آیا می توان کلزا را به صورت دیم در لرستان کشت کرد؟

به گزارش وبلاگ گل یخ، خبرنگاران/لرستان یک کارشناس ارشد زراعت با اشاره به این که وزارت جهاد کشاورزی افزایش سطح زیر کشت و عملکرد این گیاه روغنی را به منظور خودکفائی و تأمین روغن مورد نیاز کشور در دستور کار خود قرار داده است، تفزود: همواره این ایده در بین مجریان امور وجود داشته است که آیا این محصول را می توان به صورت دیم در مناطق گرم و سرد استان کشت کرد؟

آیا می توان کلزا را به صورت دیم در لرستان کشت کرد؟

علی افتخاری در گفت وگو با وبلاگ گل یخ اظهار کرد: کلزا از جمله دانه های روغنی است که در سال های اخیر در مناطق مختلف کشور کشت می شود.

وی با اشاره به این که وزارت جهاد کشاورزی افزایش سطح زیر کشت و عملکرد این گیاه روغنی را به منظور خودکفائی و تأمین روغن مورد نیاز کشور در دستور کار خود قرار داده است، تفزود: همواره این ایده در بین مجریان امور وجود داشته است که آیا این محصول را می توان به صورت دیم در مناطق گرم و سرد استان کشت کرد؟

افتخاری شرح داد: اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می شود که در مناطق خشک و نیمه خشک، آب آبیاری به اندازه کافی وجود ندارد و لذا کشت این گیاه زراعی به صورت دیم با عملکرد قابل قبول، می تواند یک مزیت نسبی برای آن محسوب شود.

این کارشناس ارشد زراعت با اشاره به این که قرار دریافت کلزای دیم در تناوب با گندم دیم، از نقطه نظر مسایل زراعی و کنترل آفات و بیماری ها نیز حائز اهمیت است، بیان کرد: برای رشد و محصول دهی کلزا، 700 میلی متر آب به صورت بارندگی یا آب آبیاری نیاز است که 200 تا 250 میلی متر در مرحله رویشی و مابقی در طول مرحله گلدهی است.

وی با اشاره به این که دمای مناسب در طول سیکل رشد کلزا 25 تا 30 درجه سانتیگراد است، بیان کرد: دمای پایه برای رشد این گیاه پنج درجه سانتیگراد، دمای مطلوب جوانه زنی 20 تا 25 درجه سانتیگراد و دمای مناسب دوره گلدهی 15 تا 20 درجه سانتیگراد است، کلزا در انواع خاک ها از نظر بافت، رشد می کند اما خاک های خیلی سبک و خیلی سنگین برای آن مناسب نیستند.

افتخاری با اشاره به این که زهکشی خاک باید مناسب و سطح آب زیرزمینی بالا نباشد، اضافه نمود: کلزا تا PH خاک معادل 5.5 نیز می تواند رشد کند، این گیاه تا حدودی متحمل به شوری خاک است به طور کلی نیازهای اقلیمی و خاک کلزا تا حدود زیادی شبیه گندم است.

این کارشناس ارشد زراعت بیان کرد: کشت کلزا به صورت دیم در مناطق سرد و گرم استان موافقان و مخالفانی دارد که ادعاهای آن ها براساس مشاهدات موردی و کوتاه مدت مانند رشد خوب این گیاه در شرایط ترسالی و عدم رشد مناسب آن در شرایط خشکسالی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آیا می توان کلزا را به صورت دیم در لرستان کشت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان کلزا را به صورت دیم در لرستان کشت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید