جا به جا شدن رکورد عمیق ترین غارهای ایران

به گزارش وبلاگ گل یخ، قیژه لان به عنوان سومین غار عمیق ایران شناسایی شد و به این ترتیب رتبه بندی این دسته از غارها تغییر کرد.

جا به جا شدن رکورد عمیق ترین غارهای ایران

به گفته یوسف سورنی نیا، سرپرست گروه اکتشاف غارهای ایران، غارنوردان ایرانی به همراه 21 غارنورد از ایتالیا، فرانسه، لهستان و ارمنستان به کرمانشاه رفتند و رتبه عمیق ترین غارهای ایران را جابه جا کردند.

یوسف سورنی بیان نمود:

از چند سال قبل با هم در برنامه ای مشترک در جهت اکتشاف در مناطقی که غارهای دور از دسترس و بکر دارد، غارنوردان ایرانی و خارجی همکاری می نمایند. این گروه 5شنبه هفته گذشته به ایران آمدند و در روزهای اخیر توانستند به غار قیژه لان رفته و بخش هایی از آن را که دور از دسترس بود کشف نمایند.

بر اساس اظهارات ایشان تا امروز این غار با 450 متر عمق شناخته شده بود، اما عمق آن با همکاری غارنوردان ایرانی و خارجی به 640 متر رسید و توانست رتبه سوم عمیق ترین غارهای ایران را به دست بیاورد.

این رتبه قبلا از آن غار قلا بود که با حدود 559 متر ژرفا، پس از غارهای جوجار به عمق 1300 متر و پراو با 750 متر عمق، رتبه سوم را داشت که با پیمایش نو این رتبه ها جابه جا شد. با ادامه این اکتشاف احتمال اینکه عمق این غار بیشتر باشد، هنوز وجود دارد.

سورنی نیا در ادامه گفت که بنابراین جوجار با 1300 متر عمق اولین غار عمیق ایران و با 750 متر عمق دومین غار نیز پراو شناخته شده است.

وی اضافه کرد:

گروه غارنوردی که از این غارنوردان خارجی برای آمدن به کرمانشاه دعوت کرد، گروه غارنوردی سورنا است که با انجمن غار و غارشناسی ایرانیان همکاری می نماید. فعالیت این گروه از غارنوردان موجب شد تا دید غارنوردان خارجی نسبت به غارهای عمیق ایران تغییر کند.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر

به "جا به جا شدن رکورد عمیق ترین غارهای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جا به جا شدن رکورد عمیق ترین غارهای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید