15 درصد سرمایه گذاری های خارجی کشور در مناطق آزاد صورت گرفته است

به گزارش وبلاگ گل یخ، تهران (پانا) - معاون مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی می گوید در 9 ماهه نخست امسال در مجموع 158 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در مناطق آژاد کشور محقق شده است.

15 درصد سرمایه گذاری های خارجی کشور در مناطق آزاد صورت گرفته است

به گزارش صدا و سیما، احمد جمالی یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر(مناطق آزاد تجاری - صنعتی، فرصت ها و چالش ها) اضافه کرد: سال گذشته در مجموع 1.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور جذب شد که 200 میلیون دلار آن به مناطق آزاد اختصاص داشت.

معاون مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی ادامه داد: این آمار نشان می دهد که حدود 15 درصد سرمایه گذاری های خارجی در کشور در مناطق آزاد صورت گرفته و این میزان سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد رقم قابل قبولی است.

جمالی با بیان اینکه کرونا و تحریم ها دو عامل عظیم کاهش سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور بوده است، گفت: آمارها نشان می دهد که طی 8 سال گذشته بیش از 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مناطق صورت گرفته که بیش از 5 هزار میلیارد تومان آن به تکمیل زیرساخت های این مناطق اختصاص داشته است.

معاون مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی به میزان واردات و صادرات در مناطق آزاد اشاره نمود و ادامه داد : تا به امروز 138 میلیارد دلار از مناطق آزاد صادرات صورت گرفته و در مقابل آن معادل 48 میلیارد دلار واردات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تراز تجاری مثبت در مناطق آزاد حدود 92 میلیارد دلار بوده است، اضافه کرد: سال گذشته برای کالای مسافری از مناطق آزاد 500 میلیون دلار پیش بینی شده بود که 380 میلیون دلار آن وارد کشور شد و این نشان می دهد که هر منطقه آزاد کشور معادل 40 میلیون دلار واردات کالای همراه مسافر داشته است.

معاون مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی شرح داد: تا سال 93 که اوج تحریم ها بوده همیشه سرمایه گذاری های خارجی در سرزمین اصلی و مناطق آزاد فرایند کاهشی داشته است و تکمیل هرگونه سرمایه گذاری در مناطق آزاد و یا سرزمین اصلی 4 و یا 5 سال طول می کشد تا کامل گردد.

معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی با بیان اینکه در 2 روز گذشته بیش از 80 هزار نفر وارد قشم شده اند ، ادامه داد: این نشان می دهد که ما در مناطق آزاد امکانات مناسبی را برای گردشگران فراهم نموده ایم و سرمایه گذاری بیش از 20 هزار میلیارد تومانی در این مناطق سرمایه گذاری پیروزی بوده است.

واردات 3 تا 4 برابری صادرات از مناطق آزاد از سال 92 تا 97

نایب رییس کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: طبق آمارهایی که منتشر شده از سال 92 تا 98 تقریبا واردات کالا از مناطق آزاد 3 و یا 4 برابر صادرات بوده است و این نشان می دهد که مناطق آزاد عملکرد و کارنامه مثبت و قابل قبولی را از خود نشان نداده اند.

سید احسان خاندوزی اضافه کرد: این در حالی است که مناطق آزاد مرکز ارتباط بین مالی ملی با اقتصاد بین المللی است و صادرات برای ارزآوری از این مناطق بیشتر از واردات آن باشد.

نایب رییس کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی گفت : هرچند که تا به امروز اقدام های خوبی در مناطق آزاد ویژه مالی کشور صورت گرفته است اما آمارها نشان می دهد که از سال 92 تا 97 مجموع صادرات از مناطق آزاد مجموع صادرات از این مناطق 4.8 میلیارد دلار بوده در حالی که واردات آن 9.4 میلیارد دلار بوده است.

خاندوزی گفت : این آمار نشان می دهد که از سال 92 تا 97 یک درصد صادرات کشور از مناطق آزاد صورت گرفته و در مقابل آن 12 درصد واردات کالا به کشور به وسیله این مناطق صورت گرفته و این رویکرد خوبی برای ما نبوده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: آنالیز نسبت واردات به صادرات در مناطق آزاد نشان می دهد که ما در حوزه مالی مناطق آزاد پیروز نبوده ایم و فاصله زیادی بین واردات و صادرات از این مناطق وجود دارد.

نایب رییس کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به دنبال این هستیم که عیوب ساختاری مناطق آزاد را اصلاح کنیم زیرا در طی 28 سال گذشته مناطق آزاد ما از زیرساخت های لازم برخوردار نبوده است.

خاندوزی با بیان اینکه در این مدت نظام مدیریت مناطق آزاد کارآمدی لازم را نداشته است، گفت: تراز منفی تجارت در مناطق آزاد نشان می دهد که این مناطق از زیر ساخت های لازم و مدیریت نظامند جوابگو نداشته است و باید ساختارهای این مناطق اصلاح گردد.

اختصاص 6 درصد سرمایه گذاری های کشور در مناطق آزاد مطلوب ما نیست

یک کارشناس امور مالی همچنین به میزان سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد اشاره نمود و اضافه کرد: در 4 سال گذشته متوسط سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد، 6 درصد بوده و این درصد خوبی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ما نیست.

گرشاسب خزائنی ادامه داد: فلسفه مناطق آزاد افزایش سرمایه گذاری خارجی از این مناطق است و پردازش صادرات وظیفه مهم دیگر مناطق آزاد در حوزه مالی است و وقتی ماموریت اصلی یک سازمان جذب سرمایه گذاری است لذا جذب 6 درصد سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور رقم قابل قبولی نیست.

این کارشناس امور مالی توضیح داد: ما باید اول میزان قابل قبول سرمایه گذاری را در مناطق آزاد کشور معین کنیم زیرا تا به امروز میزان آن معین نشده که عدد مطلوب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد چقدر است.

خزائنی شرح داد: نتیجه هرگونه سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور افزایش اشتغالزایی است و حتی به نظر من 10 تا 15 درصد سرمایه گذاری خارجی در کشور در مناطق آزاد عدد قابل قبولی نیست بلکه باید بیشتر از این ارقام باشد.

این کارشناس مالی به خصوصیات و ویژگی های مناطق آزاد اشاره نمود و ادامه داد: جذب سرمایه گذاری خارجی و افزایش فراوری و ارزآوری مهمترین مولفه های مناطق آزاد است و باید این سه مولفه در توسعه مناطق آزاد کشور در دستور کار دست اندرکاران مناطق آزاد کشور باشد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "15 درصد سرمایه گذاری های خارجی کشور در مناطق آزاد صورت گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 درصد سرمایه گذاری های خارجی کشور در مناطق آزاد صورت گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید