از نگرانی مازنی ها در خصوص آرد تا پاسخ مدیران غلات استان ، اگر خبازان شکایتی دارند به غله اعلام نمایند

به گزارش وبلاگ گل یخ، استان مازندران به برکت داشتن خاک و آب مناسب یکی از باکیفیت ترین گندم ها را فراوری می نماید اما درخصوص آرد توزیعی در نانوایی های استان، همیشه نگرانی هایی وجود دارد و بارها گفته شده ریشه بیماری های خطرناک گوارشی را باید در نان جُست .

از نگرانی مازنی ها در خصوص آرد تا پاسخ مدیران غلات استان ، اگر خبازان شکایتی دارند به غله اعلام نمایند

به گزارش وبلاگ گل یخ مازندران برابر ادعای اداره جهاد کشاورزی مازندران، این استان یکی از بهترین و مرغوب ترین گندم ها را در قیاس با سایر استان های کشور فراوری می نماید. برابر این ادعا اقلیم مازندران اقلام کشاورزی و باغی زیادی را با دستان پرتوان کشاورزان فراوری می نماید که غالباً مرغوب و صادراتی هستند و گندم فراوریی استان در مقایسه با سایر انواع خود که در دیگر استان ها فراوری می شوند، از کیفیت بالایی برخوردار است.

اماسوال افکار عمومی این است که اگر مازندران، گندم مرغوبی فراوری می نماید چرا آردی که در این استان فراوری می شود نامرغوب با درصد رطوبت بالا و سبوس پایین است و آنچه برای پخت قوت غالب به نانوایی ها می رسد به شهادت بعضی گزارش ها، مرغوب نیست و برابر هشداری که مدیرکل سابق دانشگاه علوم پزشکی مازندران داد می تواند موجب سرطان دستگاه گوارش شود. در اینجا باید از مسئولان غلّه پرسید آیا ادعای جهاد کشاورزی مازندران در مورد کیفیت گندم فراوریی مازندران، درست است؟ اگر درست است چرا به رغم فراوری گندم با کیفیت در مزارع مازندران، حال آرد استان خوب نیست؟

استان مازندران به برکت داشتن خاک و آب مناسب یکی از باکیفیت ترین گندم ها را فراوری می نماید اما درخصوص آرد توزیعی در نانوایی های استان، همیشه نگرانی هایی وجود دارد و بارها گفته شده ریشه بیماری های خطرناک گوارشی را باید در نان جُست .

محمدی از شهروندانی که نان بربری استفاده می نماید در این زمینه گفت: در گذشته نانی که خریداری می کردیم تا چند روز ماندگاری داشت و قابل استفاده بود اما امروزه نان پس از یک روز خشک و بیات می شود و تنها به درد مصرف غیرانسانی دارد و من فکر می کنم مشکل به آرد برمی شود چون شکل و شیوه پخت نانواها که نسبت به گذشته تغییر چندانی نداشته است و به همان سبک و سیاق است.

در گزارشی با مدیران اداره کل غله استان و رییس صنف نانوایان ساری دلیل نگرانی ها در مورد آردی که در نانوایی های مازندران توزیع می شود و کیفیت نان را جویا می شویم.

*غله مسئول کیفیت آرد است

عضو کارگروه آرد و نان استان و رییس صنف نانوایان و شالی کوبی داران شهرستان ساری مشکل را متوجه اداره کل غله دانست و گفت: شخص مدیرکل غله استان مازندران در این بخش مسئولیت دارد و باید جوابگو باشد.

علی اصغر محمودی صاحبی تأکید کرد: اداره کل غله استان مازندران وظیفه نظارت بر کارخانجات آرد و تحویل آرد سالم به خبازی ها را دارد و هرگونه کوتاهی در این بخش متوجه مدیرکل غله است و در صورت بروز مشکل، هم باید به مردم و هم به اتحادیه آرد و نان در مورد ضرورت تحویل آرد سالم، شرح دهد.

وی همچنین گفت: موضوع کیفیت پایین آرد را بارها در کارگروه طرح کردم و هشدار دادم اما مدیران این بخش، توجهی به هشدارهای دلسوزانه ما ندارند.

*سال 99 میزان موجودی گندم و کیفیت آرد استان بسیار مناسب بود

محمود کاظمی نژاد معاون بازرگانی اداره کل غله و خدمات بازرگانی مازندران ضمن تأیید کیفیت گندم فراوریی مازندران به عنوان یکی از گندم های داخلی مرغوب گفت: باید شرح بدهم که مصرف سالانه گندم استان مازندران حدود 430 هزار تن است که تنها رقمی حدود 15 تا 20 درصد یعنی 60 تا 80 هزار تُن آن را در زمان خرید تضمینی از کشاورزان زحمتکش مازندرانی تحویل می گیریم و الباقی مصرف استان، از سایر استان ها از جمله گلستان، خوزستان و بعضی استان های غربی تامین می شود.

وی اضافه نمود: در سال گذشته با توجه به برنامه ریزی های شرکت بازرگانی دولتی ایران، بخشی قابل توجه ای از احتیاج استان از محل گندم وارداتی به خصوص به وسیله بنادر استان و از مبدأ کشورهای روسیه و قزاقستان تامین شده است، البته موضوع اختلاط صحیح گندم بسیار مهم بوده و پیگیری می کنیم در سیلوی شهید میرزاپور نکا و کارخانجات آرد این مهم انجام شود.

کاظمی نژاد همچنین در مورد کیفیت آرد مازندران اضافه نمود: با اطمینان می گویم با توجه به کیفیت گندم موجود در استان (از نظر میزان گلوتن)، قاعدتاً باید کیفیت آرد استان بسیار مناسب باشد، از این رو در شرایط فعلی ادعای کیفیت پایین گندم و آرد از نظر کارشناسی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و در واقع باید شاهد نان با کیفیت بالا در استان باشیم که گزارش ارزیابی پژوهشکده غلات شرکت بازرگانی دولتی ایران که به صورت مستمر کیفیت آرد و نان استان ها را پایش و ارزیابی می نماید، نیزاین ادعا را تایید می نماید؛ لازم به ذکر است در این ارزیابی ها استان مازندران همیشه از نظر کیفیت آرد و نان جز 5 استان برتر کشور بوده و مستندات آن هم قابل ارائه است.

معاون بازرگانی اداره کل غله مازندران همچنین گفت: نان بربری بیشتر از سایر انواع نان در استان های مازندران، گیلان و گلستان پخت می شود. در دیگر استان ها نان هایی چون لواش، سنگک و تافتون از فراوانی بیشتری برخوردارند که به علت تخت بودن و بعضی مسائل فنی به آردی با گلوتن پایین تری احتیاج دارند، اما همانطور که گفته شد نان بربری به آرد با گلوتن بالا احتیاج دارد که خوشبختانه در امسال از نظر در اختیار داشتن گندم و آرد با گلوتن بالا در شرایط بسیار خوبی قرار داشته ایم و اگر از نانوایان زحمتکش استان هم سوال نمایید قطعا این موارد را تایید خواهند کرد و در صورتی که هر کدام از نانوایان خدوم استان هم به کیفیت آرد اعتراض داشته باشد در اسرع وقت رسیدگی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بر اساس دستور العمل کشوری و تاکید مصوبه کارگروه گندم و آرد و نان استان نوع آرد تحویلی(از نظر درصد سبوس گیری) به واحد های نانوایی، به نوع نان بستگی دارد یعنی به نانوایی های با پخت بربری و فانتزی، آردی که 18 درصد سبوس گیری شده و به نانوایی های لواش و تافتون آردی که 15 درصد سبوس گیری شده تحویل داده می شود. البته در جلسات کمیته کارشناسی کارگروه آرد و نان استان مباحث کارشناسی در مورد کاهش بیشتر درصد سبوس گیری مطرح و موضوع درحال آنالیز می باشد.

کاظمی نژاد همچنین گفت: در سال های گذشته آردی که به واحدهای بربری تحویل می شد دارای درصد سبوس گیری بیشتری و اصطلاحاً سفیدتر بود اما در چند سال اخیر همانگونه که گفته شد با پیگیری اعضای کارگروه آرد و نان استان به خصوص استانداری مازندران، اداره کل غله، دانشگاه علوم پزشکی استان و سایر اعضای کارگروه، نان بربری، تیره تر شد و دلیل این امر این است که حداکثر سبوس گیری آرد، برای نان بربری 18 درصد معین شد. رعایت این موضوع از طرف کارخانجات آرد ، از سوی همکاران دانشگاه علوم پزشکی و واحد کنترل کیفی اداره کل غله به شدت نظارت و کنترل می شود و اتفاقا در ماه جاری با چند کارخانه آردی که این موضوع را رعایت نکردند برخورد شد.

وی در خاتمه گفت با توجه به اینکه تعداد زیادی از مسئولین و کارشناسان اداره کل غله، به صورت شبانه روزی جهت تأمین گندم کیفی مورد احتیاج استان انجام وظیفه کرده اند تا گندم مورد احتیاج استان به موقع تامین شود و حتی یک روز هم به رغم کرونا، دورکار نبوده و همه روزه در محل خدمت چه در ستاد، چه در بنادر استان و سیلوی شهید میرزاپور نکا حاضر بوده اند، از مدیران کارخانجات آرد و متصدیان واحد های نانوایی درخواست کرد بیش از گذشته تمام کوشش خود را برای فراوری آرد و نان مناسب جهت جلب رضایت مردم شریف استان مبذول کنند.

منبع: جام جم آنلاین

به "از نگرانی مازنی ها در خصوص آرد تا پاسخ مدیران غلات استان ، اگر خبازان شکایتی دارند به غله اعلام نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نگرانی مازنی ها در خصوص آرد تا پاسخ مدیران غلات استان ، اگر خبازان شکایتی دارند به غله اعلام نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید