عرق سرد؛ علت ها و درمان

به گزارش وبلاگ گل یخ، تبیان/ عرق کردن از عملکردهای طبیعی بدن است. شما معمولاً به این دلیل عرق می کنید که بدنتان داغ می شود و نیاز دارد تا خنک شود. مثلاً وقتی هوا بسیار گرم است و شما در فضای باز ورزش می کنید و یا وقتی که اضطراب دارید یا ترسیده اید؛ اما گاهی بدن دچار چیزی به نام عرق سرد می شود. عرق سرد داستان دیگری دارد! در واقع عرق سرد شامل بخش های پیچیده و زیادی از بدن انسان می شود.

عرق سرد؛ علت ها و درمان

هر چند عبارت عرق سرد، یک تشخیص پزشکی واقعی نیست و چیزهای زیادی در مورد این پدیده وجود دارد که می توان آن ها را بحث و تفسیر کرد، اما پزشکان می دانند بیماران وقتی احساس خود را در مورد عرق سرد توضیح می دهند چه می گویند و منظورشان چیست. در این مطلب هر آنچه باید در مورد عرق سرد بدانید به شما می گوییم؛ اینکه چه دلیلی دارد و چگونه درمان می شود.

عرق سرد چیست؟

به طور طبیعی عرق کردن، واکنش بدن نسبت به خیلی از عوامل بیرونی و درونی است. تعریق نرمال از طریق تبخیر، بدن را خنک می کند و در جواب به گرما یا تحرک زیاد اتفاق می افتد؛ اما عرق سرد نسبتاً متفاوت است. اصطلاح عرق سرد می تواند برای توضیح لرز، تعریق شبانه و یا دیافورزیس (یعنی تعریق در واکنش به یک بیماری یا دارو روی می دهد) به کار برود.

به طور کلی، کارشناسان عقیده دارند عرق سرد زمانی است که شما شروع به عرق کردن می کنید اما احساس سرما دارید. همین باعث می شود عرق سرد تا حدودی با تعریق معمولی متفاوت باشد که شما عرق می کنید و احساس معمولی یا گرما دارید.

علت عرق سرد چیست؟

علت های مختلفی می تواند سبب عرق سرد شوند اما به طور کلی، علت عرق سرد را می توان به عفونت، تب یا یک بیماری مربوط دانست، مثلاً یک حمله قلبی یا پایین بودن قند خون.

عرق سرد حتی می تواند علامت تغییرات هورمونی باشد، مثلاً در گُرگرفتگی های طی یائسگی یا تنظیم سطح هورمون ها بعد از بارداری.

احساس استرس یا اضطراب هم می تواند منجر به عرق سرد شود.

از دیگر دلایل ایجاد عرق سرد، درد شدید ناشی از آسیب دیدگی شدید مثل شکستگی یا قطع عضو است.

سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا، سنکوپ، دریازدگی و ماشین گرفتگی نیز از دیگر عوامل ایجاد عرق سرد هستند.

در مورد تب، شما احتمالاً زمانی عرق سرد می کنید که تبتان شروع به پایین آمدن می کند. شما می توانید در شرایطی قرار بگیرید که تب دارید و واقعاً بدنتان داغ است، تب شروع به پایین آمدن می کند و سپس شما عرق می کنید و احساس سرما و لرز دارید.

داشتن عفونتی در بدن می تواند باعث شود تبی داشته باشید که منتهی به عرق سرد می شود.

از دیگر دلایل ایجاد عرق سرد می توان به تنگی نفس اشاره کرد. تنگی نفس شدید موجب کمبود اکسیژن در خون می شود و مغز برای دریافت اکسیژن عکس العمل نشان می دهد و همین باعث ایجاد واکنش استرسی و در نتیجه تعریق سرد می شود.

حتی شما ممکن است وقتی ورزش می کنید یا تازه تمرین و ورزشتان تمام شده عرق کنید. اگر در حال عرق کردن باشید و سپس ناگهان بدنتان را سرد کنید یا وارد هوای سرد بشوید، این اتفاق می تواند باعث عرق سرد شود. این شرایط مانند مواردی است که تغییرات هورمونی در بدن روی می دهد یا قند خون پایین می آید و شما بدون اینکه تب داشته باشید عرق سرد می کنید.

عرق سرد به ندرت می تواند نشان دهنده دیگر بیماری های غیرعفونی مانند سرطان یا حتی ناشی از مصرف دارو باشد. اما علت عرق سرد هر چه که باشد، ابتدا تعریق اتفاق می افتد. یعنی اینطور نیست که شما احساس سرما کنید و سپس عرق کنید. بلکه شما عرق می کنید و سپس احساس سرما می کنید زیرا رطوبتی روی پوستتان وجود دارد.

اگر مکرراً دچار عرق سرد می شوید یا علاوه بر عرق سرد، علائم دیگری هم دارید، مانند درد در قفسه سینه، مشکل در تنفس یا احساس ضعف و غش و یا درد، باید به پزشک مراجعه کنید. شما گهگاه ممکن است عرق سرد کنید اما این اتفاق نباید به طور پیوسته و مکرر بیفتد

عرق سرد چه احساسی دارد؟

عرق سرد هم مانند هر عارضه دیگری چیزی نیست که در همه افراد یک جور باشد. علائم عرق سرد در هر کسی متفاوت است و ضمناًً بستگی به دلیل آن دارد. اما به طور کلی وقتی شما عرق سرد می کنید می توانید انتظار علائم زیر را داشته باشید:

. تعریق

. لرز و سرما

. سرد و دانه دانه شدن پوست و مرطوب شدن کف دست ها

. احساس ناراحتی

عرق سرد را چگونه می توان درمان کرد؟

درمان عرق سرد تماماً به دلیل آن بستگی دارد. بنابراین بسیار مهم است که به هرگونه علامت دیگری که دارید نیز توجه کرده و اگر فکر می کنید حالتان خوب نیست یا نیاز به اقدام اورژانسی دارید، علائم را یادداشت کرده و زودتر به پزشک مراجعه کنید.

قابل درک است که نمی توانید فقط صبر کنید تا عرق سردتان تمام شود. در بیشتر موارد باید لباستان را گرم تر کنید تا احساس بهتری داشته باشید و آرام شوید.

اگر تب دارید، طبیعی است که باید لباستان را سبُک تر کنید و سپس اگر مجدداً احساس سرما کردید، دوباره لباستان را اضافه کرده و بدن را گرم کنید.

اگر تردید دارید که دچار تب هستید حتماً از تب سنج استفاده کنید. در صورتی که تب دارید می توانید از داروهای تب بُر مانند استامینوفن استفاده کنید تا احساس بهتری داشته باشید. تب می تواند نشان دهنده یک عفونت ویروسی مانند آنفلوانزا یا کووید - 19 باشد، پس در این مورد بهترین کار این است که با پزشک تماس بگیرید.

اگر مکرراً دچار عرق سرد می شوید یا علاوه بر عرق سرد، علائم دیگری هم دارید، مانند درد در قفسه سینه، مشکل در تنفس یا احساس ضعف و غش و یا درد، باید به پزشک مراجعه کنید. شما گهگاه ممکن است عرق سرد کنید اما این اتفاق نباید به طور پیوسته و مکرر بیفتد.

منبع: همگردی

به "عرق سرد؛ علت ها و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرق سرد؛ علت ها و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید