تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی افراد

به گزارش وبلاگ گل یخ، خبرنگاران/کهگیلویه و بویراحمد رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در طول زمان روزه داری اتفاقات مناسبی در بدن به وقوع می پیوندد که باعث بهتر شدن شرایط سلامتی بدن می گردد.

تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی افراد

دکتر کیان دهراب پور در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ گل یخ اضافه نمود: در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و یکی از سوالاتی که ذهن خیلی ها را مشغول نموده این است که روزه داری چه تاثیری بر روی سیستم ایمنی فرد دارد، بخصوص این روزها که شرایط خاص کرونایی در کل کره خاکی زمین حاکم است و نگرانی های که پیامد این بیماری در انسان ها ایجاد شده است.

وی توضیح داد: مطالعات و تحقیقاتی که از قبل و در زمان حال مرتبط با این موضوع انجام گرفته نشانگر این است که اگر افراد طبق الگوی اسلامی تغذیه ای ماه مبارک رمضان برخورد نمایند یعنی وعده های افطار و سحری و میان وعده ها که بیشتر استفاده از مایعات و میوه جات است، به طور مناسب، کامل و سر جای خود انجام گیرند در طول زمان روزه داری اتفاقات مناسبی در بدن به وقوع می پیوندد که باعث بهتر شدن شرایط سلامتی بدن می گردد.

رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار کرد: در طول زمان روزه داری، بدن ذخایر زائد خود را آزاد نموده و متابولیسم بدن جهت دیگری را طی می نماید.

دهراب پور ادامه داد: برای تامین انرژی، سوخت و سوز گلوکز شیفت پیدا می نماید به کتون بادیها که برایند اتفاقات این جهت، تقویت سیستم ایمنی بدن را باعث می گردد، و با تقویت این سیستم، شانس ابتلا به عفونت های مختلف و استعداد ایجاد سرطان در بدن کمتر می گردد، همچنین قسمت مهمی از فاکتورهای خطر بیماری های قلبی عروقی با این شیوه کاهش پیدا می نماید و این را هم باید بدانیم که بیماری های قلبی عرقی با بیش از چهل درصد علت مرگ و میر، شایعترین این علت ها هستند.

وی عنوان نمود: البته در رابطه با روزه داری و بیماری ها نکته مهمی را باید در نظر داشته باشیم و آن این است که برخی از افراد از قبل مبتلا به بیماری های مزمن و خاصی بوده اند که شاید روزه داری بر بدن آنها تاثیر خوبی نداشته باشد که این مورد با نظر و مشورت پزشک باید معین گردد که فرد اقدام به روزه داری کند یا نه.

رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اعلام کرد: در رابطه با محدودیت وعده های غذایی اگر از زاویه طب سنتی ایرانی نیز به آن نگاه کنیم، دیده می گردد که طب سنتی به صراحت تاکید دارد وعده های غذایی در طول شبانه روز از سه وعده به دو وعده تقلیل پیدا کند و دلیل آن را هم تاثیرات بسیار مثبتی که با این محدودیت وعدههای غذایی در بدن انسانها از لحاظ سلامتی ایجاد می گردد به خصوص با کاهش فاکتورهای خطر بیماریهای قلبی عروقی و تقویتی که این محدودیت غذایی در سیستم ایمنی افراد ایجاد می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر روزه داری بر سیستم ایمنی افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید