علائمی در بینی که نشان دهنده این بیماری ها در بدن است

به گزارش وبلاگ گل یخ، هرچند شاید خوشایند نباشد، اما شما می توانید از آنچه در داخل بینی شما است، یا بهتر است بگوییم، آنچه که از آن بیرون می آید، چیزهای زیادی یاد بگیرید. خونریزی بینی، مایعات زرد و اختلال در حس بویایی همگی می توانند نشانه هایی از بیماری های خاموش باشند که باید آنها را فورا بررسی کنید.

علائمی در بینی که نشان دهنده این بیماری ها در بدن است

به گزارش وبلاگ گل یخ، مانند هر قسمت از بدن، بینی نیز می تواند هشدارهایی در مورد شرایط سلامتی به شما بدهد. بهتر است این هشدارها را بشناسید و فورا در پی معاینات پزشکی باشید:

تلانژکتازی هموراژیک ارثی

اگر به طور مرتب خون دماغ می شوید، باید در پی کشف علت آن باشید. به گفته متخصصان سرویس سلامت ملی بریتانیا یک بیماری ارثی به نام تلانژکتازی هموراژیک ارثی (HHT) که در آن عروق خونی به درستی رشد نکرده اند، می تواند منجر به خونریزی بینی گردد. کسانی که از این عارضه رنج می برند باید مراقب کم خونی و سایر مسائل از جمله سکته مغزی باشند.

دیابت

مطالعات نشان داده است که هرچه عوارض دیابت در افراد شدیدتر باشد، احتمال اختلال در حس بویایی آنها بیشتر است. حس بویایی به خطر افتاده می تواند نتیجه آسیب عصبی ناشی از دیابت باشد.

اختلال مغزی

به گفته متخصصان اختلالی به نام پاروسمی زمانی اتفاق می افتد که گیرنده های بویایی در بینی قادر به تشخیص بو نیستند و آنها را به شکلی که باید به مغز منتقل نمی کنند. این اختلال می تواند نتیجه یک ویروس باشد که در این حالت در عرض چند هفته از بین می رود. با این حال، می تواند در اثر سناریوهای جدی تری از جمله تومورهای مغزی، آسیب های سر، داروها یا تشنج ایجاد گردد. برای تشخیص این موارد مراجعه به پزشک ضروری است.

آکنه روزاسه

قرمزی دائمی پوست بینی می تواند نتیجه روزاسه باشد؛ یک بیماری پوستی طولانی مدت که باعث قرمزی و سوزش روی صورت می گردد. به گفته انجمن متخصصان پوست بریتانیا، هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و اگرچه بی خطر است، اما در موارد جدی می تواند شکل بینی را تغییر دهد (ضخیم شدن پوست بینی) و باعث سخت شدن تنفس گردد.

عفونت قارچی

مخاط شفاف یا روشن اغلب نشان دهنده یک مشکل جدی سلامتی نیست، اما می تواند نشانه جدی عفونت قارچی در ریه ها مانند آسپرژیلوزیس باشد. این بیماری در اثر نوعی کپک معمولی که هم در داخل و هم در خارج از منزل یافت می گردد ایجاد می گردد. علائم دیگر این عفونت قارچی عبارتند از تب، درد قفسه سینه، سرفه خونی و تنگی نفس. عفونت قارچی سیستم تنفسی یک موضوع بسیار جدی است که می تواند به مراقبت های پزشکی فوری نیاز داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "علائمی در بینی که نشان دهنده این بیماری ها در بدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی در بینی که نشان دهنده این بیماری ها در بدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید