سرکشی ایرانسل و همراه اول!

به گزارش وبلاگ گل یخ، به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بسته های اینترنتی یک ماهه تا سه ماهه جزو بسته های پر مخاطب هستند و 80 درصد مردم از این نوع بسته ها استفاده می کنند، اما این بسته ها به یکباره از دسترس خارج شدند و اپراتور های تلفن همراه هنوز آن ها را برای خرید بازنگردانده اند.

سرکشی ایرانسل و همراه اول!

به گزارش ایسنا، از نیمه تیرماه سال جاری، کاربران در فضای مجازی از افزایش قیمت بسته های اینترنتی در اپراتور های همراه خبر داده و اعتراض کردند. این موضوع منجر به واکنش حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- شد که اظهار داشت بالابردن قیمت اینترنت همراه بدون هماهنگی با رگولاتوری تخلف بوده و برخورد قانونی با اپراتور ها آغاز شده است.

محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - نیز با بیان اینکه اپراتور ها بدون رعایت قوانین و با تبانی تعرفه بسته های اینترنتی را افزایش دادند، گفت: برخی بسته ها را حذف کردند، برخی را افزودند و اظهار داشتند در سایت ما این بسته ها وجود دارد، اما در اپلیکشن ها جابه جا شده است. ما به اپراتور ها اخطار داده ایم و باید ظرف 10 روز رفع اثر کنند در غیر این صورت وارد کمیته جرائم می شوند، این موضوع را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تعزیرات حکومتی هم ارجاع دادیم.

درنهایت در حالی که مهلت 10 روزه ای که به اپراتور ها داده بودند، تمام شده بود، فلاح جوشقانی از ابلاغ جریمه دو میلیارد تومانی به اپراتور ها خبر داد و گفت: در جلسه روز شنبه (28 تیرماه) کمیسیون تخلفات، جریمه دو میلیاردی را در پروانه های اپراتور ها اعمال و به آن ها ابلاغ کردیم. جریمه نقدی قدم اول برای برخورد با تخلف اجرا شده است و در صورت استمرار این مساله، قطعا روال های دیگر را در پیش خواهیم گرفت. تعلیق، کاهش مدت اعتبار پروانه و مواردی از این دست، مصوبه های قانونی است که می توانیم با استناد به آن ها تخلفات را پیگیری کنیم.

در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فلاح جوشقانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می توان سته های اینترنتی یک ماهه تا سه ماهه را از اپراتور ها خرید، گفت: اپراتور های تلفن همراه هنوز بسته های اینترنتی یک ماهه تا سه ماهه را برای خرید بازنگردانده اند، اما ما روال قانونی را دنبال می کنیم تا همانطور که به مردم قول داده بودیم این بسته ها را برگردانیم. برای بازگشت این بسته ها مقاومت هایی از سوی اپراتور ها شده است و دلایلی از جمله افزایش هزینه ها مطرح می شود، روشی که پیش گرفته اند برای ما قابل قبول نیست.

وی درپاسخ به این سوال که آیا طبق قانون، هرگونه تغییر قیمت نباید با موافقت سازمان تنظیم مقررات باشد، گفت: تا به حال چنین اتفاقی رخ نداده و حرکت اپراتور ها نوعی سرکشی در مقابل قانون است و ما با آن برخورد می کنیم. اوایل هفته جاری مرحله اول جریمه که در پروانه پیش بینی شده را به اپراتور ها ابلاغ کردیم که اعمال شد، در صورت ادامه این فرایند در مراحل بعدی، کاهش مدت اعتبار پروانه و محدودیت های دیگر نیز اعمال می شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به ضرب الاجل 24 ساعته به اپراتورها، اظهار کرد: از سوی سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده به اپراتور ها اولتیماتوم داده شده و برای آن ها ضرب الاجل 24 ساعته تعیین شد. اگر اقدامی صورت نگیرد پفراینده از سوی این سازمان به تعزیرات حکومتی ارجاع داده می شود. البته ما هم پفراینده شکایتی علیه اپراتور ها در سازمان تعزیرات باز کرده ایم. ما در برابر بی قانونی ایستادگی می کنیم. هفته آینده، هفته رسیدگی به این بی قانونی است که علاوه بر بازگشت تعرفه ها به قبل، حقوق مردم را به آن ها برمی گردانیم.

فلاح جوشقانی درباره کسانی که در این بازه زمانی از اپراتور ها خرید کرده اند نیز توضیح داد: از تاریخ 13 تیر که افزایش قیمت اعمال شده تا لحظه بازگردانده شدن تعرفه ها به قیمت قبل، هزینه ها محاسبه و در خرید های بعدی مشترکان اعمال می شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش تعداد اپراتور ها در کشور وجود دارد؟ افزود: در حال حاضر ما سه اپراتور داریم و سه اپراتور دیگر هم به صورت مجازی فعال هستند و سیم کارت به مردم عرضه می کنند.

وی درباره افزایش قیمت از سوی دو اپراتور تلفن همراه نیز افزود: پس از افزایش تعرفه ها از سوی دو اپراتور تلفن همراه، مشترکان آن ها کاهش یافتند و در حوزه سرویس و دیتا به اپراتور سومی که این افزایش قیمت را اعمال نکرد مراجعه کردند بنابراین این موضوع در بلندمدت به نفع اپراتور ها نیست. اپراتور ها بدون اطلاع قیمت ها را افزایش داده اند که این کار نوعی بی قانونی است. بسته های اینترنتی یک ماهه تا سه ماهه جز بسته های پر مخاطب هستند به طوری که بالای 80 درصد مردم از این نوع بسته ها استفاده می کنند، اما به یکباره از دسترس خارج شدند.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر چه اپراتور ها اظهار داشتند که بسته های اینترنتی گران نشده است، اما شاهد افزایش قیمت در چند بسته اینترنتی دیگر بودیم که با اعتراض ما و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده این افزایش قیمت اعمال نشد. پس از افزایش تعرفه ها، مردم مجبور به خرید بسته های اینترنتی گران با بیش از دو برابر قیمت قبل شدند، این روش کاملا غلط و بر خلاف حقوق مردم است؛ بنابراین می توانم بگویم این افراد دانش بازاریابی ندارند.

منبع: فرارو

به "سرکشی ایرانسل و همراه اول!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکشی ایرانسل و همراه اول!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید