راهنمای بازدید از غار خربس قشم

به گزارش وبلاگ گل یخ، غار خربس یا خوربس که در جزیره زیبای قشم وجود دارد را شاید بتوان یکی از مکان های عجیب گردشگری منطقه و حتی کل ایران بدانیم که با شرایط شگفت انگیز خود سوالات فراوانی را برای تاریخ نگاران به وجود آورده است.

راهنمای بازدید از غار خربس قشم اگر هر ایرانی یک لیست از شهرهایی که می خواهد به آن ها سفر کند را تهیه کند باید حتماً نام قشم در آن وجود داشته باشد. بخصوص اگر شما اهل تماشا مکان های عجیب غریب و پر رمز و راز طبیعی باشید. جزیره فوق العاده قشم یکی از مجذوب نماینده ترین و خاص ترین بخش های طبیعی و تاریخی ایران را در دل خود جای داده است و یک تنه به مقدار یک کشور، جاذبه گردشگری برای تماشا دارد. متأسفانه عدم اطلاع رسانی کافی در خصوص شگفتی های کشورمان شامل قشم نیز شده است و هنوز آن طور که باید مردم از منحصر به فرد بودن سفر به قشم آگاه نیستند.

در فاصله 15 کیلومتری از مرکز شهر قشم به روستایی به نام خربس می رسیم، این روستا دارای منطقه ای مرتفع و طبیعی است که آن را خربس می نامند. این بخش که از چین خوردگی های شگفت انگیز کوه ها و صخره های مجذوب نماینده تشکیل شده تنها یک اثر طبیعی نیست. بلکه رد حکاکی، معماری و دست خوردن آن به وسیله مردمان قدیمی و استفاده کردن از این کوه به وضوح در نمای بیرونی و درونی آن به چشم می خورد.

گفته می شود قدمت این محوطه تاریخی به دوران مادها بازمی شود و مردمانی از آن دوران در بخش های مختلف آن زندگی می کردند. این مجموعه دارای چهار دهانه ورودی غار است که داخل راهروهای بزرگ، تو در تو و متصل به همی را تشکیل داده اند. معین است که در دوران های مختلف مردمان بومی منطقه از این غارها برای امور متفاوتی استفاده می کردند و هر کدام بنا بر احتیاج خود بخشی از غارها را مورد تغییر قرار داده اند. این مسئله را می توان از نقش و نگارها، حکاکی ها و تصویرگری هایی که در دل بدنه غارها وجود دارد به وضوح دید.

درون این غارها آن چنان عجیب و غریب و راز آلود است که تماشا آن فقط به تعجب و شگفت زدگی بازدید نمایندگان می افزاید. شاید همین فرم خاص آن باشد که سبب شده تا حدس های مختلفی در خصوص نوع کاربری آن ها در دوره های مختلف تاریخی بین باستان شناسان وجود داشته باشد.

عده ای این غارها را محلی برای نیایش و ستودن الهه میترا می دانند که در دوران مادیان در ایران رونق داشته است. حتی گفته می شود که در دوران زرتشتی، مردم، مردگان خود را درون این غارها قرار می دادند تا جسد آن ها به حیوانات و پرندگان برسد. گفته می شود مردم محلی از این غارها برای فرار کردن و پناه بردن از شر دزدان دریایی که به قصد غارت و دزدی به جزیره یورش می آوردند، استفاده می کردند. احتمالاً آن ها زنان، بچه ها و کالاهای گران قیمت خود را درون دالان های پیچ در پیچ و مرموز این غارها مخفی می کردند تا از گزند مهاجمان در امان باشند.

نکته جالب دیگر درباره منطقه خربس این است که در بالای صخره های آن گونه ای از عقاب ماهی گیر زندگی می نماید که از نسل عقاب های نادر و کم یاب موجود در دنیا هستند، بعلاوه درون بخش های تاریخ و غیرقابل دسترسی غارها نیز خفاش های دم موشی زندگی می نمایند که نسل آن ها در دنیا نیز مورد تهدید قرار گرفته که البته در اینجا خوشبختانه به علت شرایط خاص غارها در امان هستند.

چگونه به غار خربس برویماگر می خواهید به این غارهای شگفت انگیز سری بزنید و کمی ماجراجویی را تجربه کنید ابتدا خودتان را به جزیره کیش برسانید سپس طی مسیری 15 کیلومتری به سمت روستای خربس حرکت کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "راهنمای بازدید از غار خربس قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای بازدید از غار خربس قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید