تقاضای کمک ناشران بریتانیایی از دولت برای گذار از کرونا

به گزارش وبلاگ گل یخ، آمار و ارقام سال گذشته نشان از فروش 6.3 میلیارد پوندی کتاب دارد که نسبت به سال 2015 بیست درصد افزایش داشته اما انجمن ناشران می گوید برای گذار از همه گیری کرونا نیاز به حمایت دولت دارد.

تقاضای کمک ناشران بریتانیایی از دولت برای گذار از کرونا

به گزارش وبلاگ گل یخ به نقل از ایبنا، گاردین گزارش می دهد بر اساس آمار جدید منتشرشده، فروش کتاب در بریتانیا در سال 2019 به مدد کتاب های صوتی و عناوین غیرداستانی رکورد زده، اما ناشران نسبت به تاثیر بزرگ همه گیری ویروس کرونا بر صنعت نشر هشدار داده اند.

فروش کتاب در سال 2019 به 6.3 میلیارد پوند رسید؛ با 4٪ افزایش نسبت به سال 2018، هنگامی که بعد از پنج سال فروش آن با کاهش روبه رو شد و 20٪ افزایش نسبت به سال 2015. بر اساس آخرین آمار انجمن ناشران فروش کلی کتاب های چاپی در سال 2019 با 3٪ افزایش به 3.5 میلیارد پوند و فروش کتاب های دیجیتال با 39٪ افزایش دانلود کتاب های صوتی با 4٪ افزایش به 2.8 میلیارد پوند رسیده است. فرمت های دیجیتال 44٪ از بازار را در سال 2019 به خود اختصاص داده اند که نسبت به سال 2015 با افزایش 40 درصدی روبه رو بوده است.

با حضور آثار غیرداستانی و مرجع در میان پرفروش ترین ها نظیر کتاب آشپزی کمی غذا، زنان نامرئیِ کارولین کریادو پرز و پسر، موش کور، روباه و اسب از چارلی مکزی این بخش در سال 2019 شاهد رشد 23.1 درصدی نسبت به سال 2015 بوده است. دیوید شِلی، مدیر اجرایی انتشارات هچت می گوید: در عصری که اغلب منابع غیرقابل اعتماد هستند، مردم برای به دست آوردن اطلاعات مورد اعتماد به طور فزاینده ای به دنبال کتاب ها هستند و میلی سیری ناپذیر به آثار غیرداستانی در تمامی قالب ها به چشم می خورد.

رشد فروش آثار غیرداستانی در نقطه مقابل داستان قرار گرفته است. علی رغم انتشار رمان هایی که بسکمک انتظارش را می کشیدند، نظیر وصیت ها مارگارت آتوود، فروش این آثار در سال 2019 به 582 میلیون پوند رسید که در مقایسه با سال 2015 با کاهش 5.6 درصدی روبه رو بوده است.

استفان لوتینگا، مدیر اجرایی انجمن ناشران گفت: پیش از همه گیری ویروس کرونا صنعت نشر در حال شکوفایی و 2019 قوی ترین سال در تاریخ صنعت نشر بود. این ارقام نشان دهنده نیاز و علاقه رو به پیشرفت مردم به کتاب است و داستان موفقیت پیش از کووید را بازگو می کند اما چالش های عمده ای را که ناشران در طول همه گیری با آن روبرو هستند نشان نمی دهد. با وجود این مسائل می دانیم که بسکمک از مردم همچنان برای تسلی خاطر، روشنگری و سرگرمی به دنبال کتاب ها هستند.

به دنبال بروز بحران کووید-19، بسته شدن کتابفروشی ها به مدت بیش از دو ماه، تعویق انتشار کتاب ها و لغو سفارشات و تورهای نویسندگان، ناشران پیش بینی می کردند که با کاهش 75 درصدی درآمد روبرو شوند. اگرچه بلومزبری، ناشر کتاب های هری پاتر روز سه شنبه از رشد 28 درصدی فروش در چهار ماه منتهی به ژوئن 2020 خبر داد. پیش از این بلومزبری پیش بینی کرده بود که درآمد کتاب های چاپی اش به خاطر شیوع ویروس کرونا 75 ٪ افت داشته باشد، اما در واقع با 9٪ رشد روبه رو شد.

با وجود آنکه کتابفروشی ها پس از بازگشایی در 15 ژوئن پیشرفت خوبی داشته اند، انجمن ناشران هشدار داده است که صنعت نشر برای اطمینان از بهبودی سریع و کامل به حمایت بیشتری از جانب دولت نیاز دارد. برخی از ناشران کوچک برای آنکه در بازار بمانند مجبور به سرمایه گذاری جمعی شده اند و برخی بعد از آنکه خود را در خطر تعطیلی دیدند تقاضای حمایت مالی فوری کرده اند.

انجمن ناشران بیان نمود که بودجه اضطراری دولت انگلیس برای انجمن های هنری به تعدادی از مشاغل کمک کرده اما مشاغل کوچک ضربه بسیار سختی خورده اند، به ویژه اینکه بسیای از آنها قادر به استفاده از برنامه های حمایتی دولت نیستند. بیش از نیمی از اعضای انجمن ناشران به دلیل مقیاس کوچک فعالیت خود نتوانستند کارمندان شان را حفظ کنند.

لوتینگا گفت: صنعت چاپ و نشر بریتانیا پیش از همه گیری کرونا می رفت که تا سال 2030 ارزشی برابر 10 میلیارد پوند داشته باشد، اما حالا این اتفاق تنها در صورتی به واقعیت تبدیل می شود که دولت به درستی از ما حمایت کند. این به معنی وجود بازاری عادلانه برای کتاب است -به ویژه حمایت از کتابفروشی ها و تامین بودجه مدارس و دانشگاه ها تا آنها بتوانند منابع آموزشی مورد نیاز برای یادگیری و تحصیل دانش آموزان از راه دور را خریداری کنند.

در حالی که فروش آنلاین در طول همه گیری به طرز فوق العاده ای مفید و منبع اصلی درآمد ناشران بوده، لوتینگا هشدار داده که ما نمی توانیم شرایطی را ادامه دهیم که ذی نفع اصلی قرنطینه در آن یک غول فناوری بزرگ باشد. گزارش شده که در ماه آوریل مشتریان آمازون تقریبا 11 هزار دلار در ثانیه از این سایت خرید کرده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تقاضای کمک ناشران بریتانیایی از دولت برای گذار از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای کمک ناشران بریتانیایی از دولت برای گذار از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید