زندگی با مردی که دست بزن دارد

به گزارش وبلاگ گل یخ، اگر همسر شما دست بزن دارد، باید قبل از اینکه برای خودتان و فرزندانتان خیلی دیر شود، او را ترک کرده و این چرخه معیوب خشونت خانگی را بشکنید.

زندگی با مردی که دست بزن دارد

خشونت خانگی معضل تعداد زیادی از مردم دنیاست. بیشتر افرادی که همسران خود را مورد آزار جسمی قرار می دهند به نوعی کودکی ناخوشایندی داشته و اکنون خشم نهفته در ناخودآگاه خود را به شکل کتک زدن و آزار همسر یا بچه هایشان بروز می دهند اما این به هیچ وجه کار آنان را توجیه نمی کند. هم مردان و هم زنان ممکن است در خانه از طرف شریک زندگیشان مورد خشونت قرار بگیرند. اما بیشتر قربانیان اصلی خشونت خانگی، زنان هستند. دست کم یک زن از هر سه زن در دنیا از سوی مردی که غالبا همسر یا مرد دیگری از خانواده آن هاست کتک می خورند، مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند و یا به طرق دیگر آزار می بینند و عواملی مانند جوان بودن زن، فقر، بیکاری و اعتیاد به الکل و مواد مخدر می تواند احتمال خشونت خانگی علیه زنان را افزایش دهد. اگر با مردی زندگی می کنید که دست بزن دارد مقاله زیر را حتما بخوانید.

خشونت همسرتان را توجیه نکنید

زندگی کردن با مردی خشن که دست بزن دارد اشتباه بزرگی است و نباید اجازه دهید اظهار پشیمانی هایی که بیشتر این افراد بعد از آزار همسرشان عموما از خود نشان می دهند و کودکی ناخوشایند آنان باعث شود کارشان را توجیه کنید. در واقع با این عمل شریک جرم به حساب خواهید آمد. تحت هیچ شرایطی از هیچکس پذیرفته نیست که به خشونت جسمانی متوسل شود. مردی که دست بزن دارد دچار مشکل جدی بوده و باید بی معطلی کمک حرفه ای بگیرد.

اغلب قربانیان خشونت خانوادگی موقعیت و شرایطشان را توجیه می کنند تا زمانی که دیگر امکان توجیه آن را نداشته باشند. زمانی که شما در رابطه عاطفی قرار دارید ممکن است برای خوشحالی طرف مقابلتان دست به هر کاری بزنید. ولی بدانید مهم نیست که چه قدر او را عاشقانه دوست دارید، او در هر شرایطی ممکن است به شما آسیب برساند زیرا او به این رفتار خو گرفته است.

قربانیان خشونت های خانوادگی گاهی نیز تصور می کنند می توانند این لحظات را پشت سر گذاشته و روزی می آید که شوهر آنان به رفتار زشت خود پی می برد و متوجه می شود که چه رفتارهای ناشایستی با زنش، کرده است. هر روز امیدوارهستند که او تغییر کند و فقط باید تا رسیدن به آن روز صبور بود.

اگر شما با وجود این شرایط رفتار همسرتان را توجیه کرده و به زندگی با وی ادامه می دهید، از آنجا که واقعیت را انکار می کنید و آنچه در زندگی تان می گذرد را نادیده می گیرید؛ شما نیز بهتر است برای کمک به خود از راهنمایی های یک متخصص بهره بگیرید.

اثر خشونت در خانه بر بچه ها

هر ساله میلیاردها کودک در خانه مورد خشونت خانگی قرار می گیرند و این اتفاق تأثیری عمیق بر زندگی و امیدهای آن ها در آینده می گذارد. این بچه ها نه تنها شاهد اِعمال خشونت یکی از والدین خود بر دیگری هستند؛ بلکه غالبا صدای دلهره زای این خشونت را می شنوند و یا به واسطه سایر نشانه ها از وجود آن آگاه هستند.

نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که بچه های که در معرض خشونت خانگی هستند، ممکن است آسیب های شدید و پایداری را متحمل شوند. بچه های که قربانیان مستقیم خشونت نیستند، به برخی از همان اختلالات رفتاری و روانی بچه های دچار می شوند که خود، آزار فیزیکی دیده اند.

بچه های که در معرض خشونت خانگی هستند؛ ممکن است به سختی مهارت های اجتماعی را بیاموزند، ابراز خشونت کنند، رفتارهای خطرناک یا مجرمانه انجام دهند و یا دچار اضطراب و افسردگی شدید شوند. مطالعات نشان می دهد که خشونت خانگی در خانه هایی با فرزندان کم سن وسال تر رایج تر از خانه هایی است که فرزندان بزرگ تری دارند و بچه ها در سال های اولیه زندگی بسیار آسیب پذیر هستند.

برای مقابله با همسر آزارگر چه باید کرد؟

1- اگر شما در چنین رابطه آسیب زننده ای قرار دارید وقتش رسیده است که قدری به فکر خوشی و خوشبختی خودتان باشید. بنابراین لازم است هر چه زودتر از همسرتان که دست بزن دارد فاصله گرفته و خود و فرزندانتان را از او دور نگه دارید و یا اصرار کنید او خانه را ترک کند و یا شما و فرزندانتان خانه را ترک کنید.

2- به همسر خود بگوییدچنانچه دوست دارد ازدواجش را نجات دهد باید بی درنگ به سراغ کمک حرفه ای و فشرده برود، روان درمانگرانی وجود دارند که برای کمک کردن به مردانی که دست بزن دارند دوره های ویژه دیده اند. این انتخاب نیست بلکه یک باید است. و پیش نیاز هرگونه سازش و آشتی مجدد می باشد. در واقع قبل از آنکه بتوانید دوباره با هم زندگی کنید لازم است همسرتان به لحاظ روحی و عاطفی پیشرفت کند.

3- شما نیز از کمک و مشاوره حرفه ای استفاده کنید. شما به مثابه یک قربانی درست به همان اندازه او درگیر و گرفتار الگوی خشونت هستید. اگر شما با مردی که دست بزن دارد زندگی می کنید احتمالا مسایل و موضوعات حل و فصل نشده ای از دوران کودکی خود دارید که چنین شخصی را به زندگی خود جذب کرده اید و باید کمبود یا عدم خودباوری خود را التیام بخشید.

4- فرزندان شما نیز باید برای کنار آمدن با احساسات و عواطف خود از کمک و مشاوره حرفه ای بهره مند شوند چرا که آنان شاهد خشونت بوده اند و قربانی به حساب می آیند.

5- به خاطر داشته باشید که اگر همسر شما دست بزن دارد و به آزارگری جسمی مبتلاست، باید این چرخه معیوب را همین جا بشکنید؛ قبل از اینکه برای خودتان و فرزندانتان خیلی دیر شود.

6- چنانچه فکر می کنید به تنهایی نمی توانید برای خود کاری کنید بایکی از انجمن های حمایتی و مددکاری یا سازمان های خیریه و ان جی او هایی که در زمینه حمایت از زنان آسیب پذیر فعالیت می کنند تماس گرفته و از آنان کمک بگیرید. شماره تلفن (1480) مربوط به سازمان بهزیستی به زنان و دختران در معرض خشونت ، مشاوره و کمک ارائه می دهد.

گردآوری: مجله اینترنتی وبلاگ گل یخ

منبع: setare.com

به "زندگی با مردی که دست بزن دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی با مردی که دست بزن دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید