ادعای رویترز درباره حجم واردات نفت چین از ایران

به گزارش وبلاگ گل یخ، ایرنا نوشت: خبرگزاری رویترز با استناد بر داده های گمرگ چین نوشت، این کشور، در ماه دسامبر (آذر-دی) بیش از 260 هزار تُن نفت خام (حدود 1.8 میلیون بشکه) از ایران وارد نموده است.

ادعای رویترز درباره حجم واردات نفت چین از ایران

رویترز اضافه نمود: بر اساس داده های اداره عمومی گمرک چین، این کشور 260 هزار و 312 تن نفت خام ایران در ماه دسامبر (آذر) وارد نموده است.

آخرین بار واردات نفت ایران به چین در دسامبر 2020 میلادی 250 هزار تُن بوده است.

این رسانه اضافه نمود: معلوم نیست کدام شرکت آخرین محموله نفت وارداتی ایران که یک تانکر بزرگ حامل نفت خام را پُر می نماید، خریداری نموده است و کدام سرانجامه نفتی آن را تحویل گرفته است.

به نوشته رویترز، واردات غیررسمی نفت ایران در چین روزانه به طور میانگین بین ماه های آگوست واکتبر (مرداد و مهر) 500 هزار بشکه در روز بوده است.

تجار نفتی می گویند به منظور اجتناب از قرار گرفتن در معرض تحریم های آمریکا نفت ایران با نشان نفت عمان، امارات و مالزی به چین وارد شده است و عرضه نفت از سوی برزیل و غرب آفریقا را کاهش داده است.

رویترز به نقل از برآورد تجار نفتی و داده های کشتیرانی نوشت: واردات نفت ایران حدود 6 درصد از واردات کلی نفت خام چین را تشکیل می دهد.

به گزارش ایرنا، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در سرانجام ملاقات روز آدینه 24 دی ماه شروع اجرایی شدن برنامه همکاری جامع ایران و چین را اعلام کردند.

ایران و چین همزمان با سفر رسمی رئیس جمهور چین به ایران در بهمن 1394، روابط خود را به سطح مشارکت جامع راهبردی ارتقا بخشیدند. یکی از توافقات سفر آقای شی به ایران، شروع گفت وگوی طرفین برای امضای سند همکاری بلندمدت در بازه زمانی 25 ساله بود. موضوعی که نهایتاً در فروردین 1400 در قالب برنامه همکاری جامع نهایی و به امضای وزرای امور خارجه دو کشور رسید. دو کشور علت امضای چنین برنامه ای را حرکت در جهت برنامه ریزی برای توسعه همه جانبه روابط در افقی بلندمدت و پرهیز از تاثیرپذیری روابط از تحولات منطقه ای و بین المللی عنوان کردند.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "ادعای رویترز درباره حجم واردات نفت چین از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای رویترز درباره حجم واردات نفت چین از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید