رئیس جمهور تونس دنبال لغو مصونیت نمایندگان مجلس

به گزارش وبلاگ گل یخ، اخبار منتشر شده حاکی از این است که رئیس جمهوری تونس میخواهد، مصونیت پارلمانی بعضی از نمایندگان کشورش را لغو کند.

رئیس جمهور تونس دنبال لغو مصونیت نمایندگان مجلس

به نقل از سایت ارم نیوز، سعید قیس، رئیس جمهوری تونس پیش از این طی اظهاراتی از وجود توطئه ها و خیانت ها علیه امنیت ملی این کشور پرده برداشت و در حال حاضر امکان دارد مصونیت مجلسی بعضی از نمایندگان کشورش را لغو کند تا تحت پیگرد قضایی قرار بگیرند. اقدام احتمالی که جنجال بی سابقه ای در تونس به راه انداخته است و خبرهای بسیاری نیز حاکی از آن است که قیس به دنبال صدور حکم ریاست جمهوری درمورد این مساله است.

در این رابطه، ثامر بدیده، فعال سیاسی نزدیک به رئیس جمهوری گفت، اطلاعات موثقی در اختیار دارد که ریاست جمهوری در حال مقدمه چینی برای صدور حکم ریاست جمهوری جهت سرانجام دادن به مصونیت مجلسی نمایندگان است.

بدیده که رئیس جنبش جوانان تونس و از حامیان قیس است، گفت، این حکم به زودی صادر می گردد و به بی توجهی نمایندگان به قانون سرانجام خواهد داد. ملاقات اخیری که میان قیس و محمد بوسته، وزیر دادگستری صورت گرفت هم راجع به محتوای همین حکم بود.

صفحات و گروههای نزدیک به رئیس جمهوری در فیس بوک بیانیه هایی را در خصوص خشم رئیس جمهوری از حملات بعضی نماینده ها به خود و نیز عزمش برای مجازات این نمایندگان پس از لغو مصونیت آنها منتشر کردند.

در مقابل تحلیلگران حوزه قانون اساسی بعید می دانند که رئیس جمهوری این قانون را لغو کند. آنها می گویند رئیس جمهوری اختیارات انجام این اقدامات را ندارد.

عبدالرزاق المختار، استاد حقوق اساسی در دانشگاه تونس گفت، ماده 69 قانون اساسی تونس اعضای مجلس را از پیگرد قضایی مصون نموده است مگر اینکه خود نمایندگان اعلام نمایند به طور داوطلبانه از مصونیت مجلسی چشم پوشی می نمایند.

به همین دلیل، رابح الخرایفی، پژوهشگر قانون اساسی و استاد حقوق عمومی هم گفت، اصلاح بند مربوط به مصونیت مجلسی نمایندگان برای اصلاح رفتار بی بند و بار بعضی آنها نیازی مبرم است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "رئیس جمهور تونس دنبال لغو مصونیت نمایندگان مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور تونس دنبال لغو مصونیت نمایندگان مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید