نیویورک تایمز ، برآورد ها درباره سایت هسته ای مخفی عربستان در اطراف ریاض

به گزارش وبلاگ گل یخ، طبق تحلیل سازمان های اطلاعاتی آمریکا، عربستان سعودی یک سازه مشکوک در نزدیکی ریاض ساخته که این سازمان ها احتمال می دهند این سازه یکی از سایت های هسته ای اعلام نشده سعودی ها باشد.

نیویورک تایمز ، برآورد ها درباره سایت هسته ای مخفی عربستان در اطراف ریاض

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گل یخ، نیویورک تایمز بعد از گزارش اخیر وال استریت ژورنال درباره همکاری های هسته ای پکن و ریاض و فاش کردن محل تأسیسات تهیه کیک زرد در عربستان سعودی، گزارشی تازه به نقل از سازمان های اطلاعاتی آمریکا درباره برنامه هسته ای سعودی ها منتشر کرد.

در گزارش تازه روزنامه نیویورک تایمز آمده است: سازمان های اطلاعاتی آمریکا در حال آنالیز موشکافانه کوشش های عربستان سعودی برای ایجاد زیرساخت لازم برای تولید سوخت هسته ای هستند؛ زیرساختی که می تواند پادشاهی (عربستان سعودی) را در راستا ساختن سلاح های هسته ای قرار دهد.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، سازمان های اطلاعاتی (آمریکا) در هفته های اخیر تحلیلی محرمانه را منتشر کردند که موضوع آن کوشش های جاری در داخل عربستان سعودی با همکاری چین به منظور ایجاد ظرفیت صنعتی مورد احتیاج برای تولید سوخت هسته ای است. این تحلیل هشدارهایی را برانگیخته مبنی بر اینکه شاید کوشش های محرمانه ای بین سعودی-چین به منظور تولید کردن اورانیوم خام به شکلی که بعدا امکان غنی کردن آن برای سوخت بمب اتمی وجود دارد، در جریان است.

گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا از تکمیل ساخت یک سازه در نزدیکی پایتخت عربستان سعودی خبر داده که به گفته این سازمان ها، شاید یکی از سایت های اعلام نشده هسته ای عربستان سعودی باشد.

عکس از تاسیسات مشکوک هسته ای عربستان سعودی در نزدیکی ریاض

نیویورک تایمز در این باره نوشت: در بخشی از گزارش (سازمان های اطلاعاتی آمریکا) یک سازه در نزدیکی تاسیسات تولید صفحات خورشیدی در منطقه ای واقع در نزدیکی ریاض پایتخت سعودی معین شده که به تازگی ساختش تکمیل شده است و بعضی تحلیلگران دولتی و کارشناسان خارج از دولت گمان می دهند که این سازه می تواند یکی از مجموعه سایت های هسته ای اعلام نشده (سعودی ها) باشد.

در ادامه گزارش آمده است: مقام های آمریکایی گفتند که کوشش های سعودی هنوز در مرحله اولیه است و تحلیلهای اطلاعاتی هنوز به جمعبندی قطعی درباره آنالیز موشکافانه بعضی از سایت ها نرسیده اند و حتی اگر پادشاهی (عربستان سعودی) تصمیم به در پیش دریافت برنامه هسته ای نظامی گرفته باشد، رسیدن (ریاض) به توانایی مورد احتیاج برای ساخت یک کلاهک اتمی سال ها زمان می برد.

گزارش نیویورک تایمز در حالی منتشر شده که اخیرا روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هم فاش کرد که محل تهیه کیک زرد در منطقه دورافتاده العلا در شمال غرب عربستان سعودی واقع شده است.

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، بعضی مقامات غربی در این خصوص گفته اند که عربستان سعودی با یاری چین تأسیساتی برای تولید کیک زرد اورانیوم تأسیس نموده است.

وال استریت ژورنال همچنین اشاره نموده که بعضی از قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا از اظهارات سال 2018 محمد بن سلمان ولی عهد سعودی در مورد اینکه اگر تهران اقدام به توسعه بمب هسته ای کند، این کشور نیز این کار را انجام خواهد داد، ابراز نگرانی نموده اند.

خ

منبع: خبرگزاری فارس

به "نیویورک تایمز ، برآورد ها درباره سایت هسته ای مخفی عربستان در اطراف ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز ، برآورد ها درباره سایت هسته ای مخفی عربستان در اطراف ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید