علل، علائم و درمان تب یونجه یا رینیت آلرژیک

به گزارش وبلاگ گل یخ، رینیت الرژیک همان طور که گفته شد یک بیماری حساسیتی می باشد که به وسیله آلرژن اتفاق می افتد.آلرژن یک ماده بی ضرر است که موجب واکنش آلرژیک می گردد. رینیت آلرژیک یا تب یونجه پاسخ حساسیتی نسبت به آلرژن های خاص است. گرده ها رایج ترین آلرژن در ایجاد رینیت آلرژیک فصلی هستند. این علائم آلرژی زا ببیشتر با تغییر فصول اتفاق می افتند.

علل، علائم و درمان تب یونجه یا رینیت آلرژیک رینیت آلرژیک یک بیماری آلرژی زا می باشد که طی آن یک گروه از علائم آلرژی زا بر روی بینی تاثیر می گذارند. این علائم بیشتر زمانی اتفاق می افتند که شما در معرض مواد آلرژن قرار بگیرید.

از عوامل ایجاد کننده رینیت آلرژیک گرد و غبار، گرده های حیوانی و گیاهان هستند و دیگر الرژن هایی که ممکن است در غذایی که شما مصرف می کنید و برخی از مواد غذایی دیگر نیز باشند.

رینیت آلرژیک چیست؟

رینیت الرژیک همان طور که گفته شد یک بیماری حساسیتی می باشد که به وسیله آلرژن اتفاق می افتد.آلرژن یک ماده بی ضرر است که موجب واکنش آلرژیک می گردد. رینیت آلرژیک یا تب یونجه پاسخ حساسیتی نسبت به آلرژن های خاص است. گرده ها رایج ترین آلرژن در ایجاد رینیت آلرژیک فصلی هستند. این علائم آلرژی زا ببیشتر با تغییر فصول اتفاق می افتند.

طبق آموزشگاه آلرژی آمریکا، آسم و ایمونولوژی (AAAAI)، تقریبا 8 درصد از بزرگسالان را در ایالات متحده، به نوعی رینیت آلرژیک گرفتار نموده است. بعلاوه بین 10 تا 30 درصد از جمعیت دنیا ممکن است دارای رینیت آلرژیک باشند.

علائم رینیت آلرژیک

علائم شایع رینیت آلرژیک عبارتند از:

* عطسه کردن

* آبریزش بینی

* بینی چسبیده

* بینی خارش دار

* سرفه

* گلو درد یا احساس سوزش

* چشم های خارش دار

* چشمان اشک آلود

* نقاط تاریک زیر چشم

* سردردهای مکرر

* علائمی چون نوع اگزما مانند پوست بسیار خشک و خارش دار

* خستگی بیش از مقدار

معمولا یک یا چند مورد از این علائم را بلافاصله پس از تماس با آلرژن احساس می کنید. برخی از علائم مانند سردردهای عود کننده و خستگی مزمن ممکن است پس از مدت زمان طولانی در معرض آلرژن ها رخ دهند. تب معمولا از علائم تب یونجه نیست.

برخی از افراد علائم را به ندرت تجربه می کنند. این احتمال وجود دارد که شما در معرض آلرژن ها در مقادیر زیادی قرار بگیرید. سایر افراد علائم را در طول سال تجربه می کنند. اگر علائم شما بیش از چند هفته طول بکشد و به نظر نمی رسد که بهبودی در کار باشد، با پزشک درباره آلرژی خود صحبت کنید.

چه چیزی باعث رینیت آلرژیک می گردد؟

هنگامی که بدن شما در معرض با یک آلرژن قرار می گیرد، هیستامین که یک ماده شیمیایی طبیعی است و بدن شما را از آلرژن ها محافظت می نماید،آزاد می گردد. این ماده شیمیایی می تواند باعث رینیت آلرژیک و علائم آن، از جمله آبریزش بینی، عطسه، و چشم های خارش دار گردد.

علاوه بر گرده های گیاهی، دیگر انواع آلرژن ها عبارتند از:

* غبار

* حشرات حیوانی که بر روی پوست حیوانات هستند

* بزاق گربه

در دوره های خاصی از سال، گرده ها می تواند بیشتر از همواره مشکل ساز باشند. گرده گل و گیاهان در بهار بیشتر شایع هستند. بعلاوه علف های هرز گرده های بیشتری در تابستان و پاییز فراوری می کنند.

رینیت آلرژیک چیست؟

دو نوع رینیت آلرژیک وجود دارد یکی فصلی و دیگری چند ساله می باشد. آلرژی فصلی معمولا در فصل بهار و پاییز رخ می دهد و به طور معمول در پاسخ به آلرژی های خارجی مانند گرده ایجاد می گردد. آلرژی های چند ساله ممکن است در طول سال، یا در هر زمان از سال در پاسخ به مواد داخلی، مانند گرد و غبار و یا گرده حیوانات، رخ دهد.

رینیت آلرژیک و عوامل تهدید کننده

آلرژی می تواند بر هر کسی تاثیر بگذارد، اما در بیشتر موارد احتمال ابتلا به رینیت آلرژیک در مواردی که سابقه ژنتیکی داشته اند، بیشتر است. وجود بیماری هایی چون آسم یا اگزمای آتوپیک بعلاوه می توانند خطر ابتلا به آلرژی شما را افزایش دهند.

برخی از عوامل خارجی می تواند این شرایط را ایجاد و یا بدتر کنند، از جمله:

* دود سیگار

* مواد شیمیایی

* درجه حرارت بالا

* رطوبت

* باد

* آلودگی هوا

* اسپری مو و بدن

* عطرها

* ادکلن ها

* دود چوب

* آلاینده های شیمیایی

چگونه رینیت آلرژیک تشخیص داده می گردد؟

اگر آلرژی جزئی دارید، احتمالا فقط به یک معاینه فیزیکی احتیاج دارید. با این حال، پزشک شما ممکن است آزمایشات خاصی انجام دهد یا توصیه کند تا برترین برنامه درمان و پیشگیری برای شما را تجویز گردد.

یک آزمایش مربوط به پوست است که یکی از رایج ترین ازمایشاتی است که معمولا پزشک در این مورد انجام می دهد.پزشک شما چندین ماده را بر روی پوست شما قرار می دهد تا ببیند چگونه بدن شما به هر کدام واکنش نشان می دهد. معمولا اگر به یک ماده حساسیت داشته باشید، ظاهر قرمز را از خود نشان می دهد.

دیگر مراحل مربوط به آزمایش خون یا آزمایش رادیو اکسلورسانس (RAST) نیز می باشد که این روش هم کم و بیش رایج است. RAST مقدار آنتی بادی های ایمونوگلوبولین E را به انواع آلرژن های موجود در خون شما مقدار گیری می نماید.

رینیت آلرژیک و داروهای درمان

شما می توانید رینیت آلرژیک خود را به روش های مختلف درمان کنید. این داروها شامل داروهای خانگی و داروهای جایگزین نیز می باشند. قبل از هر اقدام تازه برای درمان رینیت آلرژیک، با پزشک صحبت کنید.

آنتی هیستامین ها

شما می توانید از آنتی هیستامین ها برای درمان رینیت الرژیک بهره ببرید. آنها با متوقف ساختن بدن شما از ساخت هیستامین عمل می کنند.

برخی از داروهای ضد انعقاد بدون عوارض (OTC) عبارتند از:

* فکسوفنادین

* دیفن هیدرامین

* لوراتادین

* (کلاریتین)سیتیزین

* آنتی هیستامین های

OTC

قبل از شروع یک داروی تازه، با پزشک خود صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که یک دارو تازه ضدآلرژی با سایر داروهای مصرفی یا دیگر شرایط پزشکی شما دخالت نخواهد داشت.

دکونژستانت

شما می توانید در طول یک دوره کوتاه مدت، معمولا بیش از سه روز، برای برطرف فشار بینی و فشار سینوسی از دکونژستانت بهره ببرید. انواع ان عبارتند از:

* اکسیمترازولین (اسپری بینی Afrin)

* فنیل افرین

* سیتیزین با پزوودئیدرین (Zyrtec-D)

اگر یک ریتم غیرطبیعی قلب، بیماری قلبی، سکته مغزی، اضطراب، اختلال خواب، فشار خون بالا یا بیماری مسری دارید، قبل از استفاده از هر کدام از عوامل دارویی ضد حساسیت، با پزشک صحبت کنید.

قطره چشم و اسپری بینی

قطره های چشم و اسپری بینی می تواند به مدت کوتاهی باعث کاهش خارش و سایر نشانه های مرتبط با حساسیت گردد. با این حال، بسته به محصول، ممکن است لازم باشد از مصرف طولانی مدت ان ها اجتناب کنید مانند دکونژستانت ها، استفاده بیش از حد از قطره چشم و قطره بینی نیز می تواند یک اثر بازگشتی ایجاد کند.

قبل از شروع یک دوره درمانی برای هرگونه آلرژی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برترین داروها برای علائم شما تجویز می گردد. دکتر شما بعلاوه می تواند به شما یاری کند تا متوجه شوید که کدام محصولات برای استفاده کوتاه مدت ساخته شده اند و کدام یک برای مدیریت درازمدت طراحی شده اند.

درمان های خانگی

درمان های خانگی به آلرژن های شما بستگی دارد. اگر آلرژی فصلی یا گرده دارید، به جای باز کردن پنجره ها، می توانید از تهویه مطبوع بهره ببرید. در صورت امکان، یک فیلتر برای آلرژی های مربوطه ایجاد کنید.

با استفاده از یک رطوبت گیر یا یک فیلتر برای هوای فشرده با راندمان بالا می توانید حساسیت های خود را کنترل کنید. اگر در معرض آلودگی به گرد و غبار هستید، ملحفه ها و پتو های خود را در آب گرم که بیش از 130 درجه فارنهایت (54.4 درجه سانتیگراد) بشویید.استفاده از فرش را در خانه محدود کنید که نیز می تواند مفید واقع گردد.

رینیت آلرژیک و جلوگیری از آن

برترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی این است که آلرژی های خود را مدیریت کنید تا بدن بتواند به مواد منفی پاسخ دهد. اقدامات پیشگیرانه زیر را برای آلرژی های خاصی که حساسیت شما را ایجاد می کنند، در نظر بگیرید و رعایت کنید:

گرده

توصیه می گردد مصرف داروها را قبل از حملات آلرژی فصلی شروع کنید. به عنوان مثال، اگر شما در بهار به گرده های گیاهی حساس هستید، ممکن است بخواهید شروع به مصرف آنتی هیستامین ها کنید تا واکنش آلرژیک رخ ندهد. در طول ساعت های اوج گرده افشانی در داخل خانه بمانید و یا بلافاصله پس از خارج شدن از محیط الرژی زا دوش بگیرید. شما بعلاوه پنجره های وردی به خانه را در طول فصل آلرژی زا بسته نگه دارید.

گرد و غبار

برای کاهش قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، می توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که خانه شما یک محیط ایمن است و خالی از گرد و غبار است. با استفاده از دستمال مرطوب، طی و یا انواع زمین شو برای نظافت کف خانه بهره ببرید به جای آنکه جارو کنید. در حد امکان از فرش استفاده نکنید یا آن را محدود کنید. استفاده از بالش ها ضد حساسیت و دیگر موارد آلرژیزاسیون برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار در هنگام خواب بهره ببرید.

پرورش حیوانات خانگی

در حالت ایده آل، شما باید خود را از دست زدن و نگهداری کردن حیوانات خانگی محدود کنید یا حذف کنید. اگر این موضوع امکان پذیر نیست، مطمئن شوید تمام سطوح مورد نگهداری شده حیوانات و خود آن ها تمیز هستند. بلافاصله پس از دست زدن به حیوانات خانگی دست های خود را بشویید و اطمینان حاصل کنید که آن را به نزدیکی وسایل شخصی شما علی الخصوص تخت خواب شما دسترسی ندارند. شما بعلاوه باید لباس های خود را پس از بازدید از محل نگهداری حیوانات خانگی به خوبی بشویید.

غذاهایی که نباید مصرف کنید

غذاها و نوشیدنی هایی که مقدار زیادی هیستامین دارند و می توانند علائم آلرژیک تان را بدتر کنند شامل شکلات، گوجه فرنگی و آووکادو می شوند.

هیستامین همواره هم در برخی از محصولات غذایی بخصوص وجود ندارد اما می تواند در باکتری هایی که در اطراف آن ها هستند وجود داشته باشند. بنابراین محصولات غذایی که مانده اند، نگه دارنده دارند یا تخمیری اند مانند سرکه و ساورکرات و ماست و سویا سس و بعلاوه ماهی دودی، اغلب منابع بزرگی از هیستامین هستند.

بعلاوه غذاهایی نیز هستند که هر چند هیستامین زیادی ندارند اما آزادکننده هیستامین در بدن هستند و می توانند ماست سل یا سلول های آلرژی را تحریک به ترشح هیستامین کنند. این غذاها شامل توت فرنگی، آناناس، موز، مرکبات و سفیده تخم مرغ می شوند.

غذاهایی که حاوی گندم هستند مانند نان و پاستا و کیک می توانند در افرادی که آلرژی گرده علف دارند نیز واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

محصولات لبنی مانند شیر و پنیر، موکوس را غلیظ نموده و باعث می شوند گرفتگی بینی یا گوش بدتر گردد. به ویژه پنیر کهنه دارای مقدار زیادی هیستامین است. لبنیات می توانند سبب ترشح هیستامین در بدنتان نیز بشوند. حتی جایگزین های محصولات لبنی مانند شیر سویا نیز باید با احتیاط مصرف شوند زیرا شیر سویا حاوی تعدادی پروتئین است که می توانند با گرده درختان واکنش نشان داده و در نتیجه، واکنش آلرژیک شدید ایجاد کنند.

یکی از راه های بهبود تحمل هیستامین که معمولاً نادیده گرفته می گردد، تثبیت سطح قند خون است. مطالعات علمی نشان داده بین کنترل قند خون و مقدار هیستامین در بدن یک ارتباط دوطرفه وجود دارد. یعنی نوسانات قند خون می تواند مقدار هیستامین را در بدن بالا ببرد و شما باید مصرف قندتان را کاهش دهید و رژیم غذایی متعادلی از پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات های فیبردار در هر وعده داشته باشید.

غذاهایی که وقتی تب یونجه دارید باید مصرف کنید

برخی از غذاها خاصیت ضدالتهابی دارند و گیرنده های هیستامین در سیستم ایمنی تان را مهار می کنند، در نتیجه علائم آلرژی تان را کاهش می دهند. این غذاها شامل آن هایی می شوند که حاوی کوئرستین گیاهی و بتاکاروتن هستند و غذاهایی که ویتامین C زیادی دارند.

غذاهای کوئرستین دار شامل پیاز، سیر، مارچوبه، انواع توت، سیب، کلم برگ، فلفل، آلو و انگور قرمز می شوند.

غذاهای بتاکاروتن دار شامل سیب زمینی شیرین، هویج، کدوحلوایی، فلفل قرمز و زرد، زردآلو، نخود سبز، کاهو رومانی و سبزیجات برگ تیره مانند اسفناج می شوند.

غذاهای ویتامین C دار نیز شامل بلوبری، بروکلی، کیوی، انبه و گل کلم می شوند.

چای نعنا فلفلی نیز مفید است زیرا دارای منتول نعناست که یک ضداحتقان طبیعی بوده و به تسکین علائم سینوزیت نیز یاری می نماید

چه باید بنوشید؟

مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراته نگه داشتن بدن از هر جهت به سلامتی یاری می نماید. در خصوص تب یونجه، نوشیدن آب زیاد به شل شدن غشای مخاطی در راه های هوایی بینی یاری نموده و احساس گرفتگی را کاهش می دهد.

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که به طور کل برای سیستم ایمنی مفید است. چای سبز دارای ترکیبی به نام EGCG است که می تواند یک گیرنده اصلی دخیل در واکنش آلرژیک را مهار نماید.

دم نوش زنجبیل نیز می تواند با کاهش نوعی آنتی بادی خاص در بدن، واکنش آلرژیک را کاهش بدهد.

چای نعنا فلفلی نیز مفید است زیرا دارای منتول نعناست که یک ضداحتقان طبیعی بوده و به تسکین علائم سینوزیت نیز یاری می نماید.

برترین مکمل ها برای علائم آلرژی:

* اسپیرولینا

* کوسترین

* باتربور

* پروبیوتیک ها

* ویتامین A

* فلز روی

* بروملین

* استینگینگ نتل

علاوه بر اجتناب از غذاهای خاص و مصرف مواد غذایی مفید ذکر شده در بالا، افراد مبتلا به آلرژی می توانند از افزودن مکمل های طبیعی با کیفیت بالا بهره مند شوند. بهتر است برای تکمیل 30-60 روز قبل از علائم آلرژی برای برترین نتایج، مصرف مکمل ها را شروع کنید.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که اسپیرولینا، باتربور و فتوتراپی در درمان علائم آلرژی فصلی مفید هستند.

اسپیرولینا - 1 قاشق چای خوری در روز: اسپیرولینا یکی از مکمل های تحقیق شده است و نتایج امیدوار کننده ای دارد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، اسپیرولینا انتشار هیستامین را که موجب علائم می گردد، متوقف می نماید.

مصرف اسپیرولینا به طور قابل توجهی بهبود علائمی شامل ترشحات بینی، عطسه، احتقان بینی و خارش را در یک مقایسه با پلاسبو ثابت نموده است.

کوئرستین - هزار میلی گرم در روز: تحقیقات نشان می دهد که کوئرستین، فلاونوئیدی که میوه ها و سبزیجات را رنگی غنی می بخشد، فراوری و انتشار هیستامین را متوقف می نماید. لطفا توجه داشته باشید که کوئرستین ممکن است با برخی از داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها، سیکلوسپورین و داروهای دیگر که به وسیله کبد تغییر می نماید، تداخل داشته باشد.

باتربور - پانصد میلی گرم در روز: باتربور به طور سنتی برای درمان برونشیت، بلغم بیش از حد و آسم استفاده می گردد. با این حال، در یک مطالعه اخیر در خصوص افراد مبتلا به تب یونجه، آن را به عنوان برخی از داروهای موثر در رینیت آلرژیک نیز معرفی نموده اند. با این حال، بچه ها خردسال، زنان باردار یا شیرده نباید از مکمل های باتربور مصرف کنند.

پروبیوتیک ها - (2-6 کپسول) در روز: پروبیوتیک ها فلور روده را در روده تغییر می دهد و به تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید، به علاوه آنها درمان و پیشگیری از آلرژی ها را در پی دارند. در حالیکه مطالعات در خصوص استفاده از پروبیوتیک هنوز در مراحل اولیه قرار دارند، مطالعه دیگری از سالنامه اروپائی آلرژی و ایمونولوژی بالینی نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند در درمان آلرژیک موثر باشند.

ویتامین آ - 2000 میکروگرم در روز: ویتامین A سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید، با التهاب مبارزه می نماید و خواص آنتی هیستامین دارد.

بروملائین - 1000 میلی گرم در روز: بروملائین، آنزیم آنابولیک، یاری می نماید تا ورم بینی و سینوس ها را کاهش دهد و به کاهش علائم تب یونجه یاری کند.

روی - 30 میلی گرم در روز: روی یاری می نماید تا خستگی آدرنال ناشی از استرس مزمن را درمان کند. همانطور که در بالا ذکر شد، استرس علائم آلرژی فصلی را بدتر می نماید و تنظیم می نماید که چگونه بدن شما هیستامین را ذخیره کند.

استینگینگ نتل - 300 تا 500 میلی گرم دو بار در روز: استینگینگ نتل حاوی آنتی هیستامین و خواص ضد التهابی است که به کاهش فراوری هیستامین بدن یاری می نماید. در صورت مصرف لیتیوم، آرام بخش، داروهای رقیق کننده خون، دارو برای دیابت و یا فشار خون بالا، توجه داشته باشید که استینینگ نتل می تواند در معرض ایجاد عوارض جانبی در تداخل با این داروها باشد.

درمان آلرژی با روش های تکمیلی

مبارزه با آلرژی به روش های مختلف و تکمیلی حیاتی است. این روش های مکمل یاری می نماید تا عوارض را کاهش داده و به شما در بهبود رژیم غذایی و مکمل های سالم یاری کند.

نتی پوت - با فرا رسیدن فصل آلرژی و یا پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها، یک روش بسیار موثر برای از بین بردن احتقان بینی و برطرف بلغم است. یک بار یا دو بار در روز، از آب گرم فیلتر شده یا آب مقطر با کمی نمک بهره ببرید تا عروق بینی خود را از بین ببرید.

روغنهای ضروری - روغنهای ضروری از جمله منتول، اکالیپتوس، اسطوخودوس و روغن نعناع فلفلی، به باز کردن راه بینی و ریه یاری می نماید، گردش خون را بهبود می بخشد و استرس را کاهش می دهد. هنگام بلغم بیش از حد و احتقان بینی آنها را امتحان کنید.

طب سوزنی - طب سوزنی در یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله آمریکایی طب چینی، علائم مربوط به آلرژی فصلی را در 26 بیمار و بدون عوارض جانبی کاهش داد. قبل از شروع آلرژی، با یک متخصص طب سوزنی آشنا شوید تا برترین شیوه را برای شما مشخص کند.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت معاونت غذا و دارو

سایت هفت گنج

منبع: راسخون

به "علل، علائم و درمان تب یونجه یا رینیت آلرژیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل، علائم و درمان تب یونجه یا رینیت آلرژیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید