دمشق:غرب در پوشش کمک های بشردوستانه درصدد نقض حاکمیت سوریه است

به گزارش وبلاگ گل یخ، دولت سوریه تمدید قطعنامه ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه از طریق گذرگاه مرزی با ترکیه را سیاسی کاری و با هدف نقض حاکمیت سوریه خواند.

دمشق:غرب در پوشش کمک های بشردوستانه درصدد نقض حاکمیت سوریه است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گل یخ، شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز به اتفاق آرا با تمدید سازوکار ورود کمک های بشردوستانه به سوریه از طریق یک گذرگاه مرزی برای مدت شش ماه موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، شورای امنیت پیش نویس قطعنامه ورود کمک ها به سوریه از طریق گذرگاه باب الهوی را تصویب کرد که به موجب آن قطعنامه شماره 2533 در سال 2020 برای مدت شش ماه تمدید شد و بعدا هم قرار است برای شش ماه دیگر یعنی یا دهم ژوئیه 2022 تمدید شود.

بسام صباغ کننده دائم سوریه در سازمان ملل پس از رأی گیری شورای امنیت بر روی پیش نویس قطعنامه گفت: هیئت های روسیه، چین و هیئت های دیگری تلاش کردند تا بر جنبه های مهمی با هدف بهبود اوضاع بشردوستانه و رساندن کمک ها به افراد نیازمند در داخل سوریه کمک کنند، به گونه ای که مطابق با اصول کار در سازمان ملل برای کمک های بشردوستانه در شرایط اضطراری و حمایت از تلاش های سوریه در مقابله با اپیدمی کرونا و پیامدهای آن در جنبه های مختلف زندگی و رفع تحریم های یکجانبه باشد.

وی اضافه کرد: این هیئت ها همچنین تاکید دارند که فعالیت های بشردوستانه گسترده تر از تأمین نیازهای اضطراری برای افراد آسیب دیده است و باید شامل پشتیبانی از خدمات اساسی از طریق پروژه های مربوط به آب، بهداشت، آموزش و ایجاد مأمن مناسب جهت بازگشت آوارگان و پناهندگان به وطن و خانه هایشان باشد.

صباغ گفت: کشورهای عربی با متمرکز کردن تلاش های خود بر تمدید این ساز و کاری که در راستای منافع و دستورالعمل های خودشان است، بی تفاوتی خود را نسبت به رنج ملت سوریه ثابت کردند و نشان دادند که از طریق این ساز و کار همچنان سوریه را هدف می گیرند و حاکمیت آن را نقض می کنند و ملت آن را در محاصره نگاه دارند.

او تاکید کرد که توصیف اغراق امیز برخی کشورها از ساز و کار رساندن کمک ها به شریان زندگی، در واقع گمراه سازی با هدف بازی کردن با احساسات افکار عمومی و باج گیری احساسی است.

صباغ بر موضع قاطع و اصولی سوریه در رد این سازوکار تأکید کرد و گفت: این سیاسی کاری، نشان دهنده نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است است و به دلیل نداشتن شفافیت، قدرت نظارتی و اطمینان ندادن درباره رسیدن کمک ها به دست نیازمندان و نه گروه های تروریستی، معتبر نیست؛ ضمن آنکه این ساز و کار برای ترکیه منافع مالی داشته و حمایت از گروهک تروریستی جبهه النصره محسوب می شود.

کننده سوریه در سازمان ملل در خاتمه بر اهتمام کشورش برای رساندن کمک های بشردوستانه به شهروندان خود برای کاستن از پیامدهای منفی جنگ این کشور با تروریسم تاکید کرد و گفت : دمشق از کمک رسانی های سازمان ملل و شرکای ملی و بین المللی خود استقبال می کند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "دمشق:غرب در پوشش کمک های بشردوستانه درصدد نقض حاکمیت سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمشق:غرب در پوشش کمک های بشردوستانه درصدد نقض حاکمیت سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید