ویتامینه کردن موها

به گزارش وبلاگ گل یخ، گاهی می گویند فلان ماده گیاهی یا فلان فرآورده شیمیایی را روی سرتان بمالید تا موهایتان را تقویت کند. البته شما چنین سخنی را از یک متخصص پوست نمی شنوید بلکه این حرف را کسی می زند که از ساختمان مو و پوست اطلاعی ندارد.

ویتامینه کردن موها

ویتامینه کردن موها

نویسنده:دکتر محمدعلی نیلفروش زاده

ویتامینه کردن موها مبنای علمی ندارد!

گاهی می گویند فلان ماده گیاهی یا فلان فرآورده شیمیایی را روی سرتان بمالید تا موهایتان را تقویت کند. البته شما چنین سخنی را از یک متخصص پوست نمی شنوید بلکه این حرف را کسی می زند که از ساختمان مو و پوست اطلاعی ندارد.

در واقع هر چه قدر شما موادغذایی مختلف و انواع ویتامین ها را روی موها بمالید تاثیری در افزایش رشد موها ندارد. بنابراین چیزی به نام ویتامینه کردن موها مبنای علمی ندارد و این مساله تنها اسباب دست عده ای جهت خالی کردن جیب مردم شده است. ممکن است سوال کنید که پس وجود ویتامین ها و پروتئین های مختلف در شامپوها و فرآورده های مو به چه دردی می خورد؟ در پاسخ باید گفت که هر چند وجود این مواد ممکن است به خاصیت نرم کنندگی یک فرآورده و حالت دادن موها یاری کنند اما تاثیری در تقویت موها ندارند و اغلب اضافه کردن آنها جهت جذب مشتری می باشد.

به طور طبیعی تغذیه مو به وسیله رگ هایی که به ناحیه پاپی مو می رسند، صورت می گیرد. به وسیله این رگ ها مواد مورد احتیاج برای تغذیه ریشه مو وارد می شود و در اختیار سلول های سازنده مو قرار می گیرد و از سوی دیگر مواد زاید سلول ها به وسیله رگ های همان ناحیه خارج می گردند. در صورتی که مواد مورد احتیاج برای رشد سلول های سازنده مو کافی نباشد خواه این مساله به دلیل کمبود کلی آن ماده در بدن باشد (مثلا به علل کمبودهای تغذیه ای) و یا به خاطر نقصان در خون رسانی، به موها باشد (مثلا به علل اشکالات عروقی) باعث ریزش مو و یا رویش موهای غیرطبیعی می شود بنابراین لازمه داشتن موهایی سالم و با طراوت، برخورداری از تغذیه مناسب و کامل می باشد، همچنان که این قضیه در خصوص تمامی اعضای بدن صادق است. کمبودهای تغذیه ای دلیل شایعی برای ریزش مو نیست و نباید هر کسی که دچار ریزش مو شد گناه را به گردن نوع تغذیه او بیندازیم. در مواردی که ریزش و یا خرابی موها به دلیل کمبود تغذیه باشد معمولا علایم دیگری هم در فرد مبتلا وجود دارد و این طور نیست که شخصی در سلامت کامل و بدون هیچ شکایت دیگری فقط موهایش بریزد بنابراین در یک فرد معمولی که تغذیه مناسبی (در حد معمول) دارد احتیاجی به استفاده از داروهای تقویتی مثل انواع ویتامین ها، کلسیم و... جهت جلوگیری از ریزش مو نیست و تجویز آنها هم دردی را دوا نخواهد کرد. حتی زیاده روی در مصرف بعضی از غذاها و حتی بعضی گیاهان خود موجب بیماری می شود. به اسم مثال زیاده روی در مصرف ویتامین A علاوه بر عوارض مختلف، باعث ریزش مو هم می شود و این مساله بیشتر در بچه هایی دیده می شود که مادران با این تصور غلط که دادن ویتامین زیاده از حد به رشد کودک یاری می نماید، به طور مرتب به او داروهای مولتی ویتامین می دهند که البته با قطع این ویتامین ها مشکل رفع می شود. بنابراین باید مساله ویتامین زدگی و تصورات غلطی که در خصوص مصرف این فرآورده ها وجود دارد مورد توجه قرار گیرد و در این رابطه با پزشک متخصص مشورت شود.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون

به "ویتامینه کردن موها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامینه کردن موها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید