برترین تمرین ورزشی برای بهبود سریع حافظه کدام است؟

به گزارش وبلاگ گل یخ، نتایج پژوهش کنونی نشان داد که جوانان سالم با این راه چاره توانستند عملکرد حافظه خود را در مدت زمان نسبتا کوتاهی افزایش دادند. هر جلسه تمرینی تنها 20 دقیقه طول می کشید و طی آن دوره های کوتاهی از تمرینات شدید انجام می دادند.

برترین تمرین ورزشی برای بهبود سریع حافظه کدام است؟

کسانی که بیشترین افزایش تناسب اندام را داشتند شاهد افزایش فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) بودند، پروتئینی که از عملکرد، رشد و بقای سلول های مغز پشتیبانی می نماید.

محقق ارشد این تحقیق، دکتر جنیفر هایز گفت: بهبود حافظه ناشی از ورزش، ممکن است به شرح ارتباط قبلی بین تمرین هوازی و عملکرد تحصیلی بهتر یاری کند.

بعلاوه با رسیدن به سنین بالا، ممکن است انتظار داشته باشیم که مزایای بیشتری را در افراد مبتلا به اختلال حافظه ناشی از شرایطی مانند زوال عقل مشاهده کنیم.

برای این پژوهش، تمرین ورزشی با گروه کنترل در بین 95 نفر مقایسه شد، تمرین با شدت بالا به ویژه برای حافظه با تداخل بالا مفید بود.

هنگامی که ما سعی می کنیم چیزی را از حافظه بازیابی کنیم، فرآیند بازیابی می تواند به وسیله سایر خاطرات مشابه مختل گردد. برای مثال، زمانی که سعی می کنید نام شخصی را که با حرف جی آغاز می گردد، به خاطر بیاورید، ممکن است حافظه جک، جیمز و جرمی را به خاطر آورد، قبل از اینکه نام آن مرد که جف است را بازیابی کند.

پس از ورزش، یادآوری خاطرات در این نوع موارد برای افراد آسان تر بود.

دکتر هایز گفت که اکنون افراد مسن را آنالیز می نمایند که آیا همان یافته ها در خصوص آنان صدق می نماید یا خیر.

فرضیه این است که با توجه به اینکه این نوع حافظه با افزایش سن کاهش می یابد، ما مزایای بیشتری برای افراد مسن خواهیم دید. با این حال، در دسترس بودن عوامل نوروتروفیک نیز با افزایش سن کاهش می یابد و این مورد ممکن است به این معنی باشد که ما اثرات هم افزایی را دریافت نمی کنیم.

نتایج این تحقیق در نشریه علوم اعصاب شناختی (Cognitive Neuroscience) منتشر شده است.

منبع: گردشبان

به "برترین تمرین ورزشی برای بهبود سریع حافظه کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین تمرین ورزشی برای بهبود سریع حافظه کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید