مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟

به گزارش وبلاگ گل یخ، در ماه های اخیر شرایط بازار کالاهای اساسی، به ویژه روغن، مرغ، میوه و تخم مرغ متلاطم بوده است. با وجود اینکه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از افزایش 25 درصدی فراوری روغن خبر می دهند، گزارش های میدانی نشان می دهد هنوز مردم برای تامین روغن، به ویژه روغن جامد با مشکل روبرو اند و حتی گزارش هایی از فروش روغن جامد با کارت ملی منتشر شده است. مرغ حداقل 10 هزار تومان گران تر از نرخ مصوب عرضه می گردد و مردم برای تهیه مرغ 20 هزار و 400 تومانی باید ریسک بیماری کوید 19 را بپذیرند و در صف های طولانی بایستند تا شاید مرغ تنظیم بازاری به دستشان برسد. میوه هم به حدی گران است که اخیرا گزارش هایی از خرید دانه ای میوه منتشر شد. این شرایط در حالی است که حداقل برای فراوری مرغ، تخم مرغ و روغن از ارز دولتی استفاده شده است.

مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟

کارشناسان دلایل متفاوتی برای این شرایط عنوان می نمایند، برای مثال داوود چراغی، استادیار موسسه پژوهش های بازرگانی از تصمیمات نادرست و نادیده دریافت تخصص، تجربه و علم در تنظیم بازار می گوید. او همچنین مصوبات ستاد تنظیم بازار را پرتناقض توصیف می نماید و معتقد است که مسائل فوق ارتباط چندانی با تحریم ها ندارد.

فهیمه بهرامی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی نیز معتقد است اصلاح زیرساخت های توزیع، لجستیک، زیرساخت های مربوط به رصد و پایش کالا، زیرساخت های مربوط به اطلاعات در مورد میزان احتیاج، موجودی و تغییرات الگوی تقاضا در شرایط خاص و قوانین ایجابی و سلبی در طول زنجیره ارزش کالا باید به گونه ای باشد که از اضافه شدن هرگونه هزینه زاید یا به عبارت دیگر بالا بردن هزینه مبادله کالا جلوگیری کند.

او همچنین در مورد بازار مرغ یا کالاهای اساسی می گوید که قیمت تمام شده کالا حکایت از وجود شکاف و نواقصی از جنس رفتارهای دلالی در زنجیره ارزش مرغ است اما نهاد تنظیم گر یا نهاد نظارتی در شرایط زیرساخت های موجود یا واکنش های مردم به اخبار مالی نمی تواند این معضل را برطرف کند.

در این میان به نظر می رسد علاوه بر موارد یاد شده، ناهماهنگی بین دستگاه های متولی نیز در شرایط به وجود آمده موثر است. دو دستگاه متولی کالاهای اساسی یعنی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در این مدت همیشه انگشت اتهام را به سمت دیگری گرفته اند. وزارت صمت می گوید وزارت جهاد مرغ کافی تامین نمی نماید و وزارت جهاد کشاورزی می گوید مشکل از نظارت صمت است. اخیرا هم رئیس جمهور دوباره بحث وزارت بازرگانی را مطرح نموده و تشکیل نشدن آن را عامل برای برهم خوردن بازارها دانسته است.

در زمینه فراوری مرغ نیز ناهماهنگی تا جایی پیش رفته که اخیرا عباس قبادی، معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صمت در یک برنامه تلویزیونی گفت که به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که 130 میلیون قطعه جوجه ریزی و در غیر این صورت مرغ به کشور وارد گردد ولی وزارت جهاد می گوید این میزان فراوری را انجام داده است. البته برآوردها این موضوع را تایید نمی نماید.

با این حال اخیرا وزارت صمت و جهاد کشاورزی نشست مشترکی در مورد تنظیم بازار کالاهای کشاورزی برگزار و هماهمنگی و تعامل بین خود را بسیار خوب توصیف کردند. موضوعی که با توجه به اظهار نظرهای قبلی جای تردید دارد.

منیع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقصر گرانی کالاهای اساسی کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید