طبیعت را با انجام این موارد حفظ کنیم

به گزارش وبلاگ گل یخ، محققان حوزه محیط زیست می گویند که در این روزها حال طبیعت خوب است. آنها نگران دوران پساکرونا و برخورد انسان با طبیعت هستند. حالا که زمین توانسته نفسی تازه کند، ما هم می توانید با انجام چند اقدام ساده به آن کمک کنیم.

طبیعت را با انجام این موارد حفظ کنیم

به گزارش وبلاگ گل یخ، اگرچه ویروس کرونا زندگی بسیاری از افراد در سراسر جهان را دگرگون و حال انسان ها را بد کرد اما توانست جانی دوباره به طبیعت بدهد. چند ماهی است که زمین به راحتی نفس می کشد و خبری از آلودگی هوا، صدا و محیط زیستی نیست.

محققان دو تئوری درباره حال طبیعت بعد از کرونا دارند. بعضی می گویند احتمال دارد انسان ها به زندگی در خانه و دورکاری تمایل پیدا کنند و این سبک زندگی را برگزینند و بعضی دیگر نیز معتقدند انسان در دوران پساکرونا به جبران روزهای در خانه مانده، رفتاری را پیش می گیرد که آسیب به مراتب سخت تری بر طبیعت می زند.

ما قصد داریم در سلسله گزارش هایی با ارائه چند راهکار ساده، در جهت حفظ طبیعت قدم برداریم و به نگرانی همیشگی از نابودی طبیعت انتها دهیم.

1. از لامپ های کم مصرف استفاده کنیم

لامپ های کم مصرف روشی ساده برای کاهش میزان مصرف انرژی است. این نه تنها به سیاره یاری می کند بلکه بخشی از هزینه ماهانه شما را نیز ذخیره می کند. با جایگزینی فقط یک لامپ می توانیم اثر فوق العاده ای بر طبیعت داشته باشیم. اگر تنها یک لامپ در هر خانه ما کم مصرف شود، گویی صدها هزار ماشین از جاده ها حذف شده است.

2. رایانه خود را بعد از کار خاموش کنیم

عادت به روشن بودن همیشه سیستم، نه تنها عمر آن را کاهش می شود بلکه باعث مصرف انرژی نیز می شود. شاید با خود فکر کنیم یک رایانه آن هم در حالت استراحت، انرژی زیادی صرف نمی کند اما وقتی انرژی مصرفی را در شمار زیادی رایانه روشن ضرب کنید حتما رقم بالایی خواهد بود.

3. ظروف را پیش از قرار دادن در ظرفشویی، آبکشی نکنیم

اگر نمی توانیم بدون ماشین ظرفشویی زندگی کنیم، آبکشی ظروف پیش از قرار دادن در آن را متوقف کنیم. با یک ماده شوینده مناسب، ظروف ما به همان اندازه تمیز خواهند بود و می توانیم به طور متوسط بیست گالن آب را در هر بار شست وشو صرفه جویی کنیم.

4. اجاق گاز خود را روشن رها نکنیم

گاهی اوقات برای سرعت عمل به کارها، به خصوص زمانی که مهمان داریم از خاموش کردن اجاق گاز طفره می رویم و اشکالی نمی بینیم که گاز چند دقیقه ای بدون ظرف روی آن روشن بماند تا ما سر فرصت برای درست کردن چای کتری روی آن بگذاریم. گاهی در استفاده از فر و تستر نیز چندان صرفه جویی نمی کنیم. حرارت را از چندین دقیقه قبل روشن می گذاریم در حالی که نیازی به این کار نیست.

5. همیشه شیشه را بازیافت کنیم

آیا می دانید شیشه بازیافت نشده می تواند تا یک میلیون سال در طبیعت باقی بماند؟ یک تصور غلط در ذهن ما شکل گرفته و آن این است که تنها پلاستیک ها برای طبیعت مضرند اما شیشه ها نیز سالیان سال در محیط می مانند. با تحویل همیشه شیشه ها به مسئولان بازیافت، می توان آلودگی آب مرتبط با آن را تا پنجاه درصد و آلودگی هوا ناشی از آن را تا بیست درصد کاهش داد.

6. پوشک سازگار با محیط زیست بخریم

در صورت امکان، از پوشک پارچه ای برای کودک خود استفاده کنید- این یک یاری بزرگ به محیط زیست و راهی برای مهربانی با پوست کودک است. اگر استفاده از پوشک یکبار مصرف را ضروری می دانید، حتما از یک برند سازگار با محیط زیست استفاده کنید چرا که هر کودک به طور متوسط بین پنج تا هشت هزار پوشک استفاده می کند که این معادل 3.5 میلیون تن زباله است.

7. لباس ها را با رخت آویز خشک کنیم

خشک کن لباسشویی جای رخت آویزها را گرفته است. تکنولوژی بسیاری از اوقات با طبیعت سازگار نیست. اما ما با طبیعت مهربان باشیم و به جای خشک کردن لباس ها در ماشین که هم باعث کاهش عمر لباس می شود و هم انرژی زیادی مصرف می کند، آنها را روی بند رخت خشک کنیم.

8. یک روز در هفته گیاهخواری کنیم

آیا می دانید برای تولید یک کیلو گوشت گاو بیش از 15 هزار لیتر آب مصرف می شود؟ و برای آماده کردن هر ساندویچ همبرگر 2هزار و 800 لیتر آب نیاز است؟ ما مجبور نیستیم از مصرف گوشت دست بکشیم اما سعی کنیم در هفته به یک روز را به بدون گوشت سپری کنیم. با این کار یاری بزرگی به طبیعت می کنیم.

9. لباسشویی را خالی روشن نکنیم

حتما لازم نیست برای شستن هر تکه لباس، ماشین را روشن کنیم. اگر می خواهیم در هزینه ها صرفه جویی، عمر ماشین لباسشویی خود را طولانی و محیط زیست را یاری کنیم، کافی است صبر کنیم تا ماشین لباسشویی پر شود. استفاده از برنامه های شست وشو با حرارت کمتر، هم عمر لباس را افزایش می دهد و هم انرژی کمتری مصرف می کند.

10. دستمال کاغذی هدر ندهیم

آیا می دانید روزانه 27 هزار درخت قطع می شود تا نیاز جهان به دستمال کاغذی سرویس های بهداشتی تأمین شود؟ پس هربار که خواستیم از دستمال کاغذی استفاده کنیم، به تخریب جنگل ها و فرآیند پیچیده و آلوده کننده تولید و دفع آن هم فکر کنیم. برداشتن دستمال کاغذی به تعداد زیاد، به یک عادت بد تبدیل شده است. گاهی برای پاک کردن چند قطره آب از روی سطوح چندین دستمال کاغذی مصرف می شود. با کم کردن چند برگ دستمال در روز، می توانیم یاری بزرگی به طبیعت بکنیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "طبیعت را با انجام این موارد حفظ کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت را با انجام این موارد حفظ کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید