کشف شمشیر کمیاب 1000 ساله

به گزارش وبلاگ گل یخ، نتایج تحقیقات نو نشان داد که یک شمشیر کمیاب که لقب اکس کالیبور به آن داده شده است و در والنسیا، شهری واقع در اسپانیا کشف شده است، در حقیقت یک هزار سال قدمت دارد و این یعنی؛ این شمشیر آخرین بار زمانی از قبضه خارج شده است که بخش زیادی از اسپانیا تحت حکمرانی مسلمانان بوده است.

کشف شمشیر کمیاب 1000 ساله

لایوساینس در این باره نوشت، این شمشیر آهنین 46 سانتی متری در سال 1994 درحالی داخل یک گور پیدا شد که به صورت عمودی در آن قرار داده شده بود و به همین علت به یاد شمشیر افسانه ای پادشاه آرتور لقب اکس کالیبور به این شمشیر داده شد. بر اساس داستان های قرون وسطایی، پادشاه آرتور این شمشیر را که به صورت عمودی داخل یک سنگ بود از آن بیرون کشید و به تاج و تخت بریتانیا رسید.

شمشیر والنسیا در خانه ای متعلق به دوران اسلامی پیدا شد. مقامات شهر والنسیا در بیانیه ای اعلام کردند که دسته شمشیر با صفحات برنز تزئین شده و دارای انحناهایی است که کار با شمشیر را راحت تر می نماید.

حتی با وجود اینکه شمشیر در یک محوطه متعلق به دوران اسلامی کشف شده است، یک ویژگی آن تعیین قدمت را سخت می کرد؛ خمیدگی شمشیر کمی به سمت نوک شمشیر است که این ویژگی در شمشیرهای ساخته شده به وسیله ویزیگوت ها که از سال 418 تا 711 میلادی بر اسپانیا حکومت می کردند نیز دیده می شود. در نتیجه این ابهام مطرح شده بود که آیا این شمشیر مربوط به دوران ویزیگوتی است یا اسلامی؟!

برای پاسخ دادن به این سوال، یک باستان شناس از دانشگاه گرانادا تحقیقاتی را برای تعیین قدمت این شمشیر شروع کرد و با آنالیز فلزکاری و رسوب به جای مانده در آن، به این نتیجه رسید که قدمت این شمشیر به قرن دهم میلادی بازمی شود. بعلاوه تعیین شد که مقدار شمشیر برای اینکه به وسیله یک سوارکار مورد استفاده قرار بگیرد، تعیین شده بود.

منبع: گردشبان

به "کشف شمشیر کمیاب 1000 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شمشیر کمیاب 1000 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید