خبرنگاران کنکور رشته های مهارتی را از هدف دور می کند

به گزارش وبلاگ گل یخ، ساری - خبرنگاران - مدیرکل فنی وحرفه ای و کارودانش وزارت آموزش و پرورش پیوستگی آموزش از مدرسه تا دانشگاه را خواست این مجموعه معرفی کرد و گفت که بر همین اساس نظر دانشگاه فنی وحرفه ای بر حذف کنکور برای ورود دانش آموزان متوسطه به این دانشگاه است .

خبرنگاران کنکور رشته های مهارتی را از هدف دور می کند

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگار وبلاگ گل یخ ، مصطفی آذرکیش روز شنبه در سمینار آنلاین (وبینار) هم اندیشی نظام گسترش و پذیرش دانشجویان فنی و حرفه ای مازندران که در ساری برگزار شد ، اضافه نمود : با توجه به روش و هدف آموزش فنی و حرفه ای و شیوه ارزشیابی شایسته محور در رشته های مهارتی در دوره متوسطه ، ما اعتقاد به برگزاری کنکور برای این نوع رشته ها نداریم.

وی توضیح داد : با شرایطی که دانشگاه فنی و حرفه ای دارد و شورای سنجش و پذیرش در نهایت تصمیم گیر خواهد بود ، امیدواریم تسهیل کنند که بتوانیم آن هدفی را که در قانون برنامه ششم توسعه برای استمرار آموزش دوره متوسطه در قالب کاردانی پیوسته است از طریق ایجاد ظرفیت های لازم با نظرات کارشناسی محقق کنیم و تعداد بیشتری در از دانش آموزان در دانشگاه فنی و حرفه ای حضور داشته باشند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش جذب و تربیت هنرجویان هنرستان ها را اولویت دانشگاه فنی و حرفه ای برشمرد و گفت : باید خروجی هنرستان های ما وروردی دانشگاه باشند و نباید در این مسیری دیواری به نام کنکور باشد.

به روز رسانی رشته های مهارتی

آذر کیش تغییر رشته های مهارتی را پس از 20 سال رویدادی اثربخش توصیف کرد و اضافه نمود : تغییر سر فصل ها و شیوه ارزشیابی از عناصر مهم در ارتقای کیفیت و نوآوری محسوب می شود که که در خروجی فنی وحرفه ای موثر است و سبب اثرگذاری در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیت کشور خواهد شد.

وی گفت : 50 رشته در شاخه کار و دانش به روزرسانی و 17 رشته جدید نیز به این شاخه اضافه شده است و در مجموع 201 رشته در هنرستان های فنی وحرفه ای و 160 رشته در هنرستان های کاردانش آموزش داده می شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش تبدیل شدن دانشگاه فنی وحرفه ای به قطب دانشگاه های کارآفرین و فناور را از انتظارات جدی برشمرد و وجود 12 دانشکده فنی وحرفه ای در مازندران با 14 هزار هنرجو را یک ظرفیت خوب برای استان دانست.

آذرکیش نیازسنجی رشته ها در استان ها را یک ضرورت مطرح کرد و اضافه نمود: باید رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش بر اساس نیازهای مهارتی ، اقتصادی ، توسعه ای و صنعتی هر استان توسعه یابد.

وی با اشاره به رشته های گردشگری و کشاورزی به عنوان مهم ترین بخش های اقتصادی مازندران تاکید کرد: باید رشته های مرتبط با این بخش ها توسعه یافته و بروزرسانی شوند.

در حال حاضر 294 هزار فارغ التحصیل هنرستان ها شامل 189 هزار فارغ التحصیل پسر و 105 هزار دختر در کشور وجود دارد که از این تعداد 155 هزار نفر سهم هنرستان های کاردانش و 132 هزار نفر سهم هنرستان های فنی وحرفه ای است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کنکور رشته های مهارتی را از هدف دور می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کنکور رشته های مهارتی را از هدف دور می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید