اگر این علائم را دارید، سبزیجات بخورید!

به گزارش وبلاگ گل یخ، روزنامه خراسان - مهین رمضانی: مصرف سبزی ها در عملکرد صحیح اندام ها و ارگان های بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن موثراست. انواع سبزی ها علاوه بر تامین آنتی اکسیدان ها بهترین منبع تامین فیبر مورد احتیاج بدن است که به هضم غذا یاری می نماید.

اگر این علائم را دارید، سبزیجات بخورید!

اما متاسفانه بسیاری از ما به دلیل زحمت تمیز کردن و شست وشوی سبزی یا احتمال این که ممکن است آلودگی آن به طورکامل برطرف نگردد یا دلایل دیگر تمایلی به مصرف سبزی نداریم و همین موضوع باعث می گردد تا خود را از منبع غنی مواد مغذی محروم کنیم. از طرفی کمبود مواد مغذی در بدن همراه با علایمی است که هر فردی می تواند با توجه به آن ها جلوی پیشرفت کمبود را بگیرد و مانع از مسائل بعدی گردد. در ادامه به آنالیز این موارد می پردازیم:

احساس خستگی

سبزیجات منبع مهمی از ویتامین ها و مواد معدنی است که بدن برای داشتن عملکرد مناسب به آن ها احتیاج دارد. مصرف ناکافی سبزیجات و مصرف خوراکی های سرشار از مواد غذایی تولید شده و حاوی کربوهیدرات می تواند باعث احساس خستگی و به مرور از دست دادن حافظه و نوسانات خلق و خو و در نهایت افسردگی می گردد.

احساس گرسنگی

مصرف میزان کافی سبزیجات به فرد یاری می نماید تا برای مدت بیشتری احساس سیری داشته باشد و از طرفی تمایل وی به مصرف غذای سالم بیشتر از مصرف مواد غذایی ناسالم باشد و برعکس این موضوع هم زمانی که سبزی کافی مصرف نمی کنید، صادق است.

آسیب پوست

همان طور که همواره شنیده اید، آنتی اکسیدان ها در برابر رادیکال آزاد به عنوان سپر عمل و از آسیب آن به بدن جلوگیری می نماید. یکی از مهم ترین نقاطی که رادیکال های آزاد به آن آسیب می رساند، پوست است که با مصرف کافی سبزی می توان از پیری و چروک افتادن پوست پیشگیری کرد.

گرفتگی عضلات

عضلات برای برطرف انقباض و گرفتگی به پتاسیم کافی احتیاج دارند. سطح پایین این ماده معدنی در خون، باعث گرفتگی عضلات می گردد و سبزیجات بهترین منبع پتاسیم است. سیب زمینی، اسفناج و سبزیجات تیره از بهترین منابع گیاهی پتاسیم هستند.

یبوست

سبزی هم مانند میوه مقدار زیادی فیبر خوراکی دارد که با مصرف کافی آن می توان مانع از بروز یبوست شد. اگر دچار کم کاری روده ها شدید به ناکافی بودن مصرف سبزی مشکوک شوید.

بد شکلی مو ها و ناخن

ویتامین بیوتین نقش مهمی در طراوت و شادابی مو و ناخن دارد. خارش و قرمزی پوست از جمله دلایل کمبود این ویتامین است. به میزان کافی منابع گیاهی این ویتامین را داریم.

کسانی که تمایل به مصرف منابع حیوانی این ویتامین ندارند یا به دلیل مسائل مالی منابع گیاهی را ترجیح می دهند، باید به میزان کافی از سبزی های حاوی این ویتامین مانند گل کلم، توت، بادام و موز استفاده نمایند.

خون مردگی

خون مردگی بیشتر مواقع به دلیل کمبود ویتامین C در بدن اتفاق می افتد. با مصرف کافی این ویتامین از خون مردگی پوست جلوگیری کنید.

ناموفق بودن در کاهش وزن

بیشتر میوه ها و سبزی ها کالری کمی دارند. افزون بر این، مصرف میوه می تواند به کاهش هوس های غذایی برای خوراکی های شیرین نیز یاری کند. به عنوان مثال به جای مصرف بستنی می توانید یک کاسه توت فرنگی بخورید و 200 کالری کمتر دریافت کنید.

چقدر سبزی مصرف کنیم؟

هر فرد باید در روز چهار تا پنج نوع مختلف سبزیجات استفاده کند. روزانه باید به میزان 3 تا 5 واحد سبزی استفاده گردد که برابر با یک عدد گوجه فرنگی یا خیار متوسط، یک لیوان سبزی خام مانند کاهو یا نصف لیوان سبزی پخته است. برای پخت سبزیجات، توصیه بر این است که آن ها را بخارپز یا با روغن کتان، روغن زیتون و... طبخ کنید. اضافه کردن چربی های سالم به این سبزیجات، جذب ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن ها را در بدن چند برابر می نماید.

منبع: برترین ها

به "اگر این علائم را دارید، سبزیجات بخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این علائم را دارید، سبزیجات بخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید