تعویض کاشی شکسته با وسایل ساده و دم دستی

به گزارش وبلاگ گل یخ، تعویض کاشی شکسته به نظر کار راحتی می آید، البته همینطور هم می تواند باشد به شرطی که اطلاعات کافی و اندکی پشتکار در این زمینه داشته باشید. کاشی ها امروزه دیگر در تمام قسمت های خانه مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین حتما پیش می آید که یک یا تعدادی از کاشی ها بخاطر ضربه یا افتادن چیزی سنگین بروی آنها بشکنند. اگر یک کاشی شکسته باشد باید طوری آنرا تعویض کنید که به کاشی های مجاور ضربه ای وارد نکند اگر هم چند دسته کنار هم شکسته اند باید به نحوی درست آنها را جدا نموده و کاشی های تازه را نصب کنید.

تعویض کاشی شکسته با وسایل ساده و دم دستی

دیده شده که برخی کاشی های شکسته را با چسب به یکدیگر می چسبانند. هر چند این کار خوب جواب می دهد اما از آنجایی که قسمت ترک خورده همواره در دید خواهد بود، نتیجه کار رضایت بخش و بی نقض نخواهد شد. با نزدیک شدن سال نو فرصتی خوبی به ما دست می دهد تا دستی به سر و روی خانه خود بکشیم بنابراین اگر مدتی طولانی است که کاشی شکسته ای در خانه دارید فرصت خوبی است که بهه بهانه سال نو هم که شده، دست به کار شده و کاشی خانه را تعویض کنید. در این پست به صورت مختصر به معرفی نکاتی مهم و آموزشی برای آغاز کار و نحوه تعویض کاشی شکسته می پردازم که امیدوارم برای شما عزیزان بیننده سایت اتاق مفید باشد.

فرایند تعویض کاشی های دیوار و کف کاملا تعیین و مستقیم است. ابتدا کاشی ترک دار را برداشته و با کاشی نو تعویض می کنیم سپس با دوغاب های آماده جای آن را مستحکم می کنیم. به نظر ساده می آید اما باید قبل از کار کاملا بدانید چگونه از وارد کردن صدمه های بیشتر به کاشی های اطراف خودداری کنید. ابتدا باید با یک مغار، تیغه برش کاربیدی یا قلم درز، دوغاب اطراف کاشی شکسته را کاملا تراش داده و سپس با وارد آوردن مقدار درستی از فشار، با استفاده از یک پیچ گوشتی پهن و چکش کاشی را از جایش درآورید. البته برخی ها ترجیح می دهند کاشی را کاملا شکسته و خرد نمایند تا کاشی های اطراف صدمه ای نبینند.

بعداز درآوردن کاشی باید با استفاده از یک تیغه تیز مانند پیچ گوشتی پهن، ملات و سیمان قبلی را تا آخرین لایه خراش بدهید تا ملات تازه به خوبی جای خود محکم گردد. برای چسبندگی بهتر خوب است پشت کاشی تازه را هم با ملات چسبنده آغشته نموده و در جای خود بچسبانید. بعداز قرار دادن، بگذارید کاشی و ملات کاملا خشک شوند، پس از خشک شدن دوغاب را آماده نموده و اطراف آن بریزید. بجای دوغاب می توانید از قلم درزگیر کاشی هم بهره ببرید که به رنگ خود کاشی در می آید و کاملا از نفوذ آب به قسمت زیرین کاشی جلوگیری می نماید. قیمت این قلم ها حدود 10 هزار تومان است.

قدم های اصلی در تعویض کاشی شکسته همین مواردی بودن که در بالا ذکر کردیم البته این موارد زمانی صحیح است که فرایند تعویض به خوبی پیش رفته و به کاشی های اطراف یا ملات کاشی های اطراف صدمه ای وارد نگردد. ممکن است در حین فرایند تعویض کاشی شکسته، متوجه ترکی در لایه زیرین شوید که تا پشت کاشی دیگر هم رفته باشد. اگر ترک خیلی عظیم باشد باید رد آنرا تا جایی که ادامه دارد گرفته و تمام کاشی های منطقه را تعویض کنید زیرا کاشی هایی که روی این ترک قرار گرفته اند دیر یا زود لق شده و از جای خود در می آیند.

اگر ترک کوچک باشد که می توانید آنرا پر نموده و دوباره کاشی کاری کنید اما اگر ترک عظیم و ادامه دار باشد بهتر است از یک فرد حرفه ای یاری بگیرید چرا که شاید تمام کاشی های کف یا دیوار احتیاج به تعویض پیدا نمایند. اگر برای تراشیدن دوغاب اطراف کاشی شکسته از وسایل تیز استفاده می کنید سعی کنید حتما کاشی های اطراف با ورق محافظ مانند مقوا، چسب رنگ یا فویل بپوشانید تا صدمه ای به آنها وارد نگردد. شکل های زیر تعدادی از کاشی های مناسب برای تعویض کاشی شکسته در خانه را نشان می دهند.

×

خوانندگان این نوشته مطالب زیر را هم خوانده اند:

آشنایی با مدل های تازه کاشی / کاشی های سکه ای در طرح های شیک

مدل کاشی عکس دار مناسب دکوراسیون آشپزخانه و حمام

مدل کاشی طرح پارکت و کفپوش چوبی در رنگ های بسیار متنوع

کاشی و سرامیک طرح چوب مناسب کفپوش خانه های شیک و امروزی

اگر می خواهید کل کاشی های اتاقی مانند حمام یا سرویس بهداشتی را تعویض کنید یا تعداد زیادی از کاشی های مثلا کف دچار شکستگی شده اند، بهتر است کاشی هایی تازهی که انتخاب می کنید در طرح های گوناگون باشند تا مجبور نباشید در صورت شکستن دوباره یک کاشی، دوباره عین همان مدل را خریداری نموده و نصب کنید. با این کار نوعی آینده نگری نموده اید. اما یقینا هر جایی نمی گردد از این کاشی های رنگارنگ استفاده کرد، مکان هایی مانند گام پله ها می تواند جای خوبی برای نصب این کاشی ها باشد.

تعویض کاشی شکسته

منبع: اتاق

به "تعویض کاشی شکسته با وسایل ساده و دم دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویض کاشی شکسته با وسایل ساده و دم دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید