اعلام رکوردداران سفر و تخلف های نوروزی

به گزارش وبلاگ گل یخ، ایسنا/ معاون اداره نظارت، ارزیابی و خدمات گردشگری رکوردداران سفر و تخلف های نوروزی را گفت.

اعلام رکوردداران سفر و تخلف های نوروزی

داستان چیست؟

اسماعیل برات با این پیش درآمد که عوامل دیگری به غیر از سفر با تعریف هوشمند و ایمن، علت شرایط حال حاضر کشور است، گفت: در طول تعطیلات نوروزی هیچ گزارشی از مسافران و حتی وزارت بهداشت مبنی بر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در تاسیسات گردشگری دریافت نکرده ایم.

او پیرامون رکوردداران سفر و تخلف های نوروزی ادامه داد: در تعطیلات نوروز 1400 میانگین ضریب اشغال هتل ها و مراکز اقامتی کشور (با احتساب مناطق آزاد)، کمی بیش از 30 درصد بود؛ به این معنی که اگر گنجایش مرکز اقامتی 100 نفر باشد، کمتر از 50 درصد ظرفیت آن اشغال شده است و مراکز اقامتی از فضای ایمن و مطمئنی برای گردشگران و مسافران برخوردار بوده اند.

او از ثبت 2 میلیون و 557 هزار و 841 شب ـ اقامت در اقامتگاه های رسمی کشور در فاصله 28 اسفند سال 99 تا سیزدهم فروردین 1400 خبر داد و گفت: از این آمار، 919 هزار نفر در هتل ها، 418 هزار نفر در خانه مسافرهای دارای مجوز، 356 هزار نفر در مهمانپذیرها، 235 هزار نفر در بومگردی ها و نزدیک به 25 هزار نفر ـ اقامت در اقامتگاه های سنتی ثبت شده است.

برات افزود: این درحالی است که در نوروز سال 1397 حدود 125 میلیون نفرشب ـ اقامت و در نوروز سال 98 با توجه به وقوع سیل در برخی استان ها، حدود 75 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شده بود و اکنون با رشد منفی 96.41 درصد اقامت نسبت به سال 98 مواجهیم و در واقع بیش از 90 درصد افت داشته ایم.

او افزود: در این محاسبات آماری، سال 99 مورد قیاس قرار نگرفته، چون به دنبال سرایت ویروس کرونا به کشور، در نوروز راهها برای سفر به کلی بسته بود.

به گفته او، در میان استان های کشور، مازندران با 537 هزار شب اقامت دارای بیشترین و استان خوزستان (مناطق زردرنگ) با تنها 1681 شب اقامت، کمترین میزان اقامت را در تعطیلات نوروز 1400 به خود اختصاص داده اند.

برات با اشاره به آمار بازدید از اماکن در ایام نوروز گفت: 23 میلیون و 419 هزار و 79 نفرـ بازدید از موزه ها، اماکن تاریخی و گردشگری در تعطیلات نوروز ثبت شده، این درحالی است که در نوروز 1398 این رقم بیش از 115 میلیون نفر بود، در نتیجه 80 درصد کاهش بازدید را در نوروز 1400 تجربه کردیم.

به گفته معاون اداره کل نظارت، ارزیابی و خدمات گردشگری کشور، در این تعطیلات مجموعا 59 هزار و 410 مورد بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری انجام شد که 926 مورد تشویقی، 2415 تذکر و 554 اخطار کتبی صادر شد و 212 واحد گردشگری نیز تعلیق یا تعطیل شدند.

او افزود: مجموعا 147 مورد شکایت در نوروز دریافت شد که عموما به کنسلی و عدم استرداد به موقع هزینه ها مربوط بوده و هیچ گزارش یا شکایت مردمی از ابتلا به کرونا و یا رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در تاسیسات گردشگری دریافت نشده است. بدیهی است در فرآیند بازدید و بازرسی های همکاران از خدمات تاسیسات گردشگری ممکن است تذکر و اخطارهایی در خصوص رعایت اصول ایمنی و بهداشتی داده شده باشد، اما گزارشی از تخلفات این چنینی نداشتیم.

برات اظهار کرد: کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، تهران، کرمانشاه و ایلام به ترتیب استان هایی بودند که بیشترین بازدید و به تبع آن بیشترین تذکر و اخطار را در تعطیلات نوروز دریافت کردند و در مقابل استان سیستان و بلوچستان کمترین مورد تذکر و اخطار را داشته است.

معاون نظارت ارزیابی و خدمات گردشگری کشور در ادامه یادآور شد: استراتژی حوزه گردشگری در وهله اول سلامت آحاد مردم و مسافران و جامعه میزبان بوده است. گردشگری بدون امنیت جانی و روانی، اصلا اولویت و معنی ندارد. با این وجود از آن جا که دوران نهفتگی این بیماری مشخص است، افزایش آمار مبتلایان در نوروز نشان می دهد این افراد پیش از تعطیلات مبتلا شده اند، قبل از آنکه سفری آغاز شود و قطعا عوامل مختلفی از جمله، صف ارزاق، ازدحام جمعیت در ناوگان حمل و نقل عمومی و متروها، خریدهای انتها سال، مراجعات دقیقه نودی مردم به ادارات و موسسات مالی و ازدحام در بانک ها و... همه و همه می تواند در شیوع تصاعدی کرونا موثر بوده باشد. ما نمی خواهیم سفر را بی تاثیر بدانیم، اما پیش از سفر، عوامل دیگری در شرایط حال حاضر کشور نقش داشته اند. تا به امروز هیچ منبع علمی یا مطالعه ای که میزان ارتباط بین سفر و گسترش کرونا را نشان دهد انجام نشده و در دسترس نیست. با این همه فعالان صنعت گردشگری و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیشترین همکاری را با ستاد ملی مدیریت کرونا داشته و همواره خود را تابع تصمیمات ستاد کرونا می دانند.

او افزود: سفرهای گردشگری عموما در اماکن باز یا طبیعی صورت پذیرفته و برخلاف دید و بازدیدهای خانوادگی در محیط های بسته انجام نمی شود. بنابراین ترغیب به گردشگری در مقاصد جدید ایمن می توانست مانع از دید و بازدیدهای درون خانوادگی شود.

برات گفت: فرض کنید این بیماری طولانی شود، صنعت گردشگری و خانواده بزرگ تحت پوشش آن چه باید کند؟ آیا باید نابود شود؟ ضمن اینکه باید توجه داشت که به هر حال مردم تمایل فزاینده ای برای سفر دارند، اگر فضای منطقی ایجاد نشود، منجر به رفتارهای ناهنجار خواهد شد و سفر ناایمن و آسیب زا گسترش می یابد. بنابراین کنترل شیوع بیماری بستگی مستقیم به رفتار اجتماعی مردم، مشارکت پذیری و اقناع عمومی در رعایت پروتکل ها دارد.

منبع: همگردی

به "اعلام رکوردداران سفر و تخلف های نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام رکوردداران سفر و تخلف های نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید