تدارک ملکه برای انتخابات ایران، شیپور شیطان به صدا در آمد

به گزارش وبلاگ گل یخ، خبرنگاران: ملکه 87 ساله، در روزی که شوهر بچه آزارش با رفتن زیر تیغ جراحی، پایش بر لب گور بود، به ساختمان نوسازی شده بی بی سی آمد و رسما مقر جدید بنگاه خبرپراکنی سلطنتی را در لندن افتتاح کرد.

تدارک ملکه برای انتخابات ایران، شیپور شیطان به صدا در آمد

به گزارش خبرنگار گروه رسانه های دیگر وبلاگ گل یخ، دیروز بعدازظهر 2 تیتر عظیم بر پیشانی صفحه اصلی پایگاه اینترنتی بی بی سی خودنمایی می کرد. عنوان عظیم تر ملکه در بی بی سی بود با عکسی از الیزابت دوم که در پشت صحنه یکی از استودیوهای پخش اخبار زنده در بنگاه خبرپراکنی بریتانیا دیده می شد و کمی پایین تر این عنوان به چشم می خورد: بهای آزاردهنده زندگی در ایران!.

در جهانیی پرحادثه و پرتلاطم مثل جهانی خبر، همزمانی این دو عنوان در پیشانی صفحه اصلی سایت خبری بسیار مهمی مثل BBC.CO.UK می تواند تصادفی تلقی گردد اما وقتی بحث بازدید رسمی مهم ترین شخصیت سیاسی غرب یا تنها کسی در غرب که 6 دهه است بر راس حاکمیت یکی از قدرت های جهان تکیه زده، آن هم دررسانه ای که طبق منشور حرفه ای اش ملک طلق ملکه بریتانیاست پیش می آید، دیگر نمی توان بخت زیادی برای تقارن های گاه و بیگاه خبری قائل شد.

بویژه وقتی بدانیم کمتر از یک هفته تا انتخابات ریاست جمهوری 2013 ایران باقی مانده است و دلیل بازدید ملکه الیزابت از بی بی سی هم افتتاح رسمی خانه خبرپراکنی بی بی سی باشد. در هر جای دیگر جهان و در هر رسانه حکومتی دیگر، وقتی اعلیحضرت یا علیاحضرت صاحب حکومت، رسانه تحت تملکش را با تشریفات افتتاح رسمی مورد تفقد قرار می دهد، معنایش این است که خبری در راه است، خبری مهم تر از اخبار روزمره.

چنانکه ملکه انگلیس در نطقی که به مناسبت این بازدید انجام داد اعتراف کرد 2 ملاقات قبلی اش از اتاق خبر بی بی سی در فواصل بسیار کوتاهی پیش از جنگ دوم جهانی و مراسم تاجگذاری خودش بوده است. حال چرا باید تصور کنیم که در انگلیس قاعده ای خلاف این در جریان است؟ در واقع چه خبری برای دستگاه حاکمه بریتانیا به عنوان یکی از محورهای اصلی حاکمیت استکبار جهانی، قرار است مهم تر از خبر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دیگری در ایران باشد؟ پس به سختی می توان درباره انگیزه حضور الیزابت دوم برای افتتاح خانه بی بی سی در چنین مقطع زمانی تردید کرد.

ملکه دیروز به بنگاه لجن پراکنی اش آمد تا برای ارتش رسانه ای اش آماده باش اعلام کند. گزارش مبسوط بی بی سی درباره شرایط معیشتی مردم ایران در آستانه انتخابات هم فارغ از اینکه چقدر به آمار واقعی متکی بوده و چقدر سیاه نمایی نموده باشد، پاسخ حاکی از اعلام آمادگی سربازان جنگ نرم ملکه به شیپور آماده باش او تلقی می گردد.

چنانکه یک شب پیش از انتشار این گزارش در سایت بی بی سی، شبکه بی بی سی فارسی اقدام به پخش مستندی غیرمستند کرد که در آن عوامل ستاد انتخاباتی 2 شکست خورده انتخابات سال 1388 در مقابل دوربین سناریویی را برای تلقین تقلبی بودن آن انتخابات بازگو می کردند.

ملکه 87 ساله که طبق آخرین شنیده ها، آخرین روزهایش را به عنوان شخص اول خاندان سلطنتی ویندسور در انگلستان سپری می نماید، در روزی که شوهر بچه آزارش با رفتن زیر تیغ جراحی، پایش بر لب گور بود، به ساختمان نوسازی شده بی بی سی آمد و رسما مقر جدید بنگاه خبرپراکنی سلطنتی را در لندن افتتاح کرد.

عظیم ترین قسمت این شوی آماده باش زمانی بود که او راسا وارد اتاق خبر شبکه مادر بی بی سی (بی بی سی انگلیسی) شد و در میان وبلاگ گل یخ این اتاق درست پشت سر 2 گوینده خبر جولین ووریکر و سوفی لانگ نهاده شد که در همان زمان مشغول خواندن اخبار به طور زنده بودند.

اگرچه شاید در آن لحظات دهان مخاطبان اخبار بی بی سی از تعجب باز مانده باشد اما آنها نمی دانند نقشه حضور ملکه در بی بی سی تا چه میزان حساب شده و دارای چه جزئیات از پیش برنامه ریزی شده ای بوده است. همچنین بسیاری از آنها قطعا منشور حرفه ای بی بی سی را حتی برای یک بار نخوانده اند و نمی دانند در بندهایی از آن آمده است که بنگاه خبرپراکنی بریتانیا و همه متعلقات رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی اش باید در راستای ارائه خدمات علیاحضرت به جامعه بریتانیا انجام وظیفه نمایند، در غیر این صورت دربار مستقیما حق دخالت دارد.

البته به رسم معمول، علیامخدره حین این بازدید جملاتی هم بر زبان آورد. او در حالی که از یک بخش متعلق به ساختمان قدیمی بی بی سی که در سال 1932 بنا شده وارد بخش نو بنای های تک می شد، گفت: روزی را که برای نخستین بار همراه پدرم پادشاه و مادر و خواهرم کمی پیش از جنگ به اینجا آمدم به یاد دارم. بعد دوباره همراه دوک ادینبورگ (شوهرش) قبل از تاجگذاری 1953 به اینجا آمدم. حالا بار دیگر آمده ام و از سرعت تغییراتی که صنعت شما در خلال 60 سال اخیر داشته، متعجبم. سال هایی که در خلال آنها خبرپراکنی، زندگی همه ما را از طرق بسیاری غنا بخشیده است.

وطن امروز در ادامه این مطلب می نویسد، آخرین اشاره الیزابت دوم کاملا بجا بود، چرا که از وقتی او در سال 1953 به عنوان ملکه امپراتوری بی یال و کوپال بریتانیا تاجگذاری کرد، بی بی سی مهم ترین ابزار استعمار انگلیس و فراتر از هر ارتش و کمپانی ای بوده است. پس از نطق ملکه، برای نخستین بار صدای ضبط شده او در هنگام بازدید دوران کودکی اش (1939) از رادیو 4 بی بی سی پخش شد تا بی بی سی خوش خدمتی اش به خاندان سلطنتی در خلال دهه های گذشته را اثبات نموده باشد.

این خوش خدمتی وقتی عیان تر شد که ملکه در استودیوی رادیو یک بی بی سی با دیوید دیمبلبای مجری قدیمی این رادیو برای دقایقی طولانی خوش و بش کرد فقط به این دلیل که پدر او ریچارد دیمبلبای 60 سال پیش در مراسم تاجگذاری او نطقی غرا نموده بود. انتها در انتها این شوی عظیم سلطنتی که به معنای بهره برداری از پروژه یک میلیارد پوندی توسعه و مدرنیزه کردن بی بی سی بود، ملکه از لوحی که توسط اعضا، مجریان و هیات امنای بی بی سی به مناسبت حضور او ساخته شده بود پرده برداری کرد.

این نیز پرده ای دیگر از خوش خدمتی اداره نمایندگان اصلی این بنگاه خبرپراکنی محسوب می شد، چراکه هیات امنای بی بی سی طبق منشور سلطنتی مورد اشاره، توسط شورایی سلطنتی انتخاب می شوند که اعضای آن را ملکه به طور مستقیم انتخاب می نماید و همین هیات امنا هستند که مدیران مورد نظر خود را در بخش های مختلف بی بی سی چینش می نمایند.حال باید دید ابزار رسانه ای روباه پیر با این مارش آماده باش سلطنتی چه خوابی برای سیاهنمایی انتخابات 2013 ایران دیده است.

وبلاگ گل یخ: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم

به "تدارک ملکه برای انتخابات ایران، شیپور شیطان به صدا در آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدارک ملکه برای انتخابات ایران، شیپور شیطان به صدا در آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید