ظهور یک ویروس مرگ بار تازه

به گزارش وبلاگ گل یخ، در طول یک سال گذشته، یک عفونت ویروسی 15 نفر را مبتلا ساخته و به مرگ 9 نفر انجامیده است. همه این افراد ساکن خاورمیانه یا بریتانیا بوده اند. ویروس تازه هم چنان فاقد یک نام رسمی است. این ویروس باعث ابتلا به ذات الریه

ظهور یک ویروس مرگ بار تازه

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

یک عفونت اسرار آمیز تقریباً یک سال است که در حال توسعه می باشد.

در طول یک سال گذشته، یک عفونت ویروسی 15 نفر را مبتلا ساخته و به مرگ 9 نفر انجامیده است. همه این افراد ساکن خاورمیانه یا بریتانیا بوده اند. ویروس تازه هم چنان فاقد یک نام رسمی است. این ویروس باعث ابتلا به ذات الریه می شود، که در واقع نوع شدید عفونت ریه محسوب می شود. در تاریخ 27 فوریه، دانشمندانی از سرتاسر دنیا در واشینگتن گرد هم آمدند تا آن چه را در باره این بیماری مرگ بار و تهدیدات مربوط به آن می دانند با هم در میان بگذارند.

به گزارش گوئن استفانز از وزارت بهداشت عربستان سعودی واقع در ریاض، هیچ شواهد و قرائنی موجود نیست که نشان دهند این بیماری به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس تازه در ریه، گلو و بینی فرد لانه می گزیند. پزشکان بر این باورند که این ویروس احتمالاً از طریق قطرات مخاط بینی و بزاق دهان منتقل می شود.

معین شده است که تنها دو نفر از افراد مبتلا ویروس را از فردی دیگر گرفته اند. آنها احتمالاً با لمس فردی که یک فرد بیمار دیگر در صورت وی سرفه یا عطسه نموده است به این بیماری مبتلا شده اند. هیچ کس نمی داند دیگر افراد مبتلا چگونه گرفتار این بیماری شده اند یا این که کلاً چند نفر به این بیماری مبتلا شده اند. این بیماری در برخی موارد ممکن است باعث بروز علائمی شود که با علائم آنفلوانزا اشتباه گرفته می شوند.

یک مرد 60 ساله در عربستان سعودی اولین قربانی ویروس تازه بود. این مرد به خاطر عفونت شدید ریه در بیمارستان بستری شده بود. پزشکان در ابتدا نتوانستند منشأ بیماری را شناسایی کنند. بنا بر این، یکی از پزشکان به نام علی محمد زکی ویروس های موجود در بدن بیمار را جدا نمود و نزد یک ویروس شناس در هلند فرستاد. این کار شناس به زکی اطلاع داد که ویروس مربوطه یک کرونا ویروس است. زکی در مصاحبه با تیتا سای از نشریه Science News گفت که ویروس مذکور از خانواده همان ویروسی است که باعث بروز بیماری سارس می شود.

ویروس سارس اولین بار در سال 2002 مشاهده گشت. این ویروس هم چنین باعث ابتلا به یک آنفلوانزای مرگ بار شد. ویروس سارس بر خلاف ویروس تازه به سرعت پخش می شود. ویروس سارس در نهایت 8100 نفر را در سرتاسر دنیا مبتلا نمود.

علی رغم این تفاوت، زکی می گوید: هنگامی که متوجه شدم که این ویروس یک کرونا ویروس است با خودم گفتم این یک چیز خطرناک است.

اریک اشنایدر، ویروس شناسی که در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن واقع در هلند به کار مشغول است، بیان داشته است که هیچ درمانی برای عفونت های کرونا ویروسی وجود ندارد. پزشکان تنها می توانند بیماران مبتلا به این ویروس را در شرایط راحت و آسوده قرار دهند و امیدوار باشند که بدن بیمار به اندازه کافی مقاوم بوده و با عفونت می جنگد.

با این حال، اشنایدر به نشریه یScience News گفته است که تیم تحقیقاتی وی در حال بررسی این موضوع است که ویروس چگونه تکثیر می یابد. محققین امیدوارند که یافته های آنها ممکن است روزی شیوه کار برد داروها در راستای مداخله در فرآیند بیماری را روشن کنند.

سوزان گربر در مصاحبه با نشریه Science News گفته است که شیوع این عفونت باعث نگرانی است، اما هشدار دهنده نیست. گربر متخصص واگیر شناسی از مراکز کنترل و پیش گیری بیماری واقع در شهر آتلانتای استان جرجیا می باشد. متخصصین واگیر شناسی در واقع کار آگاهان سلامت هستند. آنها معین می سازند چه چیزی باعث بروز یک بیماری خاص می شود و بیماری چگونه شیوع می یابد.

اگر چه ویروس تازه با ویروس سارس مرتبط است، اما به شیوه متفاوتی سلول ها را عفونی می سازد و به آسانی شیوع نمی یابد. اما این شرایط می توانند تغییر یابند. ویروس ها می توانند سریعاً جهش یابند و این بدین معنا است که ویروس ها از لحاظ ژنتیکی تغییر می یابند. یک یا بیش از یک جهش می تواند یک ویروس عفونی ملایم را به ویروسی تبدیل کند که باعث همه گیری می شود. همه گیری هنگامی رخ می دهد که یک بیماری عفونی سریعاً در میان جامعه منتشر می شود. نگرانی عمده این است که بیماری تازه ممکن است مانند آتشی بزرگ به سرعت دنیا را درنوردیده و باعث همه گیری در سطح دنیا شود.

در حال حاضر، میکروب شناسان (کسانی که درباره عوامل میکروسکوپی مطالعه می کنند) آزمایشاتی را آغاز نموده اند تا در باره چگونگی رفتار ویروس تازه اطلاعات بیشتری کسب کنند.

برای نمونه، وینسنت مانستر که در یکی از آزمایشگاه های ویروس مؤسسات ملی بهداشت واقع در شهر همیلتون استان مونتانا مشغول به کار است ویروس تازه را بر روی حیوانات آزمایش نموده است. موش ها و راسوها به بیماری مبتلا نشدند، اما ویروس باعث بیماری میمون های رزوس شد. ویروس نه تنها به ریه میمون ها صدمه زد، بلکه باعث تب، لرز و بی اشتهایی هم گشت.

تیم تحقیقاتی مانستر در حال حاضر در حال بررسی این موضوع است که ویروس بر کدام ژن ها اثر می گذارد. داده های آنها درباره میمون ها نشان می دهد که عفونت ناشی از ویروس باعث تغییر بیش از 170 ژن می شود. معین شده است که بسکمک از این ژن ها در مبارزه با عفونت ها یا افزایش التهاب نقش ایفا می کنند. (التهاب یکی از راه های حمله سیستم ایمنی بدن به میکروب ها می باشد.)

آن چه بیولوژیست ها فرا می گیرند می تواند به دست یابی به شیوه های درمانی ویروس تازه ـ یا حتی تهیه واکسن جهت پیش گیری از عفونت ـ کمک نماید.

منبع: راسخون

به "ظهور یک ویروس مرگ بار تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور یک ویروس مرگ بار تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید