلیلگر سیاسی یمن می گوید که المجلس الانتقالی به وسیله بازآرایی داخلی خود آماده نبرد مرحله آینده می گردد اما پیش از آن باید در مورد تمامی افراد، پفراینده ها آنها و ملاحظات مربوط به آنها بر سر درگیری های به وجود آمده میان جناح های مختلف، بازنگری کند.

وی شرح داد: المجلس الانتقالی از چندین جناح منطقه ای تشکیل شده است. جناح [استان] الضالع، استانی که رئیس المجلس الانتقالی و شماری دیگر از فرماندهان این گروه شبه نظامی در آن هستند، به دنبال تضعیف جناح یافع شهری که فرماندهان گروه الحزام الامنی و تیپ های الاسناد در آن هستند و از قدرتمند ترین تشکیلات وابسته به المجلس الانتقالی به شمار می آید، است. الحزام الامنی شاخه نظامی المجلس الانتقالی تلقی می گردد.

این تحلیلگر و فعال سیاسی در ادامه گفت که نشانه هایی از تشدید تنش ها در المجلس الانتقالی وجود دارد که بیانگر آن است که شاید این مرحله در واقع، دوره گذار و آماده سازی برای فرار از شکست در شهر عدن است. شهری که با یک فرماندار، یک مدیر امنیتی و وزرا اداره می گردد و آنها کنترل منابع را در دست دارند و درآمد های آن در معرض غارت و فساد گسترده نهاده شده است.

السعدی توضیح داد: با توجه به کمبود خدمات، هرج و مرج، افزایش نفرت و اعتراض به سیاست های المجلس الانتقالی در عدن ، این گروه در حال برنامه ریزی برای مرحله جدیدی از تشدید درگیری ها است تا توجه مردم را از همه موارد فوق منحرف سازد.

این امر با انجام کارزارهای تحریک آمیز برای هدف قرار دادن دولت مستعفی یمن تحت حمایت ریاض - که خود را دولت قانونی یمن می داند- در استان شبوه (جنوب شرقی) و نیروهای این دولت در وادی حضرموت (شرق) تقویت می گردد، علاوه بر این اموری مانند ورود محموله های تسلیحاتی به پایگاه های المجلس الانتقالی از سواحل غربی نیز وجود دارند.

وی در مورد برکناری شماری از مدیران ادارات عدن از سوی المجلس الانتقالی گفت که این اقدام به منظور جلب رضایت ساکنان عدن و یک اقدام تشریفاتی است.

سرپوش گذاشتن بر فرایند استعفای مقامات المجلس الانتقالی در عدن

از سوی دیگر باسم الشعبی رئیس مرکز تحقیقاتی مسارات می گوید که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد تغییری در فرماندهان نیروهای الدعم و الاسناد صورت نگرفته بلکه تنها چندین سرپرست موقت تا زمان بازگشت الوالی و المشوشی از سفر خارج از کشور معین شده اند. به محض بازگشت، این دو فرمانده پستهایشان را تحویل می گیرند و سرپرستان معین شده به پست های سابق خود باز می گردند.

وی تاکید نمود که معین سرپرست های موقت صرفا به منظور پیشگیری از ایجاد هرگونه شکاف در هرم سرویس های امنیتی المجلس الانتقالی است که نقش مهمی در عدن و اطراف آن ایفا می نمایند.

الشعبی توضیح داد که در این مدت تنها یک نفر، آن هم مدیر بخش البریقه در غرب عدن استعفا نموده و جایگزینی برای آن معین شده و موضوع استعفاهای دیگر صحت ندارد. تا به این لحظه استعفای دیگری روی نداد و آنچه در رسانه های گفته می گردد، صحت ندارد.

موج استعفای مقامات المجلس الانتقالی در مناطق مختلف عدن

این در حالی است که منابع رسانه ای می گویند که تا به امروز چندین مقام المجلس الانتقالی در عدن استعفا نموده اند. علاوه بر یونس سلیمان مسئول بخش البریقه، که اواخر فوریه گذشته به دلیل کمبود منابع، کمبود امکانات و بودجه عملیاتی مناسب، عدم ثبات امنیتی و حق تصمیم گیری در یکی از بزرگترین مناطق عدن، استعفا کرد، چندین مقام دیگر نیز در اعتراض به سیاست المجلس الانتقالی استعفا نموده اند.

گفته می گردد که هفته پیش نیز، ابراهیم منیع رئیس بخش صیره نیز پس از آنکه منزلش هدف تیراندازی و سرقت نهاده شد، استعفای خود را به استاندار عدن تقدیم کرد.

وی دلیل استعفایش را عدم اقدام قانونی و بازدارنده مقامات امنیتی و محلی در عدن علیه افراد متجاوز و مهاجم به خانه و خودرویش اظهار داشت.

از سوی دیگر، بعضی فعالان و رسانه های محلی از کناره گیری رئیس بخش التواهی در عدن از پستش و باقی ماندن در منزلش در اعتراض به موانع موجود در انجام کارهایش و فقدان امکانات لازم اطلاع دادند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "چالش امارات در جنوب یمن؛ متحدان ابوظبی روی خط اختلاف و تضعیف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش امارات در جنوب یمن؛ متحدان ابوظبی روی خط اختلاف و تضعیف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید