ثبت ملی سینما صحرا و امیراقتدار

به گزارش وبلاگ گل یخ، با برگزاری جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی در 12 آبان، 10 بنای تاریخی از استان تهران در این جلسه آنالیز شدند، که شش اثر تاریخی در فهرست اثار ملی به ثبت رسیدند یک اثر واجد ارزش ثبت شمرده شد و نسبت به تکمیل پرونده و طرح مجدد سه اثر تاریخی دیگر در برای آنالیز و ثبت در فهرست اثار ملی تاکید شد.

ثبت ملی سینما صحرا و امیراقتدار

عمارت امیراقتدار (امیرلشکر محمودخان انصاری) که اواخر مهرماه خبر احتمال تخریب آن بر اساس حکم دیوان عدالت اداری منتشر شده بود، به دلیل دارا بودن ارزش های معماری دوره تحول بنا و انتصاب به سردار امیر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

عمارت امیراقتدار

در این جلسه سینما صحرا (ریولی سابق) که در سال 1345، با نمایش فیلم کتاب آفرینش افتتاح شد و یکی از بزرگترین سینماهای خاورمیانه لقب گرفت، به عنوان یک میراث معماری معاصر در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

همچنین ساختمان دسوتو که از دهه بیست شمسی به مرور در بخش جنوبی خیابان سعدی و نزدیک به تقاطع اکباتان بورس فروش لوازم یدکی خودرو و دفاتر فروش اتومبیل مانند جیپ و کرایسلر شکل می گیرد، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. شرکت اتومبیل دوج دسوتو در این ساختمان دفتری برای خود ایجاد کرد. ساخت بنا از سال 1324 شروع و در ادامه با توجه به نواقص موجود در ساختار سازه ای آرشیتکت بوریس و آرشیتکت وارطان هوانسیان به پروژه اضافه و کار آن تا سال 1326 به انتها رسید.

قلعه دختر اهار نیز با این شرط که محدوده عرصه تدقیق و ضمیمه پرونده گردد و نسخه فیزیکی پرونده ثبتی با قید فوریت به ستاد ارسال گردد، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

در این جلسه دو بنای قرار گرفته در نبش جنوبی خیابان حافظ به شماره سه و بخش شمالی خیابان به شماره پلاک یک، اثر معماری وارطان به عنوان میراث معماری معاصر در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

ساختمان قرار گرفته در خیابان نجات الهیِ جنوبی (ویلای جنوبی)، نبش جنوب شرقی خیابان سمیه واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته و تاکید شد باید پرونده ثبتی آن به فوریت به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تحویل گردد.

ایسنا نوشت، از سوی دیگر ساختمان وزارت کشور و بنای موسوم به ویلای عالیخانی باید با تکمیل مستندات بار دیگر در شورای ثبت مطرح گردد. همچنین بر اساس اعلام شورای ثبت آثار ملی کشور، ویلای موسوم به محمدحسین علم الهدی باید دوکومو یا کانون مهندسان دانشگاه تهران ارزش های تاریخی فرهنگی اثر را احصا و برای طرح مجدد در شورای ملی ثبت ارسال گردد.

منبع: گردشبان

به "ثبت ملی سینما صحرا و امیراقتدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی سینما صحرا و امیراقتدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید