محور ساسانی فیروزآباد به ثبت جهانی رسید

به گزارش وبلاگ گل یخ، محور ساسانی فیروزآباد، واقع در استان فارس، به عنوان بیست و سومین اثر تاریخی کشور در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

محور ساسانی فیروزآباد به ثبت جهانی رسید

چهل و دومین اجلاس میراث جهانی یونسکو از سوم تیر ماه در منامه بحرین شروع به کار نموده که در این اجلاس، محور ساسانی که در منطقه فیروزآباد استان فارس واقع شده است، به عنوان چهارمین اثر جهانی شده این استان در یونسکو به ثبت رسید.

پرونده منظر باستان شناسی ساسانی فارس نتیجه 3 سال کار، پژوهش و مطالعه باستان شناسان، فیلمبرداران، مستندسازان و محققان است که از فیروزآباد شروع شده و تا بیشابور و سروستان استان فارس ادامه می یابد. در این منطقه مجموعه ای وسیع وجود دارد که شامل کاخ، شهر و غار می گردد که به گفته طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سندی برای مدیریت، نظارت و آنالیز بهتر این منطقه محسوب می گردد.

بعضی از باستان شناسان بر این عقیده بودند که هر یک از سه محوطه تاریخی شهر گور، سروستان و قلعه دختر، پتانسیل این را دارند که به صورت جداگانه در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسند؛ به همین علت از سال 1387، هر یک از این منطقه ها در قالب یک پرونده جداگانه در لیست موقت یونسکو به ثبت رسید؛ اما در سال گذشته و هم زمان با ارسال پرونده محور ساسانی فیروزآباد، نامه اصلاحیه نیز به یونسکو ارسال و درخواست شد تا هر سه محوطه در قالب یک پرونده کلی در یونسکو به ثبت برسد. البته این سه محوطه تاریخی در قالب یک پهنه و نه پرونده زنجیره ای معرفی شده است.

طالبیان، قبلا گفته بود به علت گستردگی حوزه ثبت و پیچیدگی های متعدد به ویژه تعهدات سازمان میراث فرهنگی در زمینه تملک عرصه های آثار تاریخی شهر گور فیروزآباد، سنگینی و حجم گسترده آثار محور ساسانی در کاخ اردشیر، قلعه دختر و نقش برجسته های ساسانی فیروزآباد، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان و غار شاپور و سروستان، دفاع و مذاکره برای ثبت این پرونده سنگین تر و پیچیده تر از دوره های گذشته است.

تخت جمشید، محوطه تاریخی پاسارگاد و باغ ارم، 3 بنای به ثبت رسیده استان فارس در یونسکو هستند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "محور ساسانی فیروزآباد به ثبت جهانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محور ساسانی فیروزآباد به ثبت جهانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید