دو میلیون کد بورسی جدید پس از سقوط

به گزارش وبلاگ گل یخ، با وجود نرخ تورم بالا و همچنین روشن بودن موتور نقدینگی این گمان وجود دارد که مجددا آتش بورس داغ شده و قصه سال های 92، مهر 97 و از همه مهم تر مرداد 99 تکرار گردد. ضروری است که سیاستگذار از همین حالا به فکر کنترل نوسانات بازار سهام باشد.

دو میلیون کد بورسی جدید پس از سقوط

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ گل یخ به نقل از فرهیختگان، بازار سهام در بیستم آذرماه 99، شاخص یک میلیون و 211 هزار واحدی را به عنوان مقاومت خود شناسایی کرد و از همان روز استارت بازگشت خود را زد و تا روز گذشته 293 هزار واحد رشد را به ثبت رسانده است. این بدین معنی است که 25 درصد از افت بازار سهام از سقف تاریخی و 2 میلیون واحدی آن جبران شده است. با همه اینها اما همچنان تبعات ریزش اخیر وجود دارد. یکی از تبعات ریزش اخیر، ضرر سهامداران در سطح فردی بود که باوجود رشد های اخیر نیز همچنان به نقطه سربه سر مناسب دست پیدا ننموده اند. اما درصورت نگاه کلان و بلندمدت به بازار سهام، اصلی ترین تبعات ریزش اخیر را (لازم به شرح است اشتباه های دولت و سیاستگذاران در جهش حباب بازار و ریزش سنگین آن به دلیل تکرار مکررات وجود ندارد) می توان کاهش اعتماد عمومی به سیاستگذار، کاهش اعتماد به بورس، افت 40 درصدی مشارکت در عرضه های اولیه، درنهایت خروج 30 هزار و 400 میلیارد پول حقیقی دانست. کاهش اعتماد عمومی به سیاستگذار به حدی است که عموم آنها به هیچ گونه تحلیل تکنیکال، بنیادی و ارزشی از سهام ها و کلیت بازار اعتقاد نداشته و مشخصا دست دولت و حقوقی ها را در بالا و پایین رفتن قیمت ها دخیل می دانند، بنابراین اشتباهات سیاستگذاران نه تنها منجربه خروج پس انداز ها و منابع مالی مردم از بازار شده است، بلکه باتوجه به آمار های مرورشده، احتمالا این محرومیت برای مدت مدیدی ادامه پیدا خواهد نمود. تجربه های سال های اخیر نشان می دهند در عمده موارد پس از یک دوره رکود مجددا با پیدایش شرایط مشابه آنچه گفته شد، سیل نقدینگی ناپایدار به سمت بازار سرمایه سرازیر و قصه قدیمی تکرار گردد. باوجود افزایش 100 درصدی میانگین ارزش معاملات آذرماه در مقایسه با آبان و همچنین بازگشت بعضی پول های حقیقی به بازار (خالص بازگشت پول حقیقی در 20 روز کاری اخیر مثبت بوده است) احتمال رونق دریافت مجدد بازار سهام وجود دارد، این درحالی است که باوجود پیش بینی ها از رکود سنگین بر بازار مسکن و همچنین نبود چشم انداز بالا برای قیمت دلار طی ماه های آینده و در عین حال روشن بودن موتور نقدینگی و تورم، احتمال تکرار تجربه های تلخی مثل مرداد 92 و مرداد 99 وجود دارد.

2 چالش عظیم در بورس

بر اساس آمار های سازمان بورس تهران تعداد کل کد های حقیقی صادر شده در بازار سهام کشور در انتها آبان ماه 99 حدود 23 میلیون نفر یعنی یک چهارم جمعیت کشور است. از این تعداد 10 میلیون کد معاملاتی از اول فروردین امسال تا انتها آبان ماه سال 99 صادر شده، تعداد 2 میلیون در سال 98 و تقریبا 900 هزار کد نیز در سال 97 صادر شده است. آنالیز ها نشان می دهد در بورس ایران درحالی 27 درصد از جمعیت کشور دارای کد معاملاتی و سهامداری حقیقی هستند که این میزان در کشور های با بازار های توسعه یافته مالی مانند چین و آمریکا در حدود 10 تا 15 درصد از جمعیت آنهاست. فرایند غیرعادی رشد شاخص بورس ایران که از آذرماه 98 شروع شد و در بهمن ماه آن سال اوج گرفت، با تشویق و ترویج دولت تا به حال چیزی در حدود 10 میلیون فعال را به خود دیده است. بازار بورس تهران از تاریخ 19 مردادماه امسال و درست پس از لمس بالاترین سقف تاریخی خود از روی شاخص 2 میلیون و 7 هزار واحدی وارد فاز اصلاحی شد و گارد نزولی به خود گرفت. این بازار مجددا از اواسط آبان ماه راستا صعودی معقول تری را شروع کرد اما علی رغم رشد 25 درصدی در یک ماهه اخیر، شاخص کل این بازار تا سقف تاریخی خود که بر روی رقم 2 میلیون واحد قرار گرفته است، همچنان فاصله ای 500 هزار واحدی دارد. این رفت وآمد های شاخص ضرر های سنگینی به عمده سهامداران بازار که بسیاری از آنها را افراد تازه وارد تشکیل می دهند وارد نموده است و حتی صعود های اخیر نیز همچنان نتواسته آنها را به نقطه سربه سر برساند. اما از منظر کلان و نگاه آینده نگری به بازار سهام مهم ترین چالش های برآمده از این رفت و آمدهای شاخص را می توان از دست رفتن اعتماد عمومی به سیاستگذار و همچنین تلف شدن فرصت تاریخی تامین مالی به وسیله بورس دانست.

عواقب نبود سرمایه اجتماعی در بورس

بورس ایران چه به لحاظ سخت افزاری و چه نرم افزاری پختگی لازم را حتی در ماه های اخیر نیز نداشته است. مهم تر از اینها اما خلأ سیاستگذاری مناسب است که بازار سرمایه را در طول یک سال اخیر دچار فراز و فرود های متفاوت نموده است. بسیاری از کارشناسان نوک پیکان چنین قائله ای را به سوی مردم می گیرند و معتقدند که حتی با وجود اشتباه های دولت و سیاستگذار، این خود مردم بودند که نباید ندانسته وارد آن می شدند، اما چنین تحلیلی درست نیست. چراکه بسیاری از مردم در روز هایی که در بیرون از بازار بورس، با تورم روبه رو هستند و در داخل بازار آتش سود های فضایی را داغ می بینند، راهی غیر از ورود به آن ندارند. تشویق ها و سخنان انگیزشی هیات دولت هم درمورد بورس تکه های این پازل را تکیمل می کرد. با همه اینها چه انتظاری از مردم می رود که منافع کوتاه مدت و سود های آنچنانی را کنار گذاشته و منطقی و بلندمدت به بازار بورس نگاه نمایند. این درحالی است که استفاده کلان از بازار سرمایه، ایجاد شرایط برای رشد پایدار آن و... همگی از وظایف دولت و سیاستگذار است. آثار منفی نوسانات شاخص بورس برای دولت و اقتصاد کشور بسی فراتر از منافع کوتاه مدت مالی و ضرر های سرمایه گذاران است. مساله اصلی از دست دادن سرمایه اجتماعی در بازار سهام و از بین رفتن اعتماد عمومی به سیاستگذار است که درنهایت منجر به محروم شدن بازار سرمایه از منابع بالقوه سطح جامعه است. به عنوان مثال، بعضی از دوستان و آشنایان که در سال های دورتر هر یک به نحوی، بخشی از سرمایه خود را در بورس از دست داده اند (مانند سقوط سال 92)، نه تنها هیچ گاه تمایلی به بازگشت به آن نداشته، بلکه هریک افراد دیگری را نیز سفارش به عدم سرمایه گذاری در آن می نمایند؛ یا مثلا رصد نظرات مردم درمورد بازار نشان می دهد که عموم آنها به هیچ گونه تحلیل تکنیکال، بنیادی و ارزشی از سهام ها و کلیت بازار اعتقاد نداشته و مشخصا دست دولت و حقوقی ها را در بالا و انتها رفتن قیمت ها دخیل می دانند. بنابراین سیاست های دولت منجر شد که بازار سرمایه برای مدت مدیدی محروم از منابع و پس انداز های مردم بماند تا پس از یک دوره طولانی رکود مجددا با پیدایش شرایط مشابه آنچه گفته شد، سیل نقدینگی ناپایدار به سمت بازار سرمایه سرازیر و قصه قدیمی تکرار گردد. گواه این مساله مطرح شده نیز کاهش 1200 درصدی ورود کد های حقیقی (افراد احراز هویت شده) به بازار بورس کشور در طی پنج ماه اخیر تا انتها آبان ماه 99 است. علاوه بر این در 4 ماه اخیر درمجموع 30 هزار و 400 میلیارد خروج پول از سوی حقیقی ها اتفاق افتاده است.

ورود 2، 2 میلیون نفر به بورس پس از سقوط

با وجود اینکه از 19 مرداد ماه امسال بورس ایران فرایند اصلاحی خود را شروع نموده و یکی از عظیم ترین اصلاح های تاریخی بورس کشور رقم خورده، اما آنالیز تعداد ثبت نامی ها در سامانه سجام نشان می دهد طی ماه های شهریور، مهر و آبان ماه 99 در مجموع دو میلیون و 219 هزار و 718 نفر در سامانه سجام ثبت نام نموده اند. در درشتی این رقم همین قدر کافی است بدانیم این تعداد معادل 75 درصد کل ثبت نامی های سجام در 12 ماهه سال 98 است و به این معنی است که هنوز هم با وجود از دست رفتن چمشگیر سرمایه مادی حدود 15 میلیون سرمایه گذار در بورس و مهم تر از آن با وجود از بین رفتن اعتماد عمومی به سیاستگذار، اما هنوز اقبال عمومی به بورس بسیار قوی است و پول های پرقدرت، بورس را همچنان جذاب می بینند. موضوعی که سیاستگذاری درست برای فعالیت بازار سرمایه را می طلبد.

کاهش 40 درصدی مشارکت در عرضه اولیه

به طور کلی در شرایط پرنوسان بازار سهام، از یک سو سرمایه های مردم در خطر است و از سوی دیگر تامین مالی چندانی برای فراوری انجام نمی پذیرد. یکی از نشانه های اصلی میزان تامین مالی در بازار سهام تعداد عرضه اولیه شرکت ها و پس انداز های جذب شده از این راستا است چراکه معاملات روزانه سهام ها در بازار ثانویه به هیچ وجه عایدی برای فراوری و بخش حقیقی اقتصاد نخواهد داشت. بر اساس آمار ها از عرضه اولیه امین که در تاریخ 15 مرداد و چهار روز قبل از ریزش سراسری بازار سهام بوده، چیزی در حدود 5 میلیون و 300 هزار نفر استقبال و اقدام به خریداری آن نموده اند. این درحالی است که در آخرین عرضه اولیه بازار یعنی وبوعلی که در روز های گذشته اجرا شده است، 3 میلیون و 950 هزار نفر استقبال نموده اند. به طور کلی آنالیز عرضه اولیه بازار در 6 ماه اخیر فرایند کاهش مشارکت مردم در بازار اولیه سهام را به خوبی تعداد کدهای بورسی در بورس ایران در مقایسه با کشور های دیگر نشان می دهد. میزان مشارکت در عرضه اولیه صبا به عنوان اولین عرضه اولیه سال 99 در بیستم فروردین امسال در حدود یک میلیون و 944 هزار نفر بوده که با اوج گیری بازار بورس این رقم برای عرضه اولیه زملارد در تاریخ 22 مرداد به حدود 5 میلیون و 556 هزار نفر می رسد.

جالب است که فرایند نزولی مشارکت در عرضه های اولیه از همان مردادماه شروع می گردد و برای عرضه اولیه ثبهساز به حدود 5 میلیون و 100 هزار نفر می رسد و درنهایت همان طور که گفته شد در عرضه اولیه وبوعلی با کاهش 40 درصدی روبرو می گردد. جالب است که سیاست های اشتباه دولت در قبال بازار علاوه بر کاهش میزان مشارکت در عرضه های اولیه، فرصت طلایی تامین مالی و عرضه بسیاری از شرکت ها و همچنین فروش سهام های دولتی را در بازار گرفت، به طوری که شرایط بی ثبات بازار در پنج ماه اخیر تنها اجازه 5 عرضه اولیه را داد. این درحالی است که 23 شرکت آماده و منتظر دستور سازمان بورس برای عرضه اولیه سهام خود هستند که شرایط بازار اجازه آن را نمی دهد.

رشد 76 درصدی خارجی ها در بورس

در میان این وضعیتی که کدهای بورسی کاهش 1250درصدی داشته است، یک نکته جالب توجه نیز دیده می گردد، آن هم افزایش 76درصدی کدهای خارجی (کدهای صادرشده برای افراد حقیقی ایرانی مقیم کشورهای خارجی یا اتباع خارجی) در 8ماهه امسال بوده است، به طوریکه تعداد کل کدهای خارجی در آبان ماه 98 درحالی حدود 1444کد بوده و تا فروردین ماه 99 به حدود 1772کد رسیده بود که این تعداد در انتها آبان ماه 99 به 3118کد بورسی رسیده است. این تعداد در مهرماه نیز 3000کد بوده است. البته مالکیت سهامداران خارجی از ارزش بازار سرمایه ایران بیش از 4درصد نیست که این عدد بسیار کمی است و ظرفیت های بازار ایران بسیار بالاست؛ چراکه در بعضی بورس های منطقه مالکیت خارجی ها 30 تا 40درصد است. با افزایش شفافیت بازار بورس و همچنین کاهش نااطمینانی موجود در اقتصاد کشور می توان شاهد حضور تعداد بیشتری از سهامداران خارجی بود که به معنی جذب سرمایه گذاری خارجی نیز است، مولفه ای که در اقتصاد کشور سال هاست گم شده.

خروج 30 هزار میلیارد تومان در 4 ماه

از 19 مردادماه امسال که بازار فرایند اصلاحی خود را شروع نموده در مجموع 30 هزار و 400 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شده است. البته به عبارت صحیح تر تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی اتفاق افتاده و این میزان از پول توسط حقوقی ها به بازار وارد شده است. هر چند ورود و وجود پول حقوقی در بازار اتفاق بدی نیست اما خروج پول حقیقی می تواند نشان دهنده مورادی باشد که در بالا مطرح شد. البته هر چند از ابتدای آذرماه تا به حال میزان ورود پول حقیقی به حقوقی غالب بوده است و چیزی در حدود هزار میلیارد مالکیت حقوقی به حقیقی اتفاق افتاده است اما در هر حال برآیند چهار ماه اخیر همچنان حاکی از خروج پول های حقیقی است.

خطر تکرار مردادماه

تا اینجای گزارش سعی بر ارائه تحلیل و آماری از عواقب اشتباه های سیاستگذار در بازار بورس تهران بود که در سه مورد نیز طبقه بندی شد. اما در انتها گفتنی است که فرایند دو ماهه اخیر حاکی از اتفاقات مثبتی در بازار سهام است. در مجموع آبان و آذر شاخص کل بورس توانسته 25 درصد رشد داشته باشد و میانگین ارزش معاملات نیز که در آبان ماه در حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده در 20 روز نخست آذرماه به حدود 24هزار میلیارد تومان در روز رسیده است. از سوی دیگر پس از چهار ماه برآیند تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی به سمت حقیقی ها سنگین بوده و در 20 روز کاری اخیر هزار میلیارد تومان از سوی حقیقی ها به بازار سهام وارد شده است. از همه مهم تر چشم انداز بازار های موازی چندان جذاب نبوده به طوری که برای مسکن، رکود سنگینی در زمستان پیش بینی می گردد و برای دلار نیز تا ماه های آینده بازدهی خاصی وجود نخواهد داشت. با وجود نرخ تورم بالا و همچنین روشن بودن موتور نقدینگی این گمان وجود دارد که مجددا آتش بورس داغ شده و قصه سال های 92، مهر 97 و از همه مهم تر مرداد 99 تکرار گردد. ضروری است که سیاستگذار از همین حالا به فکر کنترل نوسانات بازار سهام باشد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ گل یخ هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دو میلیون کد بورسی جدید پس از سقوط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو میلیون کد بورسی جدید پس از سقوط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید