عربستان در یمن آتش بس اعلام نمود

به گزارش وبلاگ گل یخ، شبکه خبری المیادین اطلاع داد که ائتلاف متجاوز سعودی توقف عملیات نظامی خود در یمن را از ساعت 6 صبح روز چهارشنبه گفت.

عربستان در یمن آتش بس اعلام نمود

فرماندهی مشترک نیرو های ائتلاف متجاوز سعودی در بیانیه خود مدعی شد که توقف عملیات نظامی داخل یمن، با هدف موفقیت رایزنی های یمن صورت می گیرد.

بر اساس ادعای فرماندهی مشترک نیرو های ائتلاف، هدف توقف عملیات نظامی داخل یمن فراهم کردن شرایط مناسب برای رایزینی ها و ایجاد صلح است.

روز سه شنبه/29 مارس رایزنی های یمنی-یمنی در ریاض شروع و قرار است تا هفتم آوریل ادامه پیدا کند.

قرار است در رایزنی های مذکور درباره شش محور از جمله محور های نظامی، سیاسی، حقوق بشری و اجتماعی بحث و گفتگو گردد و این رایزنی ها در پی بازگشایی گذرگاه های انسانی و تحقق ثبات نیز هست.

صنعاء قبلا در واکنش به اخباری درباره این دعوت شورای همکاری خلیج فارس گفته بود، مذاکرات باید در کشوری بیطرف برگزار گردد و بنابراین غایب این نشست خواهد بود.

عبدالعزیز بن حبتور نخست وزیر دولت نجات ملی نخستین گام برای هر گفت وگویی در مورد حل بحران یمن را توقف تجاوز ائتلاف سعودی به خاک یمن خواند.

او در مصاحبه با شبکه المیادین گفته بود: کشور های متجاوز در حالی دعوت به مصاحبه در صنعاء می نمایند که این شهر را آماج بمباران های روزانه خود قرار داده اند.

بن حبتور گفت: برطرف محاصره و بازگشایی بنادر و فرودگاه ها از جمله شروط هر گونه مصاحبه با کشور های متجاوز است.

نخست وزیر دولت نجات ملی یمن درخواست ها و ابتکار های عربستان سعودی برای حل بحران یمن را کوشش ها برای فریب افکار عمومی خواند و گفت: هر گونه گفت وگویی باید در جغرافیایی بی طرف نسبت به صنعاء و ریاض انجام گردد.

او اضافه نمود: میانجی حل بحران میان همه طرف های مصاحبه باید قابل اعتماد و متعادل باشد، در حالی که عربستان سعودی خود یک طرف بحران و نه میانجی است.

تجاوز ائتلاف سعودی-اماراتی به یمن وارد هشتمین سال شده است و این یورش نظامی که همراه با محاصره همه جانبه یمن به عنوان فقیرترین کشور عربی صورت گرفت، هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرده و فقط با کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت های این کشور و توسعه قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار همراه شده است.

منبع: فرارو

به "عربستان در یمن آتش بس اعلام نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان در یمن آتش بس اعلام نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید