همه چیز راجع به انسداد روده

به گزارش وبلاگ گل یخ، انسداد روده انسدادی است که از عبور غذا و مایعات از روده کوچک یا بزرگ جلوگیری می کند. انسداد روده می تواند بخاطر نوارهای فیبری بافت های شکم (چسبندگی های داخل شکم) که پس از جراحی ایجاد می شود، غده های التهابی یا عفونی روده، فتق و تومور ایجاد شود.

همه چیز راجع به انسداد روده

انسداد روده

مواد غذایی بطور منظم در طی شبانه روز از معده وارد روده کوچک و سپس روده بزرگ شده و در نهایت به جای مانده مواد جذبی بصورت مدفوع از بدن خارج میشوند.

حال اگر به هر علتی این فرایند روبه جلو دچار مشکل شود مثلا دراثرتومور یا پیچ خوردن روده انسداد بوجود می اید که میتواند کامل ویا ناقص باشد.

مواد غدایی تجمع یافته در روده قبل از محل انسداد که شامل مایعات مختلف و ترشحات اسیدی و انزیمی است تولید گاز کرده و منجر به اتساع پیشرونده روده و در نهایت پاره شدن روده شده و مواد خطرناک وارد حفره شکم میشوند و میتواند منجر به مرگ شود.1

علل انسداد روده

انسداد میتواند بعلل مکانیکی باشد مثل وجود تومور یا پیچ خوردن روده باشد اما گاهی اشکال در از بین رفتن حرکات روبه جلو روده است که اکثرا بعد از عملهای جراحی اتفاق می افتد و به آن ایلئوس پارالیتیک یا روده فلج شده میگویند.
علل مکانیکی انسداد روده
تومورهای روده

پیچ خوردن روده دور خودش

گیرافتادن روده در سوراخهای جدار شکم مثل انواع فتق های شکمی که تا 20٪ انسدادها راشامل میشود

داخل هم رفتن روده ها یا انتوساسپشن که در بچه ها شایع است

فشار اوردن باندهای ناشی از چسبندگیهای روده بعد از عملهای جراحی قدیمی

گیر افتادن اجسام خارجی داخل روده.1

علائم انسداد روده چیست؟

انسداد روده بزرگ باعث ناراحتی هایی در ناحیه شکمی می شود. علائم انسداد روده از قرار زیر است:

دردهای انقباضی شکمی؛

بی اشتهایی؛

احساس سیری؛

یبوست؛

ناتوانی در خارج کردن گاز؛

تورم شکم؛

حالت تهوع؛

استفراغ با بو و شکلی مشابه مدفوع.

بروز مسائلی در دستگاه گوارش از شایع ترین علائم انسداد روده هستند. معده و روده های شما شروع به پر شدن با گازی می کند که از رِکتوم یا راست روده خارج نمی شود و این موضوع باعث می شود که شکم، حالت سفت و متورم پیدا کند. اگر دچار این علائم شدید، به ویژه بعد از جراحی، سریعا باید موضوع را پیگیری کنید.2

عوامل خطر انسداد روده

بیماری ها و شرایطی که می تواند خطر انسداد روده را افزایش دهند، عبارتند از:

بیماری کرون که می تواند باعث ضخیم شدن دیواره های روده شود.

جراحی شکم یا لگن، که اغلب باعث چسبندگی انسداد شایع روده می شود.

سرطان در شکم، به ویژه اگر برای از بین بردن تومور شکم یا پرتودرمانی جراحی اجرا شده باشد.3

تشخیص انسداد روده

پزشک در مورد تاریخچه پزشکی و علائم بیمار سؤال خواهد کرد و برای ارزیابی شرایط او یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک ممکن است در صورت تورم شکم به انسداد روده شک کند و حتی با یک استتوسکوپ به صداهای روده گوش دهد.

وجود توده سخت یا انواع خاصی از صداها، به ویژه در کودک، ممکن است به معین وجود انسداد کمک کند.

علاوه بر آن، پزشک می تواند آزمایشات تشخیصی دیگر را تجویز کند، از جمله:

اشعه ایکس
برای تأیید تشخیص بیماری، پزشک ممکن است پرتونگاری شکمی را توصیه کند. با این حال، برخی از انسداد روده با استفاده از اشعه X استاندارد دیده نمی شود.
توموگرافی کامپیوتری (CT)
سی تی اسکن ترکیبی از مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس را دارد که از زوایای مختلف تهیه شده است تا تصاویر مقطعی تولید کند. این تصاویر از پرتونگاری استاندارد جزئیات بیشتری دارند و احتمالاً انسداد روده را نشان می دهند.
سونوگرافی
هنگامی که انسداد در بچه ها رخ می دهد، سونوگرافی اغلب نوع تصویربرداری ارجح است. در جوانانی که درک بینایی دارند، یک سونوگرافی به طور معمول چشم گاو را نشان می دهد که روده را در روده پیچیده می کند.
تست باریم آنما
تست باریم آنما در اصل تصویربرداری از روده بزرگ است که برای برخی از دلایل مشکوک به انسداد انجام می شود. در این روش، پزشک از طریق رکتوم، هوا یا مایع باریم را در روده بزرگ بیمار وارد می کند. برای تشخیص انسداد در بچه ها، تست باریم می تواند در بیشتر مواقع مشکل را رفع کند و دیگر نیازی به درمان بیشتر نیست.3

درمان انسداد روده چیست؟

درمان انسداد وابسته به شدت و وخامت مشکل است. مثلا:
انسداد بخشی
گاهی اوقات، در بیماری کرون یا دیورتیکولیت بخشی از روده از حرکت باز می ایستد، اما مواد روده به حرکت ادامه می دهند. در این شرایط، چنانچه شرایط باثباتی داشته باشید، پزشک رژیم غذایی با مقدار فیبر کم تجویز خواهد کرد. این کار باعث سهولت در شکل گیری مدفوع و خروج آن می شود. اگر این روش جواب ندهد باید به سراغ جراحی رفت و بخشی از روده را عمل کنند.
انسداد کامل
این شرایط اضطراری است. درمان این مشکل وابسته به شرایط سلامت عمومی است. برخی از افراد مانند کسانی که مبتلا به سرطان کلون هستند یا سن بالایی دارند، نمی توانند عمل های جراحی گسترده انجام بدهند. در این شرایط، از استِنت برای بازتر نگه داشتن روده استفاده می شود. به طور ایده آل، غذا با کمک استنت حرکت خواهد کرد. اما بااین حال، جراحی شکمی برای برداشتن انسداد روده یا انسداد بخشی لازم است.
انسداد فلج کننده
درمان انسداد فلج کننده با شناخت عوامل ریشه ای صورت می گیرد. اگر مشکل از دارو باشد، پزشک دارویی دیگر تجویز می کند تا باعث تحریک حرکات روده بشود. مِتوکلوپرامید (رگلان) نمونه ای از این داروها است. در صورت امکان متوقف کردن دارویی که باعث انسداد شده نیز می تواند به رفع مشکل کمک کند. در هر حال، قطع مصرف هر دارویی به ویژه داروهای ضدافسردگی بدون مشورت با پزشک مجاز نیست.

در اوایل دوره ابتلا به انسداد فلج کننده، درمان بدون جراحی نیز ممکن است. اما تا رفع مشکل و برای دریافت مایعات لازم باید فرد در بیمارستان بستری بشود. پزشک می تواند از لوله نازوگاستریک با ساکشن کردن هم بهره ببرد. ضمن اینکه برای بیمار هیدراتاسیون مایع داخل وریدی صورت می گیرد و درواقع به بدن فرد آب رسانی می شود. فشرده سازی نازوگاستریک روش دیگری است که در آن لوله ای ازطریق حفره بینی به معده منتقل می شود.

این لوله، هوا و مواد اضافی را می کشد، زیرا ممکن است این مواد باعث استفراغ بشوند. بیشتر مسائل انسداد روده با جراحی های مرتبط با انسداد روده در عرض 2 تا 4 هفته رفع می شود. اگر این مشکل در مدت زمان گفته شده بهبود پیدا نکند، فرد باید دوباره جراحی بشود.

ملاحظات جراحی
روده ها بسیار بلند و طولانی هستند؛ بنابراین ازدست رفتن بخش کوچکی از آن، مسئله ای ایجاد نمی کند. البته فرایند هاضمه تحت تأثیر قرار می گیرد، اما معمولا افرادی که بخشی از روده خود را ازدست می دهند، زندگی سالم و بدون دردسری را پشت سر می گذارند.

در برخی از موارد، روده باید کاملا تخلیه بشود. در این موارد، پزشک اقدام به ساخت کیسه ای خاص موسوم به اوستومی می کند. این کیسه کمک می کند تا مدفوع از مجاری گوارشی به آن جذب بشود. بعد از خروج روده با وجود اوستومی همچنان امکان زندگی وجود دارد.2

پینوشتها

1.www.drdarman.ir

2.www.pezeshket.com

3.www.chetor.com

منبع: راسخون

به "همه چیز راجع به انسداد روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز راجع به انسداد روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید