مجسمه هایی که می توانید در برلین ببینید

به گزارش وبلاگ گل یخ، برلین مرکز آلمان است و گردشگران زیادی این شهر را برای سفر انتخاب می نمایند. در میان جاذبه های متعدد برلین می توان به مجسمه های معروفی نظیر برلین، مرد مولکولی، پروانه و... اشاره نمود.

مجسمه هایی که می توانید در برلین ببینید

شهر برلین را با صحنه های هنری می شناسند، این واقعیت را می توان به وضوح در خیابان های آن مشاهده کرد. در واقع مجسمه های معروفی در این شهر وجود دارد که هر یک تفسیری زیبایی شناسانه از تاریخ و فرهنگ این منطقه را به بیننده عرضه می نماید. در اینجا قصد داریم تعدادی از این مجسمه ها را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

1. برلین

یکی از مجسمه هایی که در سال 1987 به مناسبت هفتصد و پنجاهمین سالگرد برلین طراحی شد، مجسمه برلین اثر بریگیت (Brigitte) و مچینسکی (Matchinsky) بود که طرح یک زنجیر پاره را داشت. این مجسمه در غرب برلین نصب شده تا تقسیم شهر در آن موقع را یادآوری کند. وقتی بازتماشامایندگان به این مجسمه نگاه می نمایند، می توانند کلیسای یادبود (Church of Memory) را در پشت سر آن ببینند که شاید هدف این بوده تا بیننده را به گذشته پرتلاطمی ببرد که این شهر در طول تاریخ متحمل شده است. علاوه بر این، مجسمه برلین نمادی از تمایل به وحدت و نزدیکی هر دو طرف شهر است، زنجیر پاره هم به این واقعیت اشاره دارد که اتصال زنجیرها خیلی زود محقق خواهد شد.

2. مرد مولکولی

مرد مولکولی (Molecule Man) یکی از مجسمه های نمادین شهر برلین است که در نزدیکی رود اسپری (Spree) قرار گرفته است. مجسمه ساز آمریکایی، جاناتان بوروفسکی (Jonathan Borofsky)، این مجسمه را از آلومینیوم و با ارتفاع 30 متر در سال 1997 ساخت تا یادآور افرادی باشد که در دهه 1970 به لس آنجلس مهاجرت کردند. آنچه که این مجسمه را مجذوب کننده تر می نماید، پیکره 3 مرد دو بعدی است که به هم تکیه داده اند. با اینکه بیننده می تواند هر برداشتی از این اثر داشته باشد، اما بیشتر مردم بر این باور هستند که این مجسمه، نقطه تقاطع بین سه محله تریپتو (Treptow)، کرزبرگ (Kreuzberg) و فریدریساین (Friedrichshain) است که این مجسمه در آن قرار گرفته است.

3. پروانه

مجسمه بسیار معروف و متمایز پروانه (Butterfly) اثر هنری مور (Henry Moore) است که در محوطه خانه ی فرهنگ های دنیا در پارک تیرگارتن (Tiergarten) قرار گرفته است. وزن این مجسمه برنزی حدود 10 تن و عرض آن 4.5 متر است. علی رغم متریال سخت و خشن این مجسمه، انحناهای ظریف و زیبایی دارد که احساس ظرافت و واقعی یک پروانه را القا می نماید. پروانه، نیز یکی دیگر از مجسمه هایی بود که در هفتصد و پنجاهمین سالگرد برلین ساخته شد و به عنوان یکی از بزرگ ترین آثار هنری مور شناخته می گردد.

4. گل بادکنکی

گل بادکنکی (Balloon Flower) اثر جف کونز (Jeff Koons) است که در میدان پوتسدامر پلاتس (Potsdamer Platz) قرار گرفته است. آبی براق این مجسمه فولادی واقعا آن را به یک جاندار بادکنکی تبدیل نموده است. کونز شهرتی دنیای داشته و یکی از هنرمندانی است که بالاترین دستمزد را در دنیا دارد. اثر دیگر او، سگ بادکنکی (Balloon Dog) است که به قیمت 58 میلیون دلار در حراجی نیویورک به فروش رسید و رکورد گرانقیمت ترین اثر هنری یک هنرمند زنده را به خود اختصاص داد.

5. بوکسورها

بوکسورها (Boxers) اثر کیث هرینگ (Keith Haring) است که یکی دیگر از مجسمه هایی بود که به افتخار سالگرد تاسیس برلین در سال 1987 ساخته شد. این اثر را می توانید در مقابل ساختمان مشهور فیلارمونیک برلین (Berlin Philharmonie) مشاهده کنید. بوکسورهای آبی و قرمز با ارتفاع 5 متر، به سوراخ های سر و سینه طرف مقابل مشت می زنند. جالب است که ایده مبارزه این بوکسورها تقریبا مبهم است و بعضی معتقد هستند آن ها یکدیگر را به آغوش کشیده اند. این مجسمه ها که به سبک کمیک استریپ هرینگ طراحی شده، از رنگ های روشن و پر رنگ و طراحی های ساده ساخته شده است.

6. گالیله

تندیس گالیله (Galileo) روی سطح آب قرار گرفته است و در نزدیکی میدان پوتسدامر پلاتس (Potsdamer Platz) نصب شده است. این تندیس از چندین قطعه فلزی و چوبی تشکیل شده که در کنار هم، سازه ای بزرگ و زنگ زده ایجاد نموده است و به حرکت لحظه ای اشاره دارد که در زمان منجمد شده است. خیلی جالب است که وقتی به این تندیس نگاه می کنید، می توانید جنبه های مختلف این اثر را تماشا کنید و برترین شیوه برای تماشا این اثر، تماشای آن از زوایای مختلف است. گالیله در سال 1996 ساخته شد و در سال 1998 نصب شد. هدف از ساخت این مجسمه، پرداختن به ایده مدل های مختلف علمی و نجومی این ستاره شناس معروف بود.

7. برلین

برلین یکی دیگر از مجسمه های معروف این شهر است که در سال 2000 به دست یک مجسمه ساز اسپانیایی به نام ادواردو چیلیدا (Eduardo Chillida) ساخته شد. این مجسمه از دو ستون محکم ساخته شده که در بالا به هم پیچ خورده اند. ایده این مجسمه برای نشان دادن ماهیت تجزیه و اتحادی بوده که شهر آن را تجربه نموده بود. مجسمه برلین در محوطه ساختمان دفتر صدراعظم آلمان قرار گرفته است و به خطرات تقسیم بندی ایدئولوژیک گذشته اشاره دارد.

منبع: کجارو

به "مجسمه هایی که می توانید در برلین ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه هایی که می توانید در برلین ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید