موزه ملی ایران در 80 سالگی توسعه می یابد

به گزارش وبلاگ گل یخ، مدیر موزه ملی ایران در برنامه های ستاد 80 سالگی این موزه، از بازسازی آن خبر داده و با اظهار امیدواری از فرایند توسعه فضای فیزیکی موزه، الحاق ساختمان وزارت خارجه و میدان مشق به موزه ملی ایران اظهار امیدواری کرد.

موزه ملی ایران در 80 سالگی توسعه می یابد

در این نشست خبری اعلام شد که موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت 80 سالگی خود، در قالب برنامه ای مشترک 80 اثر را در نمایشگاهی سیار تا سرانجام سال در میدان مشق و محوطه موزه ملی ایران به نمایش درمی آورند.

درخصوص اقدامات این ستاد، رئیس کتابخانه و موزه ملی ملک گفت:

توری اختصاصی در قالب دو گروه سالمندان 80ساله و بچه ها 8 ساله برگزار خواهد شد و هرکدام از این دو گروه سنی با مراجعه به وب سایت دو موزه ملی و موزه ملی ملک و ثبت مشخصات خود، می توانند کارت بازدید رایگان نامحدود به مدت6 ماه دریافت نمایند. سید مجتبی حسینی از برگزاری همایش وقف در دهه وقف، نمایشگاه هنرهای تزئینی، نمایش 80 اثر نفیس خطی که تا به امروز نمایش داده نشده، 80 سند ویژه و یک مسابقه عکس از بازتماشامایندگان به صورت اختصاصی به وسیله موزه ملی ملک نیز اطلاع داد.

مدیر موزه ملی ایران نیز در این نشست اظهار کرد:

بازسازی موزه ایران باستان که تا سرانجام سال جاری انجام می گردد بر اساس طرحی است که آندره گدار، پایه گذار و معمار این موزه برای بازسازی در دهه های پیش در نظر گرفته بود و با نظر کارشناسان کامل تر نیز شده است.

جبرئیل نوکنده با اشاره به اینکه طرح بازسازی موزه ایران باستان به عنوان قدیمی ترین موزه ایران در دهه های 50 و 80 نیز به طور جدی مطرح شده بود، اضافه کرد:

این طرح که عملیات اجرایی آن از اواخر سال جاری شروع می گردد، حاوی و تامین نماینده انتقادها و پیشنهادهای بازتماشامایندگان داخلی و خارجی است که طی سال ها از این موزه تماشا نموده اند و اکنون با یاری متخصصان ایتالیایی به صورت یک طرح کارشناسی درآمده است.

ایشان در مورد ضرورت توسعه فیزیکی این موزه تاکید نمود:

در موزه ایران باستان، سه میلیون اثر تاریخی نگهداری می گردد که فقط 4 هزار اثر آن به نمایش گذاشته شده است. این مجموعه غنی به توسعه فضای فیزیکی احتیاج دارد و در جلسات متعددی، رایزنی و توافقات ضمنی صورت گرفته تا ساختمان وزارت خارجه و میدان مشق به فضای موزه ملی الحاق گردد ولی تا به امروز این امر میسر نشده است. مدیر موزه ملی ایران ابراز امیدواری کرد که در برنامه ششم توسعه و با نظر مساعد دولت دوازدهم، الحاق میدان مشق و ساختمان وزارت خارجه به موزه ملی انجام گردد.

منبع: کجارو / دنیای اقتصاد

به "موزه ملی ایران در 80 سالگی توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ملی ایران در 80 سالگی توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید