کالری سوزی و کنترل فشار خون بالا با خندیدن

به گزارش وبلاگ گل یخ، تهران (پانا) - شاید کسی تصور نکند جز با مصرف دارو و رعایت رژیم خاص غذایی بتوان فشار خون بالا را کنترل کرد، اما حالا اقدام ساده تری نیز می تواند منجر به کاهش فشار خون گردد و آن لبخند زدن است.

کالری سوزی و کنترل فشار خون بالا با خندیدن

بسیاری لبخند زدن را صرفا پاسخی غیرارادی به چیزهایی می دانند که موجب احساس شادی یا القا خنده می گردد. این گزاره درست است، اما یک نکته مهم نباید نادیده گرفته گردد. لبخند زدن می تواند یک انتخاب آگاهانه و عمدی باشد. در شرایطی که لبخند مصنوعی نیز می تواند مفید باشد، اما لبخند واقعی به روش های مثبت بر جسم و روان انسان تاثیرگذار بوده و فواید مختلفی را برای سلامت و خلق و خوی فرد و حتی خلق و خوی افراد اطراف وی ارائه کند.

چربی سوزی و کاهش وزن

اغلب گفته می گردد که خنده برترین دارو است یا خندیدن بر هر درد بی درمان دواست. در واقع، بعضی پژوهش ها نشان داده اند که خندیدن ممکن است بسیاری از جنبه های سلامت روانی و جسمانی از جمله حافظه، سیستم ایمنی و عملکرد شریانی را بهبود ببخشد. افزون بر این، خندیدن می تواند به کالری سوزی بیشتر یاری کند.

در یک مطالعه با حضور 45 زوج، شرکت کنندگان به تماشای فیلم های کمدی یا جدی پرداختند. معین شد هنگام خندیدن در زمان تماشای فیلم های کمدی نرخ متابولیک آنها بین 10 تا 20 درصد افزایش می یابد.

با مد نظر قرار دادن این نتایج، سپس دانشمندان محاسبه کردند که فقط 15 دقیقه خندیدن در روز به سوزاندن 10 تا 40 کالری، بسته به وزن فرد و شدت خنده، منتج خواهد شد. این مقدار برای تغییر وزن بین یک تا 4 پوند (450 گرم تا 1.8 کیلوگرم) در سال کفایت می نماید.

کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری قلبی

بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر انسان ها در دنیا است و فشار خون بالا از عوامل خطر کلیدی در این زمینه محسوب می گردد. اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید، اقدامی به آسانی لبخند زدن و خندیدن می تواند به کاهش سطوح آن یاری کند. یک آنالیز در سال 2009 نشان داد که خندیدن موجب افزایش ضربان قلب می گردد و پس از آن عضلات شل می شوند که کاهش فشار خون و ضربان قلب را در پی دارد. این می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

کاهش استرس

حتی اگر مجبور باشید لبخندی مصنوعی بزنید، بدن شما با انجام این کار احساس آرامش خواهد نمود. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که خندیدن می تواند ضربان قلب را در زمان استرس کاهش دهد. از این رو، لبخند زدن در زمان انجام یک وظیفه استرس زا می تواند به پایین نگه داشتن ضربان قلب و فشار خون یاری کند. کاهش استرس نیز می تواند به تقویت سلامت قلب و پیشگیری از بیماری قلبی یاری کند.

بهبود خلق و خو

برای این که خلق و خوی خود را بهبود ببخشید نیازی نیست تا هزینه های زیادی صرف کنید و تنها یک لبخند نیز می تواند به بهبود فوری آن یاری کند. مطالعه ای در سال 2010 نشان داد که لبخند زدن می تواند افکار مثبت را افزایش داده و احساس بهتری نسبت به موقعیت خود در فرد شکل بگیرد.

تقویت روابط

فواید سلامت لبخند زدن تنها به خود فرد مربوط نمی گردد و این کار می تواند به تقویت روابط با افراد دیگر و کاهش تنش نیز یاری نموده و از این طریق، فواید سلامت به اطرافیان نیز منتقل می گردد. مطالعه ای در سال 2014 نشان داد افرادی که لبخند می زنند نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی دهند، دوست داشتنی تر در نظر گرفته می شوند. این به بهبود روابط و تقویت فضای مثبت یاری می نماید.

افزایش کارایی در محل کار

اگر در محل کار خود لبخند بزنید، در آنجا نیز احساس شادی بیشتری خواهید داشت. این شادی نیز نتیجه خواهد داد. مطالعات نشان داده اند که کارمندان شاد از بهره وری و انرژی بیشتری برخوردار بوده و احتمال بیشتری دارد ترفیع بگیرند.

کاهش درد

اگر از مصرف داروهای مسکن خسته شده اید، لبخند زدن را امتحان کنید. مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که خنده یک داروی قوی است که به افزایش آستانه درد و تحمل درد بیشتر یاری می نماید. اگرچه درد از نظر فنی از بین نمی رود اما توانایی بدن برای احساس درد کاهش می یابد.

زمانی که می خندید، اندورفین در بدن ترشح می گردد که یک ضددرد طبیعی است. اندورفین فواید تسکین درد میانه را ارائه می نماید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

در کنار فوایدی مانند کاهش استرس، لبخند زدن می تواند مولکول هایی را به مغز ارسال کند که با بیماری مبارزه می نماید. این به معنای آن است که از سیستم ایمنی قوی تر برخوردار خواهید شد و کمتر به بیماری مبتلا می شوید. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد زنانی که پس از زایمان در جلسات خنده درمانی شرکت می کردند از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار بودند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کالری سوزی و کنترل فشار خون بالا با خندیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالری سوزی و کنترل فشار خون بالا با خندیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید