آشنایی با تپانچه هکلر و کخ مارک 23

به گزارش وبلاگ گل یخ، فرایند توسعه اسلحه هکلر و کخ مارک 23 به دنبال اعلام احتیاج واحد عملیات ویژه برای فراوری یک تپانچه تهاجمی جدید در سال 1991 شروع و تحویل آن نیز به ماه مه سال 1996 موکول شد.

آشنایی با تپانچه هکلر و کخ مارک 23

به گزارش وبلاگ گل یخ به نقل از گانزمانیتور، هکلر و کخ مارک 23 یا USSOCOM مارک 23، یک پیستول نیمه اتوماتیک با فریم عظیم محسوب می گردد که کالیبر آن .45 ACP است. این سلاح توسط شرکت اسلحه سازی آلمانی هکلر و کخ به عنوان یک تپانچه تهاجمی طراحی و ساخته شد. لازم به ذکر است که نسخه USSOCOM از MK23 مجهز به ماژول هدف گیری لیزری و همچنین صدا خفه کن نیز شده است. این مدل پس از پیروزی بر رقیب خود کلت OHWS، توسط ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا که به اختصار USSOCOM خوانده می گردد، برای تجهیز واحدهای عملیات ویژه این کشور برگزیده شد. بدین ترتیب فرایند توسعه اسلحه مذکور به دنبال اعلام احتیاج واحد عملیات ویژه برای فراوری یک تپانچه تهاجمی جدید در سال 1991 آغاز و تحویل آن نیز به ماه مه سال 1996 موکول شد.

کلت OHWS

هکلر و کخ مارک 23

طراحی و توسعه

MK 23 را یک تپانچه مچ گرید به شمار می آورند. در سیستم های تسلیحاتی، مچ گرید به مهمات و اجزایی از سلاح اشاره دارد که با هدف تلرانس باریک و تامین سطح بالایی از دقت، طراحی و فراوری می شوند. علاوه بر این، سلاح مورد نظر از استحکام و دوام بالایی در شرایط محیطی نامساعد برخوردار است و نسخه ای ضد آب، ضد خوردگی محسوب می گردد. طراحی لوله چند ضلعی است که به نظر می رسد منتج به بهبود دقت و دوام مجموعه شده باشد. اما در عین حال هزینه های فراوری را نیز در مقایسه با مدل های معمول افزایش داده است. از جمله دیگر قابلیت های MK 23 می توان به ضامن یکسان دستی (توانایی فرد در به کارگیری هر کدام از دست ها) اشاره نمود. پس از انجام تست های مختلف روی این اسلحه معین شد که امکان شلیک ده ها هزار گلوله بدون احتیاج به تعویض لوله وجود خواهد داشت. این موضوع نیز خود مهر تایید دیگری بر دوام بی نظیر سلاح تحت شرایط سخت است که آن را برای استفاده توسط نیروهای ویژه مناسب می سازد.

در سال 1989، USSOCOM آغاز به آنالیز تجهیزات موجود کرد تا بهترین گزینه ممکن برای استفاده توسط نیروهای ویژه در نبردهای کوتاه برد (حداکثر 100 متر) را معرفی کند. با مطالعه تسلیحات کوچک معین شد که 120 مدل و پیکربندی مختلف از تسلیحات پیاده نظام در اختیار واحدهای متفاوت واقع شده است. تدارکات مورد احتیاج برای خرید لوازم این همه سلاح به شدت طاقت فرسا بود و به همین دلیل ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا تصمیم به استاندارد سازی سلاح های کوچک میان تمامی واحدهای عملیاتی گرفت. یکی از این همین دست برنامه ها که به استاندارد سازی یاری زیادی کرد، رقابت سیستم تسلیحاتی تپانچه تهاجمی (OHWS) بود. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، طی این رقابت هکلر و کخ مارک 23 توانست با موفقیت کلت OHWS را کنار بزند. کلت نام برده یک تپانچه نیمه اتوماتیک بود که توسط کمپانی کلت صرفا برای شرکت در رقابت OHWS ساخته شد. یکی از مهم ترین اهداف این رقابت، جایگزینی پیستول های 9 میلی متری برتا M9 به شمار می رفت که به عنوان سلاح ثانویه در اختیار نیروهای نظامی معمولی قرار داشتند.

پس از آزمایش های متعدد، دو کمپانی هکلر و کخ و کلت برای ورود به فاز اول برنامه OHWS در اوت سال 1991 انتخاب شدند. آنها به منظور فراوری 30 سیستم مختلف، اقدام به امضای قراردادهای توسعه کردند. با آغاز پروژه، هکلر و کخ مطالعه الزامات مطرح برای یک تفنگ دستی محبوب آمریکایی را در دستور کار خود قرار داد. این کمپانی در نهایت در ماه فوریه سال 1991 به طرحی دست یافت که فاکتورهای مد نظر از جمله ضریب اطمینان، دوام و هزینه مناسب را شامل می شد. در مقابل کمپانی کلت برای طراحی نسخه منحصر به فرد خود که کلت OHWS نام داشت، بیشتر بر استفاده از تکنولوژی های موجود متمرکز شد. با این حال پس از عبور از فاز نخست، کلت حذف و هکلر و کخ به تنهایی وارد فاز دوم شد. در این فاز تپانچه ها از پس سخت گیرانه ترین تست ضریب اطمینان گذر می کردند. البته در این مرحله نمونه های پیشنهادی تحت آزمایشات آب و هوایی، شرایط نامساعد محیطی و پایداری آتش نیز قرار گرفتند. طی فاز سوم قرارداد نهایی فراوری با کمپانی هکلر و کخ در سال 1995 منعقد شد. بدین ترتیب مدل فراوریی مارک 23 مد 0 نام گرفت و 1950 قبضه از آن به ارزش هرکدام 1186 دلار سفارش داده شد. تمامی تپانچه ها در آلمان فراوری شدند و نخستین قبضه از آن هم در سال 1996 به USSOCOM تحویل داده شد. لازم به ذکر است که نمونه ای از این سلاح تحت عنوان MARK 23 برای مامورین اجرای قانون و بازارهای شهری نیز ساخته شده است.

اپراتورها

از جمله اصلی ترین اپراتورهای هکلر و کخ مارک 23 می توان به کانادا، اندونزی، مالزی، لهستان، سنگاپور و از همه مهم تر آمریکا اشاره نمود.

معینات هکلر و کخ مارک 23

- نوع: پیستول نیمه اتوماتیک

- محل فراوری: آلمان

- مدت زمان خدمت: از سال 1996 تا به امروز

- طراحی شده به سال: دهه 1990

- فراوریکننده: هکلر و کخ

- فراوری شده به سال: 1991 تا به امروز

- وزن: 1.2 کیلوگرم در حالت خالی، 2.29 کیلوگرم در حالت بارگذاری شده و مجهز به صدا خفه کن/ ماژول هدف گیری لیزری

- طول: 245.11 میلی متر بدون صدا خفه کن، 421 میلی متر همراه با صدا خفه کن

- طول لوله: 149.10 میلی متر

- عرض: 39.116 میلی متر

- ارتفاع: 150 میلی متر

- فشنگ: .45 ACP

- نواخت آتش: نیمه اتوماتیک

- برد موثر شلیک: 50 متر

- سیستم تغذیه: خشاب جعبه ای قابل جداسازی (با ظرفیت استاندارد 12 گلوله)

منبع: جام جم آنلاین

به "آشنایی با تپانچه هکلر و کخ مارک 23" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تپانچه هکلر و کخ مارک 23"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید