کدام را انتخاب کنیم؛ بینایی سنج یا چشم پزشک؟

به گزارش وبلاگ گل یخ، تهران (پانا) - چشم پزشک ها دو نوع اپتومتریست یا بینایی سنج و چشم پزشک هستند که باید با توجه به نوع مشکل چشم خود، پزشکتان را انتخاب کنید.

کدام را انتخاب کنیم؛ بینایی سنج یا چشم پزشک؟

به گزارش نمناک، انتخاب یک چشم پزشک برای سلامت بسیار مهم است زیرا باید به او اعتماد کافی داشته باشید تا بتواند به دقت بینایی شما را بسنجد و یاری کند که در طول زندگی بینایی خوبی داشته باشید. اولین مرحله این است که بدانید که دو نوع چشم پزشک وجود دارد:بینایی سنج یا اپتومتریست و چشم پزشک.

البته گاهی اوقات نفر سومی هم به نام عینک ساز است که برخی از افراد به او مراجعه می نمایند اما تفاوت بین اپتومتریست بینایی سنج و چشم پزشک چیست؟ پاسخ را در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

اپتومتریست یا بینایی سنج چه کسی است؟

بینایی سنج یک پزشک چشم است که تحصیلات مربوط به دکتری بینایی سنجی یا تشخیص نمره چشم را گذرانده است و چشم ها را از لحاظ بینایی و سلامت آزمایش می نماید، بیماری آن را شناسایی نموده و به وسیله یافته های خود عینک ها و لنز های متفاوتی را تجویز می نماید.

گاهی اوقات درمان های بسیار کوچک برای مراقبت از بینایی به وسیله برخی از بینایی سنج ها نیز انجام می گردد که می تواند مسائل چشمی جزئی را رفع نماید.

در واقع می توان گفت که هم بینایی سنج و هم چشم پزشک می توانند چشم را آزمایش نمایند و عینک و لنز تجویز نمایند اما جراحی چشم به وسیله چشم پزشک انجام می گردد و بینایی سنج می تواند در مراقبت های قبل و بعد از جراحی به فرد بیمار یاری کند. بینایی سنج ها معمولاً جراحی انجام نمی دهند.

یک بیناسنج معمولاً باید 4 سال در رشته خود در دانشگاه تحصیل کند. 4 سال بعد از آن نیز باید تحصیلات تکمیلی را در زمینه بینایی سنجی بگذراند اما چشم پزشک باید علاوه بر سپری کردن تمام دوره های بینایی سنجی، دوره های استاندارد مراقبت از چشم را نیز بگذراند.

چشم پزشک چه کسی است؟

چشم پزشک یک پزشک مخصوص چشم و بینایی است که معاینه های مختلف را انجام می دهد، بیماری را تشخیص داده و درمان می نماید، دارو تجویز می نماید و جراحی چشم انجام می دهد و بعلاوه نسخه مربوط به لنز و عینک می نویسد.

چشم پزشکان معمولاً 4 سال را در دانشگاه سپری می نمایند، 4 سال در حوزه بینایی سنجی و یک سال به عنوان انترن تحصیل می نمایند و حداقل سه سال را نیز به عنوان رزیدنت در بیمارستان به عنوان چشم پزشک می گذرانند. در واقع تفاوت بین این دو نفر مانند یک دندانپزشک عمومی با یک جراح دهان و دندان است.

کدام را انتخاب کنیم؛ بینایی سنج یا چشم پزشک؟

اگر چشمان شما سالم است و احتیاج به درمان پزشکی خاص و یا جراحی ندارد، نوع پزشکی که انتخاب می کنید، باید برای معاینه های معمولی باشد که به تجربه شما بستگی دارد.

هم چشم پزشک و هم بینا سنج هر دو می توانند معاینه های مربوط به چشم را انجام دهند و هر دو در این زمینه تخصص دارند اما اگر مشکل خاصی در چشم خود دارید، مسائلی مثل گلوکوما یا اب مروارید، بسیار مهم است که به یک چشم پزشک مراجعه کنید که به مقدار کافی بتواند طیف درمانی مختلف را به شما معرفی کند. معمولا در چنین شرایطی جراح چشم و چشم پزشک به شما یاری خواهد نمود.

بیشتر بینایی سنج ها می توانند برای مسائل معمولی چشم مانند خشکی چشم و عفونت، درمان های معمول و متدوالی را ارائه دهند اما بیماری های مزمن مانند گلوکوما باید به وسیله چشم پزشک مورد آنالیز قرار بگیرد. گاهی اوقات ممکن است احتیاج به جراحی هم باشد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کدام را انتخاب کنیم؛ بینایی سنج یا چشم پزشک؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام را انتخاب کنیم؛ بینایی سنج یا چشم پزشک؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید