رزین اپوکسی چیست و چگونه با آن کاردستی های خلاقانه بسازیم؟

به گزارش وبلاگ گل یخ، خبرگزاری خبرنگاران- رزین اپوکسی یکی از جالب ترین و مفید ترین اقلام ساخت کاردستی است که می توانید با استفاده از آن وسایلی خاص و کم نظیر بسازید. از جواهرات و بدلیجات گرفته، تا مجسمه، جاکلیدی و هر چیز تزئینی دیگر .

رزین اپوکسی چیست و چگونه با آن کاردستی های خلاقانه بسازیم؟

البته نمونه ای از این مایع رزین اپوکسی کاربردی برای چسب کاری نیز بسیار عالی و کارآمد می باشد .

ساخت کاردستی با رزین اپوکسی بسیار راحت است و می توانید با آن بسیاری از اقلام زیبا و وسایل دکوری مجذوب کننده را تهیه کنید.

البته برای اینکار باید این ماده جالب و خاص را کمی بهتر بشناسید .

همانطور که شاید از نام آن نیز حدس بزنید، رزین و اپوکسی دو ماده جداگانه هستند، هردو مایع غلیظ می باشند و می توانید با هاردنر ها یا سخت کننده ها آن ها را جامد و مستحکم کنید .

رزین (resin) در اصل یک مایع غلیظ طبیعی، برگرفته از گیاهانی خاص است که از ترکیبات عالی ساخته شده و به پلیمرهای واکنش پذیر معروف است .

در مقابل، اپوکسی (epoxy) محصول نهایی پخته شده رزین هاست و بیشتر جنبه پوششی و چسبندگی دارد .

ترکیبی از این دو مایع ساده می تواند برترین گزینه برای ساخت وسایل خاص دکوری یا حتی چسب کاری و غیره باشد .

هر چه اندازه رزین شما بیشتر باشد می توانید از آن استفاده های ریخته گری داشته باشید، مثلا می توانید با آن جواهرات بدلی، مجسمه و یا هرگونه قالب سازی دیگر مد نظر خود را انجام دهید .

این مایع جالب در مقابل هاردنرهای مخصوص خودش واکنش پذیر است و زمانی که رزین را در قالب مورد نظر خود تخلیه می کنید، با اضافه کردن هاردنر شاهد سفت و مستحکم شدن آن خواهید بود .

می توانید با رزین هر گونه کاردستی خلاقانه ای را درست کنید، از گوشوار، انگشتر، جاکلیدی و غیره گرفته تا وسایل دکوری مانند میز، جایگاه و هر چیز دیگری که قابل چسبندگی باشد.

شما می توانید در گوگل بسیاری از ویدئو های آموزش ساخت کاردستی با رزین اپوکسی را مشاهده کنید .

از طرفی، اپوکسی که همان ماده برگرفته از رزین است ، بیشتر جنبه چسب کاری، پوششی و مصارف تعمیری دارد، پس هر چقدر اپوکسی شما بیشتر باشد ، باید قدرت چسبندگی بیشتری را مد نظر داشته باشید .

اپوکسی در شکل مایع برای پوشش، لمینت و تزریق به موادی مانند چوب و کربن استفاده می گردد تا آن مواد ضد آب، مستحکم و بادوام باشند. هنگامی که اپوکسی سخت می گردد، خشک می گردد و دیگر به سادگی قابل جدا کردن نیست .

با این توضیحات، باید به شما بگوئیم که راهکارهای زیادی برای ساخت کاردستی با رزین اپوکسی وجود دارد که در ادامه آموزش بعضی از آن ها را توضیح خواهیم داد .

چگونه با رزین اپوکسی کاردستی بسازیم؟

این ماده جالب، به علت مایع بودن و قابلیت ریخته گری می تواند در ساخت کادرستی های تزئینی و خلاقانه بسیار مفید باشد .

پس ما در اینجا با ماده ای سر و کار خواهیم داشت که رزین آن بیشتر باشد. همانطور که در بالا نیز گفته شد اپوکسی بیشتر جنبه پوششی دارد و برای چسباندن چوب مانند یک کاردستی با چوب بستنی، یا کربن استفاده می گردد.

اما با این حال برای ساخت کاردستی، به اندازهی ترکیبی از این دو ماده احتیاج خواهید داشت و می توان گفت برای کاردستی های مختلف به درصد های گوناگونی از آن ها احتیاج پیدا می کنید .

اما یکی از نکات جالب ساخت کاردستی با این مایع خاص این است که به چیزهای زیادی دیگری نیز احتیاج ندارید .

می توانید خیلی راحت قالب مورد نظر جواهرات، بدلیجات ، مجسمه و یا هر کاردستی دیگر مورد نظر خود را انتخاب کنید و آن را با رزین و اپوکسی پر کنید، حتی می توانید چیزهایی را در آن مایع قرار بدهید. در نهایت با اضافه کردن سخت کننده ها یا هاردنر مخصوصرزین، شاهد سفت شدن و جامد شدن آن خواهید بود .

یک ایده خلاقانه ساخت کاردستی که همه را شگفت زده و متعجب خواهد نمود .

می توانید در گوگل ساخت کاردستی با رزین اپوکسی را جست و جو کنید و از تماشا ایده های خلاقانه مختلف ساخت وسایل دکوری لذت ببرید .

می توانید با این ماده جالب حلقه یا انگشتر، گوشواره، مجسمه ، لامپ خواب، جاکلیدی، گردنبند، وسایل دکوری رومیزی و بسیاری از اقلام عالی دیگر را درست کنید .

منبع: خبرگزاری آریا

به "رزین اپوکسی چیست و چگونه با آن کاردستی های خلاقانه بسازیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزین اپوکسی چیست و چگونه با آن کاردستی های خلاقانه بسازیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید