مأموریت ناسا برای تاباندن نور به زمین

به گزارش وبلاگ گل یخ، ناسا طی یک ماموریت با هدف آموزش عمومی می خواهد کاری کند تا عموم مردم بتوانند با ارسال پیغام به یک تاسواره، از آن نور دریافت نمایند، اما کارشناسان نگران پیغامدهای احتمالی آن در خصوص آلودگی نوری هستند.

مأموریت ناسا برای تاباندن نور به زمین

ناسا طی آنچه ممکن است شگفت آورترین خبر فضایی در این هفته باشد، ماموریت جدیدی را شروع خواهد نمود که تماشاگران آسمان و ستاره شناسان را ناامید و ناراحت خواهد نمود، اما در عین حال یک ماموریت عجیب و جالب برای عموم مردم خواهد بود.

تاسواره مورد استفاده در این ماموریت موسوم به لایت کیوب(LightCube) که به وسیله دانشگاه ایالتی آریزونا طراحی شده است، تقریباً به مقدار یک دستگاه توستر است و پس از استقرار در مدار نزدیک زمین(LEO)، قابل کنترل و تنظیم خواهد بود و می توان از آن برای تاباندن یک فلش زنون نوری به سمت نقطه ای معین روی زمین استفاده کرد.

لایت کیوب بین سال های 2022 تا 2025 همراه با 14 تاسواره تحقیقاتی دیگر به فضا پرتاب خواهد شد.

جیم سانچز دلاوگا محقق ارشد این پروژه گفت: عموم مردم می توانند ماهواره لایت کیوب را با استفاده از یک برنامه روی گوشی های هوشمند ردیابی نمایند و سپس یک پیغام به آن مخابره نمایند. لایت کیوب به محض دریافت سیگنال، تابشی از خود به سوی کاربر ارسال نماینده پیغام خواهد فرستاد.

اگرچه به نظر هیجان انگیز و سرگرم نماینده می رسد، اما تنها مشکل این است که منجر به آلودگی نوری بیشتری در آسمان می گردد که همین حالا هم مملو از ماهواره ها است و برای ستاره شناسان در رصد آسمان مشکل ایجاد نموده است.

اتان سیگل که برای مجله فوربس می نویسد، می گوید لایت کیوب درخشان ترین منبع آلودگی نوری مصنوعی در تاریخ خواهد بود.

این مسئله به این علت نگران نماینده است که اخترشناسان برای دستیابی به بسیاری از اکتشافات که دانش ما را درباره فضا توسعه می دهد و به اکتشافات جدیدی از چگونگی پیدایش سیاره ما منجر می گردد، به رصد آسمان های تاریک تکیه می نمایند و آسمان در حال حاضر به وسیله ماهواره های زیادی که در مدار زمین هستند، محاصره شده و دید اخترشناسان را آشفته نموده است.

به همین علت حمایت ناسا از پروژه ای که در کار ستاره شناسان اختلال ایجاد می نماید، کمی عجیب است. اما این مأموریت یک علت موجه دارد. دنی جیکوبز استادیار دانشکده اکتشافات زمین و فضای دانشگاه آریزونا می گوید: این یک مأموریت مبتنی بر آموزش و با اهداف آموزشی است.

وی اضافه کرد: هدف ما از ساخت و پرتاب یک فضاپیما که به وسیله عموم قابل فرماندهی باشد، الهام بخشیدن به همگان است که در خصوص ارتباطات از راه دور، طراحی فضاپیماها، علوم جوی و جو و مکانیک مداری بیاموزند.

تاسواره ها(CubeSats) به اسم آینده اکتشافات فضایی معرفی شده و حتی بعضی از آنها برای یاری به پاکسازی زباله های فضایی استفاده شده اند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "مأموریت ناسا برای تاباندن نور به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مأموریت ناسا برای تاباندن نور به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید