این گیاه را نخورید، کبد را نابود می نماید

به گزارش وبلاگ گل یخ، هم قانون، هم علم، هم شرع و هم اخلاق استفاده از گیاهان کوهی را منع نموده اما هنوز هم این گیاهان را با افتخار روی سفره خود قرار می دهیم!

این گیاه را نخورید، کبد را نابود می نماید

به گزارش وبلاگ گل یخ، سرپرست دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره استفاده خوراکی از گیاه سرطان زا بیلهر هشدار داد.

گیاه بیلهر یا کندل کوهی از خانواده چتریان بوده که بومی ایران است و در اوایل فصل بهار در بعضی از استان ها، ازجمله در بلندی های بالای 2500 متر استان کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهار محال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه و کردستان می روید.

متأسفانه این گیاه به عنوان چاشنی در رژیم غذایی ساکنان منطقه ها مذکور استفاده می گردد که بسیار خطرناک است؛ چرا که مطالعات محققان نشان داده که مصرف زیاد آن، سبب ایجاد سرطان در دستگاه گوارشی و از کار افتادن کبد می گردد.

در این رابطه، سید یوسف مرادی؛ سرپرست دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: سال هاست در مقالات معتبر پزشکی اعلام شده گیاه بیلهر عامل سرطان های گوارشی و باعث توسعه این سرطان در منطقه های از زاگرس شده است. هم قانون، هم علم، هم شرع و هم اخلاق استفاده از گیاهان کوهی را منع نموده اما هنوز هم این گیاهان را با افتخار روی سفره خود قرار می دهیم!

منبع: همشهری آنلاین

به "این گیاه را نخورید، کبد را نابود می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این گیاه را نخورید، کبد را نابود می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید