آثار دیده نشده از خالق امپرسیونیسم ، مونه کاریکاتور هم می کشید

به گزارش وبلاگ گل یخ، اگر نام کلود مونه را بشنوید، چه چیزی در ذهنتان تداعی می گردد؟ نیلوفرهای آبی؟ امپریسیونیسم؟ شاید هم شباهت نام مونه و مانه؟! اما اغلب مردم اطلاع ندارند این نقاش مشهور فرانسوی در کنار خلق مجموعه تابلوهای چشم نواز، در طراحی کاریکاتور هم چیره دست بود.

آثار دیده نشده از خالق امپرسیونیسم ، مونه کاریکاتور هم می کشید

به گزارش وبلاگ گل یخ، در این مطلب کوتاه بخشی از فعالیت هنری کلود مونه فرانسوی معرفی می گردد که اغلب کمتر مورد توجه قرار می گیرد: مونه به عنوان یک کاریکاتوریست.

وقتی می گوییم این بخش از فعالیت هنری مونه کمتر مورد توجه قرار گرفته است، منظور این است که مردم کمتر درباره این آثار مونه آگاه هستند؛ البته این موضوع چندان تعجب آور نیست؛ چراکه کاریکاتورهای این نقاش باید با مجموعه های نیلوفر آبی رقابت می کردند.

شاید بهتر باشد برای آنالیز اجمالی کاریکاتورهای مونه مروری کوتاه بر زندگی این هنرمند داشته باشیم.

اسکار کلود مونه در سال 1840 در پاریس به دنیا آمد. زمانی که یک کودک حدودا 5 ساله بود خانواده او به نورماندی و دهکده لو آور نقل مکان کردند. وقتی که مونه 11 ساله شد با حمایت مادرش به مدرسه هنر همان منطقه رفت. او حدود چهار سال در کلاس های مدرسه لو آور شرکت کرد.

او زمان حضور در کلاس ها بود که فرایند خلق کاریکاتورها را شروع کرد. در زمانی که خارج از کلاس حضور داشت هم تاجران و ساکنان لو آور سوژه کاریکاتورهای او بودند.

تا جایی که تعیین است، نخستین کاریکاتورهایی که توسط مونه خلق شدند به فاصله بین 1855 و 1857 بازمی گردند.

مونه در نامه ای نوشت: در پانزده سالگی من به عنوان یک کاریکاتوریست مشهور در لو آور شناخته می شدم. شهرت من به حدی رسیده بود که از نقاط مختلف سفارش پرتره های طنز می گرفتم. سفارش ها متعدد و پول تو جیبی های ناکافی که مادرم سخاوتمندانه به من می داد سبب شد یک تصمیم جسورانه ای بگیرم که خانواده ام را شوکه کرد. من برای پرتره ها پول دریافت می کردم... طی یک ماه مشتری های من دو برابر شدند... اگر به این فرایند ادامه می دادم امروز یک میلیونر بودم.

شاید اگر اصرار اوژن بودن نقاش فرانسوی به مونه برای خلق نقاشی در فضای باز نبود، این هنرمند همچنان به خلق کاریکاتور ادامه می داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آثار دیده نشده از خالق امپرسیونیسم ، مونه کاریکاتور هم می کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار دیده نشده از خالق امپرسیونیسم ، مونه کاریکاتور هم می کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید